Black Ops: یک سه‌گانه دلربا از شکتر

گیتار الکتریک شکتر Black Ops

روز گذشته، شرکت آمریکایی شکتر (Schecter) از یک مجموعه جدید از گیتارهای الکتریک رونمایی کرد. این سری که Black Ops نام دارد، از سه گیتار بسیار مدرن و زیبا، مختص سبک متال تشکیل شده است که یکی از آنها یک ساز شش‌سیم استاندارد و دو مدل دیگر، گیتارهای مولتی-اسکیل با هفت و هشت سیم هستند. هر سه گیتار الکتریک به فینیشی شیک به رنگ مشکی مات مزین شده‌اند که بافت چوب در آن حفظ شده است و ظاهری باب طبع نوازندگان سبک متال به آنها بخشیده است.

شاید اعضای سری Black Ops ظاهری بسیار شبیه به یکدیگر داشته باشند و در برخی از مشخصات فنی خود همچون بدنه و دسته ساخته‌شده از چوب ماهون و فرت‌بورد آبنوس نیز تفاوتی با یکدیگر نداشته باشند؛ اما طبق گفته شکتر، این سه ساز در بحث حس نوازندگی و صدا، بسیار متفاوت از یکدیگر هستند و هر یک، تجربه‌ای کاملاً منحصربه‌فرد را به نوازنده خود ارائه می‌کند.

مدل شش سیم که PT Black Ops نام دارد، در ظاهر یک نسخه بسیار مدرن از گیتار مشهور تلکستر به نظر می‌رسد که برای نوازندگی در سبک متال بهینه‌سازی شده است. این ساز بدنه‌ای بسیار شبیه به تلکستر دارد و طول اسکیل آن نیز همانند این گیتار، معادل با ۲۵.۵ اینچ است. اما در سایر مشخصات فنی، Schecter PT Black Ops هیچ وجه اشتراکی با تلکستر ندارد و با پروفایل دسته باریک، ۲۴ فرت اکسترا جامبو از جنس فولاد ضد زنگ و دسته یکپارچه با بدنه خود که در بخش پاشنه نیز طراحی بسیار مدرنی دارد، یک ساز بسیار ارگونومیک است که به‌وضوح برای نوازندگی در سبک‌های مدرن طراحی شده است.

اما وجوه اشتراک مدل هفت سیم این سری یعنی PT-7 Black Ops با تلکستر، از این هم کمتر است و می‌توان تنها وجه اشتراک آنها را شکل بدنه‌شان دانست. این گیتار الکتریک هفت‌سیم، طول اسکیلی ترکیبی معادل با ۲۵.۵ اینچ تا ۲۷ اینچ دارد و ظاهر آن حتی از همتای شش‌سیم خود نیز تهاجمی‌تر است. مدل هشت‌سیم این سری یعنی PT-8 نیز مشخصات و ظاهری مشابه با نسخه هفت‌سیم آن دارد؛ با این تفاوت که طول اسکیل PT-8 در سیم هشتم، نیم اینچ بیشتر و معادل با ۲۷.۵ اینچ است.

سری گیتار الکتریک Black Ops

هر سه عضو سری Black-Ops، گزینه‌هایی بسیار وسوسه‌کننده برای نوازندگان سبک متال، خصوصاً علاقه‌مندان به سازهای ساده هستند؛ زیرا در عین برخورداری از ظاهر و مشخصات فنی بی‌نظیر، از هیچ امکانات اضافی و دست‌و‌پاگیری برخوردار نیستند.

این گیتارها به تنها یک پیکاپ اکتیو از نوع Fishman Fluence Open Core Modern در موقعیت بریج خود تجهیز شده‌اند که می‌توان آن را به وسیله یک سوییچ سه‌حالته و یک ناب ولوم تنظیم و کنترل کرد. در بخش سخت‌افزار نیز گیتارهای جدید شکتر به تیونرهای قفل‌شونده ساخت این کمپانی و بریج‌هایی از نوع هاردتیل ساخت شرکت Hipshot تجهیز شده‌اند. مطمئناً این فکر که حداقل مدل شش‌سیم PT Black Ops به یک بریج ویبراتوی فلوید رز تجهیز شود، حداقل یک بار از ذهن طراحان شکتر گذشته است؛ اما اکنون شاهدیم که این سازها به ساده‌ترین شکل ممکن و با هدف ارائه عملکرد حداکثری و اینتونیشن آسان و بدون هیچ امکانات اضافه‌ای به تولید رسیده‌اند.

در سایر بخش‌ها نیز اعضای مجموعه Black Ops همگی با هدف فراهم‌آوری بهترین ارگونومی حین نوازندگی طراحی شده‌اند. فرت‌بورد در مدل شش‌سیم دارای شعاعی ۱۴ اینچی است و نمونه‌های هفت‌سیم و هشت‌سیم نیز در این بخش شعاعی ۱۶ و ۲۰ اینچی دارند.

همانطور که ذکر شد، بدنه PT-7 Black Ops ،PT Black Ops و PT-8 Black Ops در ظاهر بسیار شبیه به گیتارهای تلکستر است؛ اما این بدنه نسبت به نمونه‌های اصلی تلکستر شاهد بهینه‌سازی‌هایی بوده است که باعث راحتی هرچه بیشتر نوازنده حین استفاده از آن می‌شود. از آن جمله می‌توان به قوس‌های حساب‌شده بخش‌های پشتی و جلویی بدنه اشاره کرد که در دست گرفتن گیتار و نوازندگی با آن را به شکلی مشهود تسهیل می‌کنند. همچنین لبه‌های بدنه نیز به شکلی ویژه گرد شده است که باعث حرکت آسان‌تر دست می‌شود.

شرکت شکتر در مورد محصولات جدید خود چنین گفته است: «گیتارهای Black Ops با هدف فراهم‌آوری دقت و قدرت حداکثری در نوازندگی ساخته شده‌اند. در این سازها، فناوری پیشرفته روز با ساختاری اصیل و قدیمی ترکیب شده است تا عملکردی بی‌رقیب پدید آید.»

Black Ops: یک سه‌گانه دلربا از شکتر

همانطور که گفته شد، اعضای سری Black Ops به تنها یک پیکاپ تجهیز شده‌اند؛ اما پیکاپ Fishman استفاده‌شده به‌قدری در بحث تُنال منعطف است که می‌تواند نقش دو پیکاپ یا حتی بیشتر را ایفا کند! یک سوییچ سه‌حالته در رابط کنترلی این سازها تعبیه شده است که می‌توان با استفاده از آن، به سه ماهیت صوتی مختلف پیکاپ دسترسی داشت و آن را برای نوازندگی در نقش‌ها و سبک‌های مختلف تنظیم کرد. در کنار این سوییچ نیز تنها یک ناب تعبیه شده است که وظیفه تنظیم ولوم گیتار را بر عهده دارد. بنابراین، رابط کنترلی PT-7 Black Ops ،PT Black Ops و PT-8 Black Ops نیز به‌سادگیِ سایر بخش‌های آنهاست و تنها از یک سوییچ و یک ناب ولوم تشکیل شده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب و مدرن در این سه گیتار الکتریک، ساختار ویژه دسته آنهاست که با میله‌هایی از جنس کربن تقویت شده است. این ویژگی، نوید مقاومت بسیار بالای دسته در سخت‌ترین شرایط نوازندگی را می‌دهد.

گیتارهای الکتریک Schecter Black Ops هم‌اکنون و با قیمت ۱۱۹۹ تا ۱۳۴۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری هستند. همچنین اگر یک نوازنده چپ‌دست هستید، خبر خوب این است که می‌توانید هر سه مدل را در نسخه چپ‌دست نیز خریداری کنید.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Jonathan Horsley

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *