مشهورترین گیتاریست‌های چپ‌دست تاریخ

همانطور که احتمالاً می‌دانید، یافتن و خریداری یک گیتار مخصوص افراد چپ‌دست، بسیار دشوارتر از پیدا کردن یک گیتار عادی است. اما نه‌تنها این نوع از گیتار در تنوعی بسیار کمتر از گیتارهای عادی تولید می‌شود، بلکه معمولاً قیمتی کمی بالاتر نیز دارد. همین عوامل باعث شده‌اند که بسیاری از افراد چپ‌دست، گیتار را به روش افراد راست‌دست بیاموزند و از خیر یادگیری آن با یک گیتار چپ دست بگذرند.

با وجود این دشواری‌ها، نوازندگان چپ‌دست بسیاری در دنیا وجود دارند که گیتار را به شکل چپ‌دست آموخته‌اند و اکنون، افرادی بسیار مهم و مؤثر در صحنه موسیقی جهانی محسوب می‌شوند. در این مطلب قصد داریم سیزده تن از این نوازندگان را به شما معرفی کنیم و به همین بهانه، از آنها تجلیل کنیم.

این فهرست از موزیسین‌های افسانه‌ای همچون جیمی هندریکس و کرت کوبین فقید تشکیل شده است و نام سایر نوازندگان چپ‌دست با شهرتی کمتر اما اهمیتی بسیار در دنیای موسیقی را نیز در خود دارد. شایان ذکر است که این فهرست ترتیب‌بندی خاصی ندارد و تمامی افراد نام‌برده در آن، از برترین و مهمترین گیتاریست‌های چپ‌دست در تاریخ هستند.

جیمی هندریکس

گیتاریست های چپ‌دست مشهور در تاریخ

شاید بتوان مشهورترین گیتاریست چپ دست تاریخ را جیمی هندریکس (Jimi Hendrix) دانست.

پدر جیمی در شروع یادگیری گیتار توسط او، اصرار داشت که وی نوازندگی را با دست راست یاد بگیرد؛ اما جیمی بر یادگیری نواختن این ساز به شکل چپ‌دست پافشاری کرد و بعدها با تبدیل استرتوکستر‌های راست دست به سازهای چپ دست، ظاهری متفاوت به گیتارهای الکتریک خود بخشید و تنی منحصربه‌فرد نیز به نوازندگی خود افزود. همین تن و ظاهر بی‌همتای سازهای هندریکس، نقشی اساسی برای تبدیل شدن او به یکی از مشهورترین و برترین نوازندگان تاریخ داشتند.

در حالی که جیمی معمولاً با دست چپ خود به نواختن گیتار می‌پرداخت، اما افرادی وجود دارند که ادعا می‌کنند شاهد نوازندگی او با دست راست نیز بوده‌اند و می‌گویند که وی در این حالت نیز گیتار را بسیار ماهرانه می‌نواخته است. چنین چیزی از نوازنده نابغه‌ای همچون هندریکس به هیچ وجه بعید نیست!

تونی آیومی

گیتاریست های چپ‌دست مشهور در تاریخ

تونی آیومی (Tony Iommi) که یکی دیگر از مشهورترین گیتاریست‌های چپ‌دست تاریخ است، به دلیل نوازندگی مهیب و بسیار جذاب خود برای گروه موسیقی Black Sabbath، به‌عنوان پدر سبک موسیقی هوی متال شناخته می‌شود. او گیتار الکتریک Gibson SG را به دلیل ارگونومی عالی و تن خشن آن به‌عنوان ساز اصلی خود برگزیده است و اکنون، چندین نمونه چپ دست از آن را در اختیار دارد.

تونی طی یک حادثه، نوک چند انگشت دست راست خود را از دست داد؛ اما با این وجود، او به سراغ گیتارهای راست‌دست نرفت و به جای آن، کوک گیتار خود را سه نیم پرده پایین آورد تا بتواند آن را آسان‌تر بنوازد. همین کار خلاقانه نیز باعث شده است که گیتار آیومی، یکی از متفاوت‌ترین و جذاب‌ترین تن‌های دنیا را تولید کند.

پل مک‌کارتنی

گیتاریست های چپ‌دست مشهور در تاریخ

مسلم است که اگر قرار باشد فهرستی از مشهورترین نوازندگان چپ دست تاریخ تدوین کنیم، نام پل مک‌کارتنی (Paul McCartney) نیز در آن می‌درخشد.

پل مک‌کارتنی را می‌توان موفق‌ترین موزیسین چپ‌دست تاریخ دانست که در تمام طول فعالیت خود، از همراهی با گروه بیتلز و وینگز تا فعالیت در زمینه موسیقی به‌عنوان یک هنرمند مستقل، همواره محبوبیتی استثنایی داشته است.

پل از اولین روزهای شهرت خود، انگیزه‌بخش نوازندگان چپ‌دست برای ادامه فعالیت موسیقی بوده است و گیتار بیس Hoffner 500/1 و گیتار الکتریک هالوبادی اپیفون Casino نیز با نام او گره خورده‌اند.

کرت کوبین

گیتاریست های چپ‌دست مشهور در تاریخ

کرت کوبین (Kurt Cobain) نیز همانند دیگر گیتاریست سیاتلی این لیست یعنی جیمی هندریکس، گیتار را به‌صورت چپ‌دست می‌نواخت؛ اما او در واقع راست‌دست بود و تنها نواختن گیتار را به این شکل ترجیح می‌داد.

کوبین در اوایل فعالیت خود به‌عنوان موزیسین، از گیتارهای Univox استفاده می‌کرد؛ زیرا تبدیل نمونه‌های راست‌دست آن به چپ‌دست آسان بود و وی می‌توانست به‌سرعت آنها را به این شکل تبدیل کند. او بعدها چندین و چند گیتار سیگنچر و عادی چپ‌دست از شرکت فندر خریداری کرد و چند ساز چپ‌دست قدیمی و جذاب با بدنه آفست (نامتقارن) نیز در مجموعه سازهای خود داشت.

آلبرت کینگ

گیتاریست های چپ‌دست مشهور در تاریخ

آلبرت کینگ (Albert King) یکی از ماهرترین گیتاریست‌های سبک بلوز به شمار می‌آید. کینگ هم به دلیل فامیلی خود و هم به دلیل تأثیر فوق‌العاده‌اش در سبک بلوز، به‌عنوان یکی از سه شاه (King) موسیقی بلوز (در کنار بی.بی. کینگ و فردی کینگ) شناخته می‌شود. آلبوم Born Under A Bad Sign از او که در سال ۱۹۶۷ منتشر شده است، هنوز هم توسط بسیاری از موسیقی‌دوستان، یکی از متفاوت‌ترین و مهمترین آثار موسیقی بلوز محسوب می‌شود.

آلبرت چپ‌دست بود و یک گیتار الکتریک Flying V راست‌دست را به‌صورت برعکس می‌نواخت. او با نواختن این ساز بدین شکل و با کوک کردن آن در الگوهای دست باز متفاوت، موفق شد برخی از جذابترین لیک‌های بلوز دنیا را بنوازد.

کورتنی بارنت

کورتنی بارنت

کورتنی بارنت (Courtney Barnett) سی و شش ساله را می‌توان برجسته‌ترین گیتاریست چپ‌دست استرالیایی سالهای اخیر دانست. بارنت از چند گیتار الکتریک چپ دست ساخت فندر و یک گیتار آکوستیک چپ دست ساخت Maton برای نوازندگی و تولید آثار خود استفاده می‌کند.

کورتنی در اوایل محبوبیت خود در اجراهای زنده از گیتارهای راست دست به‌صورت وارونه استفاده می‌کرد؛ اما او گفته است که نوازندگی با یک گیتار چپ دست استاندارد را با اختلاف به نوازندگی با یک گیتار راست دست تبدیل‌شده یا وارونه ترجیح می‌دهد. امروزه و با افزایش روزافزون تنوع گیتارهای موجود در بازار، منطقی‌ترین کار برای نوازندگان چپ دست، خریداری یک گیتار الکتریک چپ دست استاندارد است. بنابراین اگر شما نیز در چنین موقعیتی هستید، پیشنهاد می‌کنیم یک ساز چپ دست استاندارد خریداری کنید.

عمر رودریگز لوپز

گیتاریست های چپ‌دست مشهور در تاریخ

عمر رودریگز لوپز (Omar Rodriguez-Lopez)، چه در کنار گروه At The Drive-In با گیتار الکتریک اسکوایر Supersonic خود در حال نوازندگی باشد، چه با گیتار آیبانز سیگنچر خود با گروه پراگ راک The Mars Volta همکاری کند و چه با گیتار الکتریک Ernie Ball Music Man Mariposa بی‌نظیر خود مهمان گروه Bosnian Rainbows باشد، یک نوازنده چپ دست بسیار ماهر است که سازهایی ارگونومیک و بسیار جذاب را برای سبک نوازندگی متفاوت خود برگزیده است.

او از سازهای جذاب خود به‌عنوان واسطه‌ای استفاده می‌کند تا سبک نوازندگی متفاوت و آشوبگرانه خود را برای تماشاچیان به نمایش بگذارد.

دیک دیل

گیتاریست های چپ‌دست مشهور در تاریخ

دیک دیل فقید که یکی از پیشروان نوازندگی گیتار الکتریک و یکی از مشهورترین نوازندگان سبک Surf محسوب می‌شود، یکی دیگر از مشهورترین گیتاریست‌های چپ دست است که در اوایل شهرت خود، از گیتارهای راست‌دست تبدیل‌شده استفاده می‌کرد؛ اما بعدها او طی همکاری با شرکت فندر، یک استرتوکستر سیگنچر چپ دست برای خود طراحی کرد.

البته دیل با این وجود نیز طی حرکتی متفاوت و خلاقانه، سیم‌های گیتار خود را با ترتیب برعکس بر روی آن نصب می‌کرد تا تنی ویژه به ساز ببخشد. وی با استفاده از استرت خود، لاین‌های استاکاتوی سریع و بسیار جذابی می‌نواخت که به امضایی برای او تبدیل شدند.

اوتیس راش

گیتاریست های چپ‌دست مشهور در تاریخ

اوتیس راش (Otis Rush) که به‌عنوان یکی از مؤسسین سبک Chicago Blues شناخته می‌شود، یکی دیگر از نوازندگان چپ‌دستی است که از یک گیتار چپ دست استاندارد استفاده می‌کرد؛ اما او سیم‌های آن را با ترتیب وارونه نصب می‌کرد تا تنی ویژه به ساز خود ببخشد. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، راش انگشت کوچک خود را در زیر سیم E پایین قرار می‌داد تا پیک را در موقعیتی درست قرار دهد و دقیق‌تر نوازندگی کند.

راش یکی از منابع الهام موزیسین‌های صحنه بلوز بریتانیا و هنرمندان شاخص آن همچون اریک کلپتون (Eric Clapton) و پیتر گرین (Peter Green) محسوب می‌شود و به سبک نوازندگی متفاوت خود که از سولوهای آرام و طولانی و ویبراتوهای شدید تشکیل می‌شود، مشهور است.

باربارا لین

گیتاریست های چپ‌دست مشهور در تاریخ

احتمالاً نام باربارا لین (Barbara Lynn) برای شما چندان آشنا نیست؛ اما باید بدانید که این بانوی گیتاریست چپ دست، یکی از مهمترین هنرمندان سبک سول در دهه شصت میلادی است و تک‌آهنگ او با نام You’ll Lose A Good Thing در سال ۱۹۶۲ به صدر جدول محبوب‌ترین تک‌آهنگ‌های آمریکا دست یافته است. همچنین لین در کنار اسطوره‌هایی چون استیوی واندر (Stevie Wonder)، بی بی کینگ (B.B. King) و گلادیس نایت (Gladys Knight) نیز به اجرا پرداخته است.

باربارا لین یکی از معدود موزیسین‌های زن در دهه شصت میلادی است که علاوه بر نواختن ساز اصلی آثار خود، آنها را می‌ساخته است. وی در ابتدا از یک گیتار فندر راست دست به‌صورت وارونه برای نوازندگی استفاده می‌کرد و بعدها به سراغ یک ساز چپ دست استاندارد رفت.

امدو موکتار

گیتاریست های چپ‌دست مشهور در تاریخ

امدو موکتار (Mdou Moctar)، هنرمندی زاده صحراهای کشور نیجر است که با به شهرت رسیدن، یکی از جالب‌ترین داستان‌های مربوط به موفقیت در موسیقی را برای خود رقم زده است. او اولین گیتار خود را شخصاً و با استفاده از قطعات کهنه دوچرخه ساخته بود و اثر اول او، به کمک یک شبکه تبادل موسیقی از طریق بلوتوث در صحرای آفریقا به گوش دوستدارانش رسیده است.

موکتار که یک فرد چپ‌دست است، در نوازندگی خود سبک موسیقی بومی توآرگ را با عناصر موسیقی سایکدلیک و بلوز معاصر ترکیب می‌کند و محصولی بسیار متفاوت و شگفت‌انگیز از آنها می‌سازد. بسیاری از متخصصین، موکتار را یکی از متفاوت‌ترین گیتاریست‌های قرن بیست و یک میلادی می‌دانند.

تیم آرمسترانگ

تیم آرمسترانگ گیتاریست گروه Rancid

تیم آرمسترانگ (Tim Armstrong) که با گروه‌های کانتری، اسکا و پانکی همچون Rancid ،Devil’s Brigade و Transplants همکاری می‌کند، بیش از هر چیز به گیتار‌ الکتریک هالوبادی کهنه و قدیمی گرچ (Gretsch) خود مشهور است که آن را به‌صورت وارونه، با دست چپ خود می‌نوازد.

این گیتار جالب در ترکیب با استرپ بسیار بلند تیم، ظاهری بسیار متفاوت و بامزه برای او در اجراهایش رقم می‌زند و سبک نوازندگی و خوانندگی خشن و متفاوت تیم در کنار این ظاهر، او را به‌واقع به یک هنرمند متفاوت و چشمگیر تبدیل کرده‌اند.

مالینا موی

Malina Moye

مالینا موی (Malina Moye) با ترکیب سبک‌های فانک، بلوز و سایکدلیک راک، خود را به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین چهره‌های اجراهای زنده کشور آمریکا در ذهن دوستداران موسیقی جای داده است. او با نوازندگی پر زرق‌و‌برق و اجراهای بسیار سرگرم‌کننده خود، به یک ستاره در دنیای گیتار الکتریک تبدیل شده است.

در سالهای اخیر، مالینا با گیتار فندر استرتوکستر چپ دست خود که به رنگ Surf Green مزین است و هداستاکی برعکس و رنگ‌شده دارد، توجه بسیاری از موسیقی‌دوستان را به خود جلب کرده است. به‌علاوه، او اولین بانویی از ملیت آفریقایی-آمریکایی است که به‌عنوان یک سفیر به برند فندر پیوسته است.

منبع: Mixdown Magazine
نویسنده: Will Brewster
مترجم: امیر تولی

2 thoughts on “مشهورترین گیتاریست‌های چپ‌دست تاریخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *