چند ترفند برای تحمل درد انگشتان در اثر تمرین گیتار

چند ترفند برای تحمل درد انگشتان در اثر تمرین گیتار

به‌تازگی تمرین گیتار را شروع کرده‌اید و هنوز هیچ چیز نشده نوک انگشتان دستتان به‌شدت درد می‌کنند. با خود می‌اندیشید که آیا این طبیعی است؟ چرا انگشتان من در اثر گیتار زدن درد گرفتند؟ همه ما این ضرب‌المثل را شنیده‌ایم که «نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود»، اما نگران نباشید؛ این حساسیت نوک انگشتان موقتی است و ما راهنمایی‌هایی داریم که بتوانید از این مرحله آسان‌تر عبور کنید.

هر روز کمی ساز بزنید

حقیقت این است که راحت‌ترین راه مبارزه با این درد، بیشتر گیتار زدن است. تمرین مداوم باعث می‌شود سر انگشتان شما پینه بسته و سخت‌تر شوند. هر روز حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ساز بزنید که فشار بیش‌ازحد به انگشتانتان وارد نشود و بعداً به‌ خاطر زیاده‌روی، پشیمان نشوید.

درد خوب و درد بد

درد در قسمت سر انگشت‌ها عادی است، اما درد شدید عضلانی و یا درد در ناحیه مچ ممکن است نشانگر ضعف در تکنیک نوازندگی شما باشد. سیم‌ها را بیش‌ازحد نیاز فشار ندهید؛ زیرا ممکن است باعث درد در ناحیه انگشت‌ها یا دردهای عضلانی و درد در ناحیه مچ شود. روش‌های مختلف نگه داشتن گیتار را امتحان کنید تا جایی که مچ دستِ پرده‌گیر شما (دستِ چپ در نوازندگان راست‌دست) در راحت‌ترین حالت ممکن قرار گیرد.

این نیز بگذرد

درد در سر انگشتان موقتی است و ممکن است در حدود یک هفته یا بیشتر ادامه پیدا کند. این درد نیازی به درمان ندارد، اما گذاشتن یخ و استفاده از کرم‌های بی‌حس‌کننده ممکن است در کوتاه‌مدت از درد انگشتان کم کند. لازم است مجدداً تکرار کنیم که بهترین درمان، ساز دادن بیشتر و ایجاد پینه در قسمت سر انگشتان است.

نوع سیم

برخی از نوازنده‌های تازه‌کار ترجیح می‌دهند از گیتارهای سیم نایلون استفاده کنند که به آنها گیتار کلاسیک هم گفته می‌شود؛ زیرا سیم‌های نایلونی نسبت به سیم‌های فولادی کمتر به انگشتان نوازنده فشار می‌آورند. در گیتارهای الکتریک معمولاً از سیم‌های نازک‌تری نسبت به گیتار آکوستیک استفاده می‌شود که گرفتن پرده‌ها را کمی آسان‌تر می‌کند. اما به یاد داشته باشید که سیم‌های نازک‌تر برای انواع دیگر گیتار هم تولید می‌شود. اگر درد انگشتان مانع تمرین کردن شما می‌شود، می‌توانید سیم‌های گیتار خود را با یک دست سیم‌ نازک‌تر تعویض کنید.

آیا مشکل از گیتار شماست؟

گیتار شما نیز می‌تواند به این ناراحتی بیفزاید. اگر سیم‌های گیتار فاصله زیادی نسبت به صفحه انگشت‌گذاری (فرت‌بورد) داشته باشند، گرفتن پرده‌ها سخت‌تر خواهد شد. اگر فکر می‌کنید که گیتار شما چنین مشکلی دارد، می‌توانید ساز را نزد تعمیرکار برده و از او بخواهید که اکشن گیتار شما را بررسی کند. (به فاصله بین سیم تا صفحه انگشت‌گذاری، اکشن گفته می‌شود)

تسلیم نشوید

همه ما این درد را تحمل کرده‌ایم. هر گیتاریست مبتدی باید این مرحله را رد کند. پس نااُمید نشوید و به نواختن ادامه دهید. زودتر از آنچه فکر می‌کنید می‌توانید تمرکز خود را صرف آموختن آهنگ‌های مورد علاقه خود کنید و دیگر حتی به یاد نمی‌آورید که نواختن گیتار در ابتدا کاری دردناک بوده است.

منبع: فندر
نویسنده: Nick Stoubis
مترجم: کیان ایرجی

3 thoughts on “چند ترفند برای تحمل درد انگشتان در اثر تمرین گیتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *