P-90 Silencer: حاصل همکاری سیمور دانکن و جرد جیمز نیکولز

P-90 Silencer: حاصل همکاری سیمور دانکن و جرد جیمز نیکولز

دیروز، کمپانی سیمور دانکن (Seymour Duncan) از یک سری پیکاپ P-90 رونمایی کرد که یکی از آنها با همکاری نزدیک جرد جیمز نیکولز (Jared James Nichols)، گیتاریست ۳۴ ساله مشهور آمریکایی، طراحی شده‌ است.

این سری که P-90 Silencer نام دارد و شامل مدل‌های Vintage P90 Silencer ،P90 Silencer Neck ،Hot P90 Silencer و مدل سیگنچر نیکولز می‌شود، با هدف ارائه تن و ظاهر کلاسیک پیکاپ‌های P-90 و در عین حال، حذف نویز و هام معمول آنها تولید شده است.

طبق گفته سیمور دانکن، P-90 Silencer از سه سیم‌پیچ (کویل) برخوردار است. یکی از سیم‌پیچ‌ها که بزرگتر است، در وسط قرار دارد و دو سیم‌پیچ دیگر در طرفین سیم‌پیچ مرکزی قرار گرفته‌اند. سیم‌پیچ‌های کناری در حالت سری به هم متصل شده‌اند و فاز آنها معکوس فاز سیم‌پیچ وسط است و بدین نحو، هام و نویز از بین می‌رود.

بدون شک، مهم‌ترین عضو از این سری، مدل JJN P-90 است که با همکاری جرد جیمز نیکولز طراحی شده است و بنا بر ادعای سیمور دانکن می‌تواند طیف وسیعی از تُن‌ها، از کلین‌های درخشان تا دیستورشن‌های غرنده را پوشش دهد.

جرد جیمز نیکولز، JJN P-90 را یک پیکاپ رویایی می‌خواند که صدای آن می‌تواند مثل یک خرس گریزلی یا فرود یک موشک کاغذی، قدرتمند یا ظریف باشد.

او می‌گوید: «زمانی که نوازندگی در اجراهای زنده را شروع کردم، گاه در سالن‌ها یا مکان‌هایی برنامه داشتم که وضعیت برق مطلوبی نداشتند. اگر تا کنون با یک گیتار الکتریک مجهز به پیکاپ‌های P-90 نوازندگی کرده باشید، به‌خوبی می‌دانید که در چنین شرایطی، این پیکاپ‌ها می‌توانند دچار هام زیادی شوند. به همین دلیل، هدف ما از طراحی JJN P-90، خلاص شدن از شر هام و نویز بود و نهایتاً به بهترین وجه نیز به هدف خود دست یافتیم. این پیکاپ، تُن محبوب من را بدون نویز در اختیار گیتاریست‌ها می‌گذارد.»

JJN P-90 فقط برای پوزیشن بریج قابل خریداری است که با توجه به گیتار الکتریک اپیفون سیگنچر نیکولز، یعنی Jared James Nichols Les Paul Custom، جای تعجب هم ندارد؛ زیرا این گیتار فقط به یک پیکاپ بریج مجهز است و فاقد پیکاپ وسط و نِک است.

پیکاپ سیمور دانکن Vintage P-90 Silencer
Vintage P-90 Silencer

اما همانطور که اشاره شد، سری Silencer سه مدل دیگر را نیز شامل می‌شود که یکی از آنها، یعنی P90 Silencer Neck، فقط برای پوزیشن نِک مناسب است و مدل‌های دیگر، یعنی Vintage P90 Silencer و Hot P90 Silencer، هم به‌صورت ست دوتایی و هم به‌صورت جداگانه برای پوزیشن‌ بریج قابل خریداری هستند.

شاخصه‌های صوتی هر یک از این مدل‌ها از نام آنها قابل حدس است و Hot P-90 Silencer از صدایی خشن‌تر و نسبتاً مدرن‌تر و Vintage از صدایی قدیمی‌تر برخوردار است.

این پیکاپ‌های نویزلس با کاور کرم و مشکی به بازار عرضه شده‌اند و بنا بر گفته Seymour Duncan، به‌راحتی با اکثر پیکاپ‌های P-90 استاندارد قابل تعویض هستند.

قیمت تعیین‌شده برای پیکاپ‌ Seymour Duncan Jared James Nichols P-90 Silencer، حدود ۱۴۹ دلار و برای مدل‌های دیگر سری Silencer، حدود ۱۳۹ دلار است.

منبع: Guitar.com
نویسنده: Crystal Koe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *