۱۰ نکته مهم درباره تمرین گیتار کلاسیک

تمرین گیتار کلاسیک

تمرین جزو مهمترین کارهایی است که یک گیتاریست باید برای ارتقای مهارت نوازندگی خود انجام دهد؛ به همین دلیل است که اکثر نوازندگان گیتار کلاسیک، همواره به دنبال بهینه‌سازی هرچه بیشتر پروسه تمرین خود هستند.

هرچه پروسه تمرین گیتار ساده‌تر و سرراست‌تر باشد، یادگیری مباحث مختلف آسان‌تر صورت می‌گیرد و نوازنده می‌تواند اطلاعات بیشتری را در ذهن خود حفظ کند. این اتفاق به‌مرور موجب پیشرفت سریع‌تر در مهارت نوازندگی می‌شود و در نهایت، شما را به گیتاریستی بهتر تبدیل خواهد کرد.

در این مطلب، قصد داریم به ده نکته ساده اما مفید بپردازیم که توجه به آنها می‌تواند پروسه تمرین بسیار بهینه‌تری را برای شما رقم بزند.

۱. در میان تمرین به شکلی فعال استراحت کنید

مهم نیست که چقدر تمرین نوازندگی گیتار کلاسیک برای شما اهمیت دارد؛ باید پس از هر نیم ساعت تمرین بی‌وقفه، کمی بایستید و به تمامی اعضای بدن خود استراحت دهید.

این کار نه‌تنها برای بدنتان مفید است و از بروز آسیب‌های ناشی از نوازندگی گیتار جلوگیری می‌کند، بلکه می‌تواند ذهن شما را نیز تازه کند و باعث شود که با تمرکزی بیشتر به سمت اهداف خود حرکت کنید.

اما با این وجود، بهتر است که حین این استراحت‌های کوتاه، ذهن خود را خاموش نکرده و آن را فعال نگه دارید. پیشنهاد می‌کنیم راهی که برای ورزش دادن به ذهن خود انتخاب می‌کنید، مربوط به گیتار نباشد و به موضوعی دیگر ربط داشته باشد.

۲. یک اشتباه را دو بار تکرار نکنید

جمله فوق را یک روز زمانی که در حال ورزش در باشگاه بودم، از یکی از افراد حاضر در آنجا شنیدم و کمی بعد آن را فراموش کردم؛ اما بعدها با کمی فکر به این جمله، به این نتیجه رسیدم که همین طرز فکر، می‌تواند قانونی بسیار عالی هنگام تمرین نوازندگی گیتار کلاسیک نیز باشد.

تمامی حرکات ریز و درشت در بدن شما، در نتیجه سیگنال‌های صادره از مغز انجام می‌شوند و هیچ حرکتی در بدن، بدون کنترل مغز صورت نمی‌گیرد. پس اگر هنگام تمرین نوازندگی یا انجام هر کار دیگری تمرکزی کافی داشته باشیم، امکان ندارد که یک اشتباه را دو بار پشت سر هم مرتکب شویم. در واقع، این جمله بدین معناست که باید هنگام تمرین، تمرکز کامل خود را به انجام این کار اختصاص دهید.

۳. همیشه پیش از تمرین، دستان خود را گرم کنید

این نکته به‌قدری ساده است که ذکر آن در این مطلب ممکن است برای برخی از نوازندگان عجیب باشد؛ اما گیتاریست‌های بی‌شماری هستند که همواره بدون گرم کردن دستان خود، به نوازندگی می‌پردازند.

پیشنهاد می‌کنیم همیشه پیش از شروع تمرین یا اجرا، عضلات دستان خود را گرم کنید. این پروسه ساده می‌تواند باعث گرم شدن و افزایش انعطاف عضلات و مفاصل دستان شما شود و از بروز آسیب به آنها هنگام نوازندگی جلوگیری کند.

اما علاوه بر این، تمرکز بر روی حس‌های حرکتی در دستانتان برای مدت یک دقیقه، می‌تواند ذهن و بدن شما را همخوان‌تر کند و باعث شود که کنترلی بیشتر بر روی اعصاب حرکتی درگیر در حین نوازندگی داشته باشید. این امر، کمکی شایان به تمرکز شما در نوازندگی می‌کند و پروسه تمرین بسیار بهینه‌تری را برای شما رقم خواهد زد.

۴. تمرین را با دشوارترین مبحث آغاز کنید

این نکته ممکن است شما را به یاد کتاب‌های انگیزشی و موفقیت بیندازد؛ اما باید بدانید که همین نکته می‌تواند در پروسه تمرین گیتار کلاسیک بسیار مفید واقع شود!

در شروع پروسه تمرین به سراغ مبحث پیچیده‌ای بروید که همواره از آن دوری می‌کرده‌اید. این کار ذهنیتی مثبت و حالی خوب به شما می‌بخشد که هنگام پشت گوش انداختن مباحث مهم و دشوار، هیچ‌گاه به آن دست نمی‌یابید. همین حال خوب می‌تواند به شما کمک کند که پروسه تمرین را به شکلی بسیار مفیدتر سپری کنید.

۵. اشتباهات خود را پیش‌بینی کنید

شاید بتوان اصلی‌ترین دلیل تمرین را رفع اشکالات نوازندگی و برطرف کردن ایرادات تکنیکی آن دانست. اما با رخ دادن اشتباهات به شکل غیرمنتظره، انگیزه ما برای نوازندگی می‌تواند به شکلی مشهود افت کند.

بنابراین، اگر می‌توانید و زمانتان اجازه می‌دهد، پیشنهاد می‌کنیم پیش از شروع تمرین یک قطعه، آن را بررسی کنید و اشتباهاتی که ممکن است حین نوازندگی آن مرتکب شوید را به‌نوعی پیش‌بینی کنید. با این روش، می‌توانید پیش از تجربه اشتباهات، آنها را یافته و از رخ دادن آنها پیشگیری کنید.

این روش می‌تواند در درازمدت اثری بسیار مثبت در نوازندگی شما داشته باشد و همچنین فرایند یادگیری قطعه را نیز کوتاه‌تر کند. علاوه بر اینها، با انجام این کار، شناخت بسیار بهتری نیز از دستان و ذهنتان پیدا خواهید کرد که در آینده مطمئناً برای شما بسیار مفید خواهد بود.

۱۰ نکته که باید هنگام تمرین نوازندگی گیتار کلاسیک به آنها توجه کنید

۶. تکنیک‌هایی که آموخته‌اید را یادداشت کنید

اگر در کودکی به کلاس‌های نوازندگی رفته باشید، احتمالاً به خاطر دارید که این کار در آن زمان چقدر برای شما مهم بوده و مربی نیز در شروع هر جلسه، یادداشت‌های شما را همانند مشق شب از شما می‌خواسته است. اما با گذر زمان، این عادت مفید در اولویتی پایین‌تر قرار می‌گیرد و رفته‌رفته از عادات ما حذف می‌شود.

ما همواره بر این باوریم که هیچ‌گاه تکنیک‌هایی که یاد گرفته‌ایم، همچون فنون دست راست و مجموعه آکورد‌های مورد علاقه‌مان را فراموش نمی‌کنیم؛ زیرا برای یادگیری آنها روزها و هفته‌ها وقت صرف کرده‌ایم. اما واقعیت این است که تنها پس از چند ماه یا نهایتاً یک سال، حتی جذاب‌ترین و مهم‌ترین تکنیک‌هایی که آموخته‌اید نیز ممکن است از خاطرتان بروند.

پس با این اوصاف، بهتر است که تمامی فنونی که در نوازندگی می‌آموزید را در جایی یادداشت کنید تا بعدها، اگر آنها را فراموش کردید، به‌آسانی به سراغ یادداشت‌هایتان رفته و آنها را مجدداً به خاطر بیاورید.

همچنین، یادداشت‌برداری از این موارد، یک تکنیک تقویت حافظه بسیار قوی نیز به شمار می‌آید و به شما کمک می‌کند که هیچ‌گاه فنون مورد نظر را فراموش نکنید!

۷. هدف خود را بیابید

ساعت‌ها نشستن در یک اتاق و تمرین دروس نوازندگی بدون هیچ هدفی، می‌تواند به‌واقع یک شکنجه باشد! بنابراین، بهتر است که اهداف خود را در نوازندگی گیتار کلاسیک بدانید و در راستای آنها تلاش کنید.

تعیین کردن اهداف، تلاش کردن برای آنها و به دست آوردن آنها، راهی بسیار خوب برای ارزیابی برنامه تمرینی شماست و همچنین باعث می‌شود که حس کنید در حال کسب موفقیت در مسیر خود هستید. این امر، نه‌تنها به بهینه‌سازی پروسه تمرین شما کمک می‌کند، بلکه حتی زندگی شادتری را نیز برای شما رقم می‌زند!

۸. نفس بکشید!

مطمئناً ما نیز همانند تمامی موجودات زنده دیگر می‌دانیم که چگونه تنفس کنیم؛ اما چه تعداد از ما هنگام نوازندگی به تنفس خود دقت می‌کنند؟

اگر تا کنون به تنفس خود هنگام نوازندگی گیتار کلاسیک توجه نکرده‌اید، تضمین می‌کنیم که اکثر اوقات هنگام تمرین و اجرا، یا نفس خود را حبس کرده‌اید، یا کم تنفس می‌کنید و یا مدام نفس‌هایی عمیق می‌کشید!

تنفس غلط هنگام نوازندگی، اتفاقی مضر و حتی بعضاً خطرناک است که دلیل آن، فشار فیزیکی و البته هیجان و احساسات شما هنگام نواختن قطعات موسیقی است.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم توجهی ویژه به تنفس خود هنگام نوازندگی داشته باشید و سعی کنید که تا می‌توانید، آرام و عادی نفس بکشید.

۹. نوازندگی خود را ضبط کنید

این نکته مطمئناً برای شما بسیار آشناست و آن را تقریباً از هر متخصصی شنیده‌اید. اما هرچه بر روی این نکته تأکید کنیم کم است؛ زیرا فایده آن در نوازندگی شما باورنکردنی است. ضبط نوازندگی باید به یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌ها در پروسه تمرین نوازندگی گیتار کلاسیک تبدیل شود.

اگر نوازندگی خود را در قالب یک ویدیو ضبط کنید، می‌توانید با کاهش سرعت آن، به‌آسانی ریزترین حرکات بدن خود را تحلیل کنید و هر یک از اشتباهاتی که در آن وجود دارد را متوجه شوید.

در این فرایند، خود را همانند شاگرد خود ببینید. نوازندگی خود را ضبط کنید، پس از تمرین کمی استراحت کنید، قهوه‌ای بنوشید و بعد به سراغ ویدیو رفته و با تماشای آن، حرکات خود را تحلیل کنید و اشتباهات خود را نیز در جایی یادداشت کنید.

با این روش، نه‌تنها می‌توانید متوجه بسیاری از حرکات غیرارادی بدن خود شوید، بلکه می‌توانید از نوازندگی خود نیز با تماشای آن لذت ببرید و خود را به شکلی جدی‌تر یک “گیتاریست” بدانید.

۱۰. در مورد نوازندگی گیتار کلاسیک با دیگران صحبت کنید

کمتر ایده‌ای در تاریخ بدون در میان گذاشتن با افرادی دیگر به ثمر رسیده است.

ما به‌عنوان موجوداتی اجتماعی، به یکدیگر نیاز داریم و باید در مورد اتفاقات زندگی، با یکدیگر بحث و تبادل نظر کنیم. بحث در مورد نوازندگی گیتار کلاسیک می‌تواند توصیف فرایند تمرین برای استادتان باشد یا نکاتی دشوار از یادگیری که با دوستانتان در میان می‌گذارید.

اکثر ایده‌های بدیع و پروسه‌های بهینه در دنیا، حاصل تبادل نظر میان جمعی از افراد هستند. صحبت در مورد مبحثی دشوار با افراد متخصص، می‌تواند شما را سالها به هدفتان نزدیک‌تر کند. در واقع، شنیدن جمله‌ای از فردی دیگر ممکن است به اندازه ماه‌ها تمرین و تلاش بی‌وقفه برای شما ارزشمند باشد.

پیشنهاد می‌کنیم خجالت و غرور را کنار بگذارید و تمامی سوالات خود درباره موسیقی، نوازندگی گیتار کلاسیک و تمرینات آن را از موزیسین‌های اطراف و حتی نزدیکان خود بپرسید! مطمئن باشید که هیچ‌گاه کسی شما را به خاطر سوال کردن قضاوت نخواهد کرد و تنها اتفاقی که در این فرایند رخ می‌دهد، رشد شما خواهد بود.

منبع: Tonebase
نویسنده: Rosie Bennet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *