PRS MT100: امپلیفایر سیگنچر جدید Mark Tremonti

امپلیفایر گیتار الکتریک PRS Mark Tremonti MT100

چند روز پیش، شرکت آمریکایی پی آر اس (PRS) از یک آمپلی فایر لامپی جدید به نام MT100 رونمایی کرد که با همکاری گیتاریست گروه موسیقی Alter Bridge، مارک ترمونتی (Mark Tremonti) طراحی شده است و مدل سیگنچر او محسوب می‌شود.

این هیولای صد وات سه کانال، عضوی جدید از سبد محصولات سیگنچر ترمونتی محسوب می‌شود و در کنار امپ پانزده وات MT-15 و گیتار الکتریک ویژه او قرار خواهد گرفت.

شکی نیست که طراحی این آمپلی فایر گیتار الکتریک با هدف شکل‌دهی به صدای ترمونتی چه در استودیو و چه در اجراهای زنده، وظیفه‌ای خطیر بوده است. اما به‌واقع، هنگام طراحی یک آمپلی فایر از نقطه صفر، باید کار را از کدام بخش شروع کرد؟

ترمونتی نیز همانند تقریباً تمامی نوازندگان گیتار در صحنه متال، گین را مهمترین بخش یک امپ می‌داند و در واقع، کانال لید این دستگاه بود که شروع‌کننده طراحی آن شد. ترمونتی می‌گوید که MT100، صدایی عظیم، غنی و خشن تولید می‌کند که در عین حال، هیچ‌گاه گوش‌خراش نمی شود.

در مراحل بعدی، کانال‌های Overdrive و Clean این امپلیفایر نیز با هدف همخوانی کامل با کانال Lead آن طراحی شده‌اند و گویا شخص ترمونتی نیز علاقه‌ای بسیار به تن کانال اوردرایو این محصول جدید دارد. طبق گفته وی، این کانال می‌تواند به‌خوبی صدایی کاملاً در میان دو کانال لید و کلین امپ تولید کند و مکملی بی‌نظیر برای آنها باشد.

امپ گیتار PRS Mark Tremonti MT100

مارک در مورد PRS MT100 چنین گفته است: «بسیاری از امپ‌های دارای گین بالا، با تمرکز کامل بر روی تولید گین طراحی می‌شوند و ویژگی‌های تُنال و امکانات دیگر، اولویتی پایین‌تر در طراحی آنهاست. اما به نظر من، MT 100 نیز همانند امپ دیگر سیگنچر من، یعنی MT 15، بهترین تن کلین را در میان امپ‌های های-گین تولید می‌کند. به‌علاوه، کانال اوردرایو نیز یک ویژگی بسیار کاربردی و جذاب در MT100 است و ما در طراحی آن، از یکی از امپ‌های محبوب من الهام گرفته‌ایم.»

وی در ادامه افزوده است: «ما ساختار گین کانال اوردرایو را به‌گونه‌ای طراحی کرده‌ایم که دقیقاً تنی در میان کانال‌های لید و کلین تولید کند و در عین حال، عملکردی ویژه و منحصربه‌فرد داشته باشد. نمی‌توانم صبر کنم که نوازندگان در سراسر دنیا، تجربه نوازندگی با این امپ را داشته باشند.»

کسانی که به دنبال یک امپ همانند MT 100 هستند، معمولاً به دنبال امکانات بسیار زیاد نیستند. آنطور که Doug Sewell، طراح امپلیفایرهای شرکت PRS می‌گوید، این محصول با نگاهی دقیق به تمامی نیاز‌های نوازندگی مارک ترمونتی ساخته شده است؛ اما می‌تواند بازه کاربری بسیار وسیع‌تری نیز داشته باشد. همچنین گفته می‌شود که کار با این امپ جدید، بسیار آسان است و رابط کاربری آن به ساده‌ترین شکل ممکن طراحی شده است تا انجام تنظیمات سریع در آن امکان‌پذیر باشد.

انتخاب از میان سه کانال قابل ارائه در PRS Mark Tremonti MT100، به وسیله یک فوت‌سوییچ یا یک سوییچ در پنل اصلی آن قابل انجام است. هر کانال در این امپ، از کنترل‌هایی کاملاً مجزا بهره‌مند است که شامل پارامترهایی موسوم به Presence ،Master ،Bass ،Middle و Treble برای دو کانال لید و اوردرایو و همین ترکیب اما یک ناب ولوم به جای ناب گین برای کانال کلین می‌شود. یک چراغ نشانگر LED نیز در این دستگاه تعبیه شده است که کانال فعال در آن را به نوازنده اطلاع می‌دهد.

امپ گیتار PRS Mark Tremonti MT100

هر سه کانال، در بخش پری‌امپ خود از یک ست هشت عددی از لامپ‌های ۱۲AX7 و در بخش پاور امپ نیز از چهار لامپ ۶L6 برخوردار هستند. نوع لامپ‌ها و طراحی مدار MT100، امکان تولید صدا با شدتی بسیار بالا را به آن بخشیده است و به دنبال همین امر نیز یک برچسب اخطار در کنار رابط کنترلی آن چسبانده شده است که می‌گوید پیش از روشن کردن امپ، از کم بودن ولوم مستر آن اطمینان حاصل کنید.

با توجه به دنیای بسیار وسیع پدال‌بورد‌ها در حال حاضر، MT 100 نیز به یک افکت لوپ مجهز شده است که از مداری لامپی بهره می‌برد. همچنین یک ورودی فوت‌سوییچ و دو خروجی اسپیکر، یکی برای اسپیکرهای هشت اهمی و دیگری برای نمونه‌های شانزده اهمی نیز در بخش پشتی این دستگاه تعبیه شده است.

امپلیفایر گیتار الکتریک PRS Mark Tremonti MT100، هم‌اکنون و با قیمت ۱۸۴۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Jonathan Horsley
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *