نگاهی به یوکللی‌های شش‌سیم و هشت‌سیم

یوکللی هشت سیم

می‌خواهید صدایی متفاوت از ساز مورد علاقه خود، یعنی یوکللی دریافت کنید؟ اگر با صدای گیتار دوازده سیم آشنا باشید، حتماً می‌دانید که دو برابر کردن تعداد سیم‌های ساز می‌تواند صدای آن را دگرگون کند. با چنین سازی دیگر نیازی نیست آکوردها را مجدداً یاد بگیرید و می‌توانید همان انگشت‌گذاری‌ها و آکوردهایی که بلد هستید را روی ساز جدید خود اجرا کنید و در عین حال، جنس صدا و حسی متفاوت را دریافت کنید. یوکللی‌های شش‌سیم و هشت‌سیم دقیقاً به همین منظور ساخته شده‌اند. بیایید نگاهی بیندازیم به این سازهای جالب و دوست‌داشتنی.

یوکللی هشت سیم

یوکللی ۸-سیم، صدایی متمایز و بی‌همتا دارد. در این ساز، هر یک از سیم‌های یوکللی معمولی و چهار سیم، به یک جفت سیم تبدیل شده است. دو سیم E، کوک یکسانی دارند و دو سیم A نیز چنین هستند. اما وقتی به جفت سیم C و G می‌رسیم، وضع کمی متفاوت می‌شود. کوک دو سیم C، یک اکتاو با هم تفاوت دارد و کوک دو سیم G نیز چنین است. این امر، صدایی غنی، حجیم و زنگ‌دار به یوکللی هشت سیم می‌بخشد که یادآور صدای ماندولین است. اگر در نواختن یوک مهارت داشته باشید، هیچ مشکلی با مدل‌های هشت سیم نخواهید داشت؛ زیرا شکل آکوردها دقیقاً مانند یوک‌های استاندارد است و فقط شاخصه‌‌های صوتی این سازها تفاوت دارد.

یوکللی هشت سیم

در یوکللی‌های هشت سیم، اینکه یک آکورد را با حرکت مضراب رو به پایین یا رو به بالا بنوازید، موجب پدید آمدن صدایی با تفاوت‌های چشمگیر می‌شود و این امر می‌تواند امکانات تُنال پیش روی شما را افزایش دهد.

اگر می‌خواهید صدایی جدید از یوکللی دریافت کنید یا عناصر موسیقی فولک را به موسیقی خود بیفزایید، مدل‌های ۸ سیم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

یوکللی شش سیم

این سازها نیز گزینه‌ای بی‌نظیر برای نوازندگانی هستند که می‌خواهند صدایی نو را تجربه کنند. پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که یوکللی‌های شش سیم با گیتارله‌له (گیتاله‌له) یکسان نیستند و یک ساز متفاوت به شمار می‌آیند. یوک‌های شش سیم، همانند مدل‌های هشت سیم هستند؛‌ با این تفاوت که در مدل‌های شش سیم، سیم‌های E و G به‌صورت تک و سیم‌های A و C به‌صورت جفت هستند. کوک دو سیم A، یک اکتاو با هم تفاوت دارد و کوک دو سیم C نیز چنین است. این امر موجب می‌شود که یوک‌های شش سیم صدایی متفاوت با مدل‌های معمولی و هشت سیم داشته باشند.

یوکللی شش سیم

نواختن سیم‌های این ساز با انگشت، حس و صدایی جالب به ارمغان می‌آورد و از سوی دیگر، نواختن آن تفاوتی با مدل‌های چهار سیم ندارد. جفت سیم C، درخششی مضاعف به صدای یوکللی شش سیم می‌بخشد و جفت سیم A نیز صدای ساز را حجیم‌تر و بیسی‌تر می‌کند.

نتیجه‌گیری

یوکللی‌های شش‌سیم و هشت‌سیم نه‌تنها دریچه‌ای نو به جهان نوازندگی می‌گشایند، بلکه می‌توانند وجهی جدید به صدای گروه موسیقی شما نیز بیفزایند. این سازها صدایی غنی و پُرجان‌تر از مدل‌های چهار سیم ارائه می‌کنند و برای اضافه کردن روح موسیقی فولک به آثار شما نیز ایده‌آل هستند. بهتر از همه اینکه اگر در نوازندگی یوکللی مهارتی نسبی داشته باشید، نواختن این سازها برای شما بسیار آسان خواهد بود و می‌توانید به‌سرعت از صدا و حس بی‌بدیل آنها لذت ببرید.

منبع: وب‌سایت Kala
نویسنده: Nicholas Cafiero

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *