۱۰ وسیله مورد نیاز گیتاریست‌ها در تور کنسرت

بسیاری از مهم‌ترین درس‌های نوازندگی را باید در تور کنسرت فرا بگیریم؛ مثلاً وقتی که سیم گیتار ما ناگهان در شهری دورافتاده و بی‌امکانات پاره می‌شود. در چنین شرایطی آرزو می‌کنیم که کاش یک ست سیم اضافه داشتیم یا می‌توانستیم به نزدیکترین فروشگاه ادوات موسیقی طی‌الارض کنیم. در پایین فهرستی کوتاه از تجهیزات مورد نیاز گیتاریست‌ها در تور کنسرت را بررسی خواهیم کرد.

۱. تیونر کروماتیک گیتار

یک تیونر مناسب تهیه کنید و از اپلیکیشن تلفن همراه استفاده نکنید. اگر یک تیونر داشته باشید، وقتی که گوشی تلفن شما به داخل آب افتاد، در هتل جا ماند و یا در زیر پای عوامل کنسرت له شد، باز هم می‌توانید گیتار خود را کوک کنید و با کوک درست ساز بزنید. البته اگر می‌توانید گیتار را با بهره‌گیری از گوش خود کوک کنید، به تیونر نیازی ندارید و شایسته تقدیر هستید.

۲. پیک‌های متنوع

اگر نگران رها شدن پیک گیتار از دست خود هستید، چند پیک با سطح زبر تهیه کنید. اگر چنین مضرابی پیدا نکردید، کافیست با یک قیچی یا کاتر و با دقت چند شیار بر روی پیک، در محلی که با استفاده از شست مضراب را نگه می‌دارید، ایجاد کنید. حتی می‌توانید برای اصطکاک بیشتر، یک حفره در انتهای پیک ایجاد کنید. حتماً چندین پیک اضافه همراه داشته باشید؛ زیرا پیک به‌راحتی از دست می‌افتد، گم می‌شود و یا می‌شکند.

۳. کاپو

بسته به تعداد سازهای شما، شاید لازم باشد دو یا سه عدد کاپو داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم که حداقل یک کاپو به همراه داشته باشید تا برای ترانسپوز بی‌دردسر و کمک به دست در هنگام خستگی، از آن بهره بگیرید.

۴. سیم اضافه (و سیم‌چین)

چند دست سیم گیتار یدک برای مواقع ضروری به همراه داشته باشید. اگر هر روز ساز بزنید باید مرتب سیم‌های ساز را تعویض کنید. سیم‌چین هم برای بریدن اضافه سیم‌ها مفید است؛ اما بدون آن هم کار شما راه می‌افتد.

۵. کابل بلند

با استفاده از کابل‌های بلند، توان حرکت بر روی استیج را برای خود فراهم کنید. اگر در کافه‌ها و رستوران‌های کوچک اجرا می‌کنید، حتماً امپلیفایر خود را به همراه داشته باشید؛ زیرا ممکن است سالن اجرا، امپلیفایری نداشته باشد یا امپلیفایر آنها دچار ایراد شود. اگر مستعد از دست دادن تعادل در اثر گیر کردن به کابل هستید، می‌توانید از اتصال بی‌سیم استفاده کنید.

۶. بند گیتار

اگر کول و شانه عضلانی ندارید، بندهایی با پد نرم تهیه کنید. اگر مدت زیادی را به‌طور ایستاده ساز می‌زنید، بهتر است بند گیتار شما دارای پدهایی ضخیم و نرم باشد. همچنین اگر در حین ساز زدن زیاد حرکت می‌کنید، حتماً یک بند مقاوم تهیه کنید.

۷. کیف گیتار

کیف گیتار برای سفرها و اجراهای نزدیک و روزهایی که در هتل اقامت دارید، بسیار مناسب است. جیب‌های تعبیه‌شده در این کیف‌ها معمولاً بسیار جادار هستند و می‌توان وسایل زیادی را در آنها جای داد.

۸. کیس گیتار

اگر با هواپیما سفر می‌کنید، داشتن هارد کیس ضروری است. کیسی تهیه کنید که قفل داشته باشد و داخل آن تا حد امکان با پد نرم پوشیده شده باشد. هارد کیس برای گیتارهایی که توسط کامیون حمل تجهیزات جابه‌جا می‌شوند هم مناسب است.

۹. کاغذ و قلم

موسیقی و ایده‌های گذرای خود را با کاغذ و قلم ثبت کنید. بدین منظور از دفترهایی استفاده کنید که دارای خط‌کشی مخصوص تبلچر یا خطوط حامل هستند.

۱۰. جعبه ابزار همراه گیتار

تور کنسرت، شما را به یک تکنسین تجربی گیتار تبدیل می‌کند؛ پس پیچ گوشتی‌ها و آچارهای آلن کوچک، ابزاری ضروری به شمار می‌روند.

و در آخر از استراحت غافل نشوید! وقتی گیتار می‌زنید، عضلات دست شما به‌شدت فعالیت می‌کنند. برای عضلات دست هم مانند سایر عضلات بدن، استراحت امری ضروری برای بازیابی و رسیدن به کارآیی ایده‌آل به شمار می‌رود.

هر گیتاریستی به‌تدریج ابزارهای مورد نیاز خود برای تور کنسرت را پیدا می‌کند؛ اما تا آن زمان می‌توانید از فهرست بالا به‌عنوان یک چک لیست استفاده کنید.

منبع: TrueFire
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *