راهنمای آکوردهای اوکوله‌له

آکوردهای اوکوله‌له

صدای شاد و سرزنده ساز یوکللی یا اوکوله‌له، نوازندگان بسیاری را به خود جذب می‌کند. اما برای بهره‌گیری از این صداهای جذاب، باید برخی از آکوردهای ساده را بیاموزید تا بتوانید با موسیقی‌های مورد علاقه خود هم‌نوازی کنید.

به‌جز صدای سرخوش اوکوله‌له، دلایل دیگری نیز برای یادگیری این ساز وجود دارد. سیم‌های نایلونی اوکوله‌له برای انگشتان مبتدی‌ها مناسب‌تر هستند و اندازه کوچک این ساز به شما امکان می‌دهد که آن را در سفرها همراه خود داشته باشید و با سایرین از طریق موسیقی ارتباط برقرار کنید.

آیا آماده آموختن آکوردهای مبتدی اوکوله‌له و گسترش دانش خود در زمینه این ساز کوچک و سرگرم‌کننده هستید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، ساز خود را بردارید و بیایید کار را شروع کنیم.

آکورد چیست؟

در ساده‌ترین سطح، یک آکورد اوکوله‌له ترکیبی از سه نت یا بیشتر است که در کنار هم، صدایی لذت‌بخش و هارمونیک تولید می‌کنند. اما در سطحی وسیع‌تر، آکوردهای اوکوله‌له اجزای اصلی تشکیل‌دهنده شالوده موسیقایی مورد نیاز برای نواختن آهنگ‌ها هستند.

آکوردها قلب و روح روند ساخت موسیقی بر روی ساز اوکوله‌له هستند. چه در هنگام هم‌نوازی با آهنگ‌ها و چه هنگام ساخت موسیقی، آموختن آکوردهای بنیادی می‌تواند به شما کمک کند که به ساخته‌های خود زندگی ببخشید و صدای بی‌نظیر اوکوله‌له را در موسیقی خود جاری کنید.

آموختن آکوردهای اوکوله‌له چقدر طول می‌کشد؟

آموختن آکوردهای ساده ساز اوکوله‌له تنها چند دقیقه زمان می‌برد. کافیست از آموزش انگشت‌گذاری بر روی دسته اوکوله‌له برای ایجاد شکل آکوردها شروع کنید، سپس با دقت به صدای ساز گوش دهید و تعویض آکوردها را تمرین کنید.

فقط با چند دقیقه تمرین در روز و چند درس‌ کوتاه، شما می‌توانید نواختن آکوردها و آهنگ‌ها را بر روی ساز اوکوله‌له یاد بگیرید.

چگونه آکوردهای اوکوله‌له را بخوانیم؟

کلید آموختن آکوردهای اوکوله‌‌له، آموختن روش خواندن این آکوردهاست. جدول آکوردهای اوکوله‌له عبارت است از نمایشی تصویری از چهار سیم ساز بر روی صفحه انگشت‌گذاری:

 • سُل (G): سیم چهارم
 • دو (C): سیم سوم (بم‌ترین نت)
 • می (E): سیم دوم
 • لا (A): سیم اول (زیر‌ترین نت سیم آزاد)
 • برخلاف گیتار که سیم‌ها به‌ترتیب از بم‌ترین تا زیرترین چیده شده‌اند، بم‌ترین نت ساز اوکوله‌له، سیم سوم آزاد آن است.

  همچنین در جدول آکوردهای اوکوله‌له، اعداد و نشانه‌هایی را خواهید دید که به شما محل قرارگیری هر انگشت را نشان می‌دهند.

 • شکل O: در صورت وجود یک دایره در بالای سیم، آن سیم به‌صورت آزاد نواخته می‌شود.
 • شکل X: در صورت وجود شکل X در بالای سیم، آن سیم نواخته نمی‌شود.
 • ۱: انگشت اشاره
 • ۲: انگشت وسط
 • ۳: انگشت حلقه
 • ۴: انگشت کوچک
 • در پایین، شکل یا جدول برخی از مرسوم‌ترین آکوردهای اوکوله‌له را می‌بینیم:

  آکورد لا ماژور در وضعیت سردسته:

  آکورد لا ماژور

  آکورد فا مینور در پوزیسیون اول:

  آکورد فا مینور

  انواع آکوردهای اوکوله‌‌له

  اگرچه چندین نوع آکورد بر روی اوکوله‌له وجود دارد، اما می‌توان آنها را به سه گروه کلی تقسیم کرد. هر گروه از این آکوردها، حس‌وحال و صدای منحصربه‌فردی دارند و در قالب یک ترتیب آکورد، احساسی خاص را به آهنگ اضافه می‌کنند.

  آکورد ماژور اوکوله‌له چیست؟

  با نواختن یک آکورد ماژور بر روی اوکوله‌له، صدای شاداب آن شما را جذب خواهد کرد. فرمول ساخت آکوردهای ماژور بر روی اوکوله‌له درست مانند گیتار است. آکوردهای ماژور از درجه اول (نت ریشه)، درجه سوم و درجه پنجم گام ماژور ساخته می‌شوند.

  آکورد مینور اوکوله‌له چیست؟

  برخلاف آکوردهای ماژور، آکوردهای مینور صدایی تیره‌تر و تا حدودی غمگین دارند. فرمول ساخت آکوردهای مینور بر روی اوکوله نیز درست مانند گیتار است. فرمول نواختن یک آکورد مینور عبارت است از نت ریشه یا درجه اول، درجه سوم بمل و درجه پنجم گام ماژور. با بمل کردن درجه سوم (بم کردن آن به میزان نیم‌پرده)، آکورد مینور تولید می‌شود.

  پاور کورد اوکوله‌له چیست؟

  پاور کوردها متشکل از دو نت هستند: نت درجه اول یا ریشه و درجه پنجم گام ماژور. این آکوردها، چه بر روی گیتار و چه بر روی اوکوله‌له، معمولاً در پوزیسیون دست باز و یا تنها با یک انگشت نواخته می‌شوند. پاور کوردها نوازندگی را ساده‌تر می‌کنند. این آکوردها که نه مینور هستند و نه ماژور، حس‌وحالی متفاوت را در آهنگ ایجاد می‌کنند و معمولاً جایگزین یک آکورد ماژور و مینور می‌شوند تا فضای آهنگ را متنوع‌تر کنند.

  محبوب‌ترین آکوردهای اوکوله‌‌له

  برخی از محبوب‌ترین آکوردهای اوکوله‌‌له، ساده‌ترین آکوردهای موجود بر روی این ساز هستند. کار را با آموختن این آکوردهای ساده شروع کنید و به‌تدریج آهنگ‌های مورد علاقه خود را بیاموزید.

  این ۹ آکورد، نقطه شروع خوبی برای یاد گرفتن آهنگ‌هایی مانند My Strange Addiction اثر بیلی آیلیش، Pumped Up Kicks اثر Foster the People و آهنگ I Don’t Know My Name اثر Grace Vanderwaal هستند:

  آکورد می ماژور

  نت‌های تشکیل‌دهنده این آکورد عبارتند از می، سل دیز و سی. این آکورد مبنای بسیاری از آهنگ‌ها در ژانرها و سبک‌های مختلف است.

  می ماژور

  آکورد لا ماژور

  این آکورد از نت‌های لا، دو دیز و می تشکیل می‌شود. لا ماژور صدایی جسورانه دارد و برای نواختن با ساز اوکوله‌له بسیار مناسب است. همچنین نواختن آن ساده است.

  لا ماژور

  آکورد فا مینور

  آکورد فا مینور از نت‌های فا، لا بمل و دو تشکیل می‌شود و صدایی غمگین دارد.

  فا مینور

  آکورد سی مینور

  این آکورد از نت‌های سی، رِ و فا دیز تشکیل شده و صدایی محزون به اوکوله‌له می‌بخشد و شخصیت سرخوش و خوشحال آن را کمی تغییر می‌دهد.

  سی مینور

  آکورد دو مینور

  نت‌های این آکورد عبارتند از دو، می بمل و سُل.

  دو مینور

  آکورد می ۷

  برای ساختن آکورد‌های هفتم، از فرمول متداول ساخت آکورد استفاده می‌کنیم و فقط یک نت دیگر را به آن می‌افزاییم؛ درجه هفتم گام. آکورد می ۷ شامل نت‌های می، سل دیز، سی و رِ است.

  می ۷

  آکورد ر ماژور

  آکورد ر ماژور متشکل از نت‌های ر، فا دیز و لا است و صدای روشنی دارد.

  ر ماژور

  آکورد ر مینور

  این آکورد از نت‌های ر، فا و لا ساخته می‌شود.

  ر مینور

  آکورد سل ماژور

  نت‌های تشکیل‌دهنده آکورد سل ماژور عبارتند از سل، سی و ر.

  سل ماژور

  چند آهنگ‌ ساده برای مبتدی‌ها

  بهترین بخش یادگیری آکوردها این است که می‌توانید از آنها برای نواختن آهنگ‌های مورد علاقه خود استفاده کنید. به احتمال زیاد، برخی از آهنگ‌های مورد علاقه شما بسیار ساده هستند. در ادامه به چند آهنگ‌ ساده‌ اشاره می‌شود:

  &Burn – Billie Eilish

  این آهنگ در واقع نسخه متفاوتی از آهنگ “Watch” و جزو آهنگ‌هایی است که به شناخته شدن این هنرمند جوان کمک شایانی کردند. بیلی آیلیش هنرمندی توانا است که به خاطر صدای گیرای خود شناخته شده است. در ماه‌های اخیر، اوکوله‌له سیگنچر او نیز به نام Fender Billie Eilish Signature Ukulele نیز به بازار معرفی شده است.

  آکوردها : لا مینور (Am)، ر مینور (Dm), فا ماژور (F)، سل ماژور (G)

  Lava – برگرفته از فیلم لاوا

  پیشینه هاوایی ساز اوکوله‌له در این آهنگ برگرفته از انیمیشن لاوا به‌خوبی مشخص است. ساز خود را بردارید و با آکوردهای زیر آهنگ لاوا را بنوازید:

  آکوردها : دو ماژور (C)، فا ماژور (F)، سُل ۷ (G7)

  Love Story – Taylor Swift

  آهنگ Love Story اثر تیلور سویفت، گزینه‌ای عالی جهت آموزش است. تیلور برای ساخت این آهنگ تنها ۲۰ دقیقه زمان صرف کرده و یادگیری آن حتی از این هم کمتر طول می‌کشد.

  آکوردها : لامینور (Am)، دو ماژور (C)، فا ماژور (F)، سل ماژور (G)

  Try Everything – Shakira

  آهنگ پُراحساس و انگیزه‌بخش Try Everything از شکیرا، آهنگی سرگرم‌کننده و جذاب برای نوازندگان مبتدی اوکوله‌له است.

  آکوردها : دو ماژور (C)، فا ماژور (F)، لا مینور (Am)، سُل ماژور (G)

  You Are My Sunshine – Jimmie Davis

  آهنگ You Are My Sunshine که در سال ۱۹۳۹ منتشر شده، یکی از جاودانه‌ترین تصنیف‌های تاریخ است. برای نواختن این آهنگ پُراحساس بر روی اوکوله‌له تنها به سه آکورد نیاز دارید:

  آکوردها : دو ماژور (C)، ر ماژور (D)، سل ماژور (G)

  Happy Birthday

  ملودی جاودانه آهنگ Happy Birthday، بسیار ساده و لذت‌بخش است. با تنها سه آکورد ساده می‌توانید این آهنگ زیبا را بر روی اوکوله‌له اجرا کنید.

  آکوردها : دو ماژور (C)، سل ۷ (G7)، فا ماژور (F)

  منبع: Fender
  نویسنده: Ben Nemeroff
  مترجم: کیان ایرجی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *