آشنایی با گیتار آکوستیک دردنات

گیتار آکوستیک دردنات

اگر به گیتار آکوستیک علاقه داشته باشید، احتمالاً می‌دانید که گیتارهای دردنات (Dreadnought) از محبوب‌ترین مدل‌های موجود در بازار به شمار می‌روند؛ اما شاید هنوز هم به‌درستی ندانید که گیتار دردنات چیست و چه شاخصه‌هایی دارد. اگر چنین است، نگران نباشید؛ زیرا ما در این مقاله تمام آنچه باید درباره این نوع گیتار آکوستیک بدانید را برای شما توضیح خواهیم داد. با مطالعه این مقاله، اطلاعات لازم درباره این نوع گیتار را دریافت کرده و خواهید فهمید که چرا این شکل بدنه، تا این حد مرسوم و محبوب است.

گیتار دردنات چیست؟

نام دردنات به اندازه و شکل بدنه گیتار اشاره دارد. دردنات یکی از بزرگترین سایزهای موجود برای گیتار آکوستیک است. شاید بتوان گفت که دردنات، برخلاف انواع دیگر شناخته‌شده طراحی گیتار مانند گراند آدیتوریوم (grand auditorium) یا گیتار کلاسیک، ظاهر غیرمتمایزتر و معمولی‌تری دارد. با این حال، این ساز از شاخصه‌هایی برخوردار است که در گذر سالها، موجب محبوبیت آن شده‌اند و امروزه می‌توان موزیسین‌های بی‌شماری را سراغ گرفت که دردنات را به دیگر انواع گیتار آکوستیک ترجیح می‌دهند. در ادامه مقاله، به این شاخصه‌ها خواهیم پرداخت.

تاریخچه کوتاه دردنات

اگر از کسی که دانش چندانی درباره گیتار ندارد بخواهید شکل یک گیتار آکوستیک را بکشد، احتمالاً تصویر نهایی شبیه به یک دردنات خواهد بود. یکی از دلایل آشنا بودن این شکل برای طیف گسترده‌ای از افراد این است که از دردنات به‌وفور در جهان موسیقی استفاده می‌شود و دهه‌هاست که این ساز در دستان اسطوره‌های موسیقی مانند دیوید گیلمور (David Gilmour)، کیث ریچاردز (Keith Richards)، اریک کلپتون (Eric Clapton) و تام یورک (Thom Yorke) می‌درخشد. به‌عبارت دیگر، اگر ستاره موسیقی محبوب خود را در حال نواختن گیتار آکوستیک ببینید، احتمال اینکه ساز او دردنات باشد بسیار زیاد است.

این محبوبیت و فراگیری بی‌مانند موجب می‌شود که برخی افراد تصور کنند اولین آکوستیک تاریخ، دردنات بوده است؛ اما در واقع این شکل بدنه، در سال ۱۹۱۶ توسط شرکت مارتین (Martin) معرفی شد. نخستین محصول با این طراحی، برای شرکت الیور دیتسون (Oliver Ditson) تولید شد و با همین برند به بازار عرضه شد.

شگفت آنکه فروش این نمونه‌ها بسیار پایین بود. مارتین در سال ۱۹۳۱ مجدداً به این طراحی رجوع کرد و دو نمونه دردنات را با نام شرکت خود روانه بازار کرد. این دو ساز، مدل‌‌های D-1 و D-2 بودند که در دهه‌های بعد به مدل‌هایی افسانه‌ای بدل شدند. امروزه برای خرید یکی از دردنات‌های مارتین که پیش از سال ۱۹۴۶ تولید شده باشند، باید ده‌ها هزار دلار بپردازید.

البته جای تعجب ندارد که مارتین مخترع طرح دردنات بوده است؛ زیرا این شرکت آمریکایی همواره یکی از خلاق‌ترین تولیدکنندگان گیتار به شمار می‌رفته است و تأثیری انکارناپذیر بر این عرصه گذاشته است.

دردنات از اوایل قرن بیستم از جمله محبوب‌ترین انواع گیتار آکوستیک بوده است. اگر طرح دیگری بتواند برای این عنوان با دردنات رقابت کند، بی‌شک گراند آدیتوریوم است که از نظر اندازه، شبیه به دردنات است، اما کمری باریک‌تر دارد.

صدای جاودانه دردنات

نوازندگان، گیتارهای دردنات را به علت صدای غنی و پرتاب صدای قوی آنها دوست دارند. این پرتاب صدا به لطف اندازه بزرگ کاسه و بریسینگ (bracing) حساب‌شده بدنه ایجاد می‌شود. ترکیب این دو ویژگی باعث حرکت بهتر هوا درون بدنه می‌شود که به افزایش ولوم و ایجاد صدای غنی و گرم کمک می‌کند.

همچنین، استفاده از تیغه‌های چوبی سبک در بریسینگ ساز، منجر به تقویت طنین‌های طبیعی نیز می‌شود. این صدای قوی در سبک‌های نوازندگی مختلف مفید واقع می‌گردد. ابتدا نوازندگان سبک‌های فولک و موسیقی سنتی غربی بودند که به طراحی دردنات علاقه نشان دادند؛‌ اما امروزه این طراحی و صدای حاصل از آن، به‌وفور در انواع سبک‌های موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا نواختن گیتارهای دردنات ساده است؟

به‌رغم اندازه بزرگ بدنه گیتارهای دردنات، آنها عموماً راحت هستند. اندازه بزرگ کاسه ممکن است برای افرادی با سن کم یا جثه کوچک مشکل‌ساز باشد؛ پس بد نیست که این دسته از هنرجویان کار را با گیتارهای کوچک‌تر آغاز کنند. طرح دردنات بسیار راحت است و یکی از دلایل این راحتی، نازک‌تر بودن دسته به‌طور پیش‌فرض است.

دسته باریک‌تر برای نواختن آکورد و مضراب‌زنی راحت‌تر است و به همین خاطر، خواننده‌ها به این نوع گیتار علاقه زیادی دارند. دسته‌های پهن‌تر برای نوازندگی با پنجه مناسب‌تر هستند؛ پس اگر با پنجه ساز می‌زنید، بهتر است مدل‌های دردنات با دسته‌های پهن‌تر را امتحان کنید.

نام دردنات از کجا نشأت می‌گیرد؟

در سال ۱۹۱۶ که شرکت مارتین این طرح گیتار را ابداع کرد، عبارت دردنات به چیزی دیگر اشاره داشت. در آن زمان، این نام به ناو جنگی بزرگ و ویرانگر HMS Dreadnought نیروی دریایی سلطنتی اشاره داشت. HMS Dreadnought بسیار بزرگ، جسورانه و خلاقانه بود؛ درست مانند گیتار دردنات. رفته‌رفته، دردنات به نامی پذیرفته‌شده برای این شکل بدنه گیتار تبدیل شد و امروزه شهرتی بسیار بیشتر از ناو مذکور دارد.

منبع: GuitarFella
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *