راهنمای گیتارها و کوک‌های مورد استفاده توسط گروه مشوگا (Meshuggah)

گیتار مشوگا

در این مطلب درباره گیتارهایی که گیتاریست‌های گروه مشوگا (Meshuggah) برای دست‌یابی به تُن‌های مهیب خود استفاده می‌کنند، صحبت خواهیم کرد. همچنین با کوک‌ها و تنظیمات مورد استفاده این افراد، یعنی فردریک ثوردندال (Fredrik Thordendal) و مارتن هگستروم (Mårten Hagström) نیز آشنا خواهیم شد.

مشوگا توسط ینس کیدمن (Jens Kidman)، خواننده این گروه بنیان‌گذاری شد و نخستین آلبوم خود به نام Contradictions Collapse را در سال ۱۹۹۱ منتشر کرد. نام مشوگا از یک واژه عبری به معنی «دیوانه» برگرفته شده است که به‌خوبی روح حاکم بر موسیقی این گروه را نشان می‌دهد.

چه بخواهید صدای گیتارهای مشوگا در آلبوم The Violent Sleep of Reason که به‌صورت زنده ضبط شده است را بازسازی کنید و چه بخواهید به صدای گیتارهای این گروه در اوایل دهه نود میلادی دست یابید، این مطلب می‌تواند برای شما راهگشا باشد.

گیتاریست‌های مشوگا از چه گیتارهایی استفاده می‌کنند؟

همانطور که احتمالاً می‌دانید، یکی از مهمترین عناصر در موسیقی گروه مشوگا، صدای گیتارهایی با کوک‌های بسیار پایین و بم است.

برای دست‌یابی به این فرکانس‌های سهمگین، نوازندگان این گروه اقدام به استفاده از گیتارهایی با تعداد سیم‌های بیشتر از معمول کردند. آنها ابتدا با گیتارهای ۷ سیم شروع کردند، سپس به سراغ مدل‌های ۸ سیم رفتند و حتی اخیراً از گیتارهای ۹ سیم نیز بهره گرفته‌اند. بدون شک می‌توان گیتاریست‌های مشوگا را جزو افراد پیشرو و تأثیرگذار در زمینه استفاده از چنین گیتارهایی دانست.

در ادامه به گیتارهایی می‌پردازیم که ثوردندال و هگستروم مکرراً با آنها می‌نوازند و سپس به برخی از جایگزین‌های اقتصادی‌تر آنها نیز اشاره می‌کنیم.

Ibanez M8M/M80M

امروزه، در بیشتر مواقع، گیتاریست‌های مشوگا از گیتارهای آیبانز استفاده می‌کنند؛ به‌خصوص مدل‌های سیگنچر خود.

مارتن هگستروم معمولاً با یک گیتار الکتریک آیبانز M80M یا M8M نوازندگی می‌کند که هر دو به‌طور کامل بر اساس خواسته‌های هگستروم ساخته شده‌اند.

گیتار الکتریک آیبانز مشوگا
Ibanez M8M 

هر دو مدل دارای هشت سیم و مشخصات نزدیکی هستند و به رنگ خیره‌کننده Weathered Black مزین شده‌اند؛ اما M8M توسط استادکاران ژاپنی تولید می‌شود و از برخی جهات کیفیت بالاتری دارد. همین امر موجب شده است که قیمت آن نیز بسیار بالاتر باشد.

M80M و M8M به یک پیکاپ هامباکر Lundgren M8 در پوزیشن بریج مجهز شده‌اند. این سازها طول اسکیلی برابر با ۲۹.۴ اینچ دارند و دسته بسیار بلند آنها از ثبات بسیار خوبی بهره‌مند است.

گیتار الکتریک آیبانز مشوگا
Ibanez M80M

اگر هر یک از این دو گیتار الکتریک را خریداری کنید، با کوک زیر به دست شما خواهد رسید:

۱D#,2A#,3F#,4C#,5G#,6D#,7A#,8F

مدل M8M با قیمت سرسام‌آور ۶۰۰۰ دلار به فروش می‌رسد؛ اما اگر چنین بودجه هنگفتی ندارید، می‌توانید مدل M80M را تهیه کنید که حدود ۱۵۰۰ دلار قیمت دارد. اگر بودجه کمتری از ۱۵۰۰ دلار دارید نیز در ادامه به گزینه‌های اقتصادی‌تری اشاره خواهیم کرد.

Ibanez Stoneman (یا FTM33)

این ساز جذاب با همکاری فردریک ثوردندال طراحی شده است و به‌خوبی با سبک نوازندگی بی‌همتای او همخوانی دارد.

آیبانز Stoneman یا FTM33 نیز به پیکاپ‌های Lundgren M8P مجهز شده که حتی در بم‌ترین کوک‌ها و پایین‌ترین فرکانس‌ها نیز وضوح و تفکیک صدای خود را حفظ می‌کند.

گیتار الکتریک آیبانز
Ibanez Stoneman

این گیتار هشت سیم دارای طول اسکیل ۲۷ اینچ است و همچون M80M و M8M از کارخانه با کوک زیر خارج می‌شود:

۱D#,2A#,3F#,4C#,5G#,6D#,7A#,8F

به‌علاوه، همچون مدل M80M، در دسته این ساز نیز از میله‌های تقویت‌کننده گرافیتی بهره گرفته شده است. شکل بدنه و پیک‌گارد خاص Ibanez Stoneman و ترکیب آنها با رنگ استثنایی Weathered Black، توجه هر نوازنده‌ای را به خود جلب می‌کند و زمانی که آن را به امپلیفایر متصل کنید، هر صحنه‌ای را به لرزه در می‌آورد.

آیبانز Stoneman با قیمت حدود ۲۰۰۰ یورو قابل خریداری است که رقم کمی نیست. مجدداً در ادامه به جایگزین‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری خواهیم پرداخت.

دیگر گیتارهای مشوگا

با اینکه نوازندگان مشوگا در سالهای اخیر عمدتاً از گیتارهای هشت سیم استفاده می‌کنند، اما آنها در سالهای اولیه تأسیس گروه با گیتارهای هفت سیم می‌نواختند.

همانطور که اشاره شد، ثوردندال و هگستروم طرفدار گیتارهای آیبانز هستند و این امر کاملاً منطقی به نظر می‌رسد؛ زیرا آیبانز از زمانی که در اوایل دهه نود و طی همکاری با استیو وای، گیتار هفت سیم Universe را به بازار عرضه کرد، به یک شرکت پیشرو در این زمینه بدل شد. بی‌شک، Universe یکی از گیتارهای محبوب نوازندگان مشوگا در آن دوران نیز بوده است.

گزینه‌های جایگزین و اقتصادی

همانطور که دیدیم، گیتارهایی که نوازندگان مشوگا از آنها استفاده می‌کنند، چندان اقتصادی نیستند و خریداری آنها برای همه افراد مقدور نیست. به‌عنوان گزینه جایگزین پیشنهاد می‌کنیم به سراغ محصولات کمپانی آمریکایی شکتر (Schecter) بروید.

گیتار الکتریک شکتر
Schecter Omen-8

شکتر علاوه بر گیتارهای گران‌قیمت، مدل‌های هفت سیم و هشت سیم بسیار باکیفیت و در عین حال مقرون‌به‌صرفه‌ای تولید می‌کند که به نوازندگان مختلف امکان می‌دهند تا با پرداخت هزینه‌ای معقول، لذت نوازندگی با این دسته از سازها و کوک‌ها را تجربه کنند.

کوک‌های مورد استفاده توسط گیتاریست‌های مشوگا

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، گیتارهای هشت سیم سیگنچر نوازندگان گروه مشوگا، زمانی که از کارخانه خارج می‌شوند، چنین کوکی دارند:

۱D#,2A#,3F#,4C#,5G#,6D#,7A#,8F

در اوایل شکل‌گیری مشوگا و پیش از اینکه گیتارهای الکتریک هشت سیم به‌طور گسترده در دسترس عموم قرار گیرند، گیتاریست‌های این گروه از گیتارهای هفت سیم استفاده می‌کردند. در آن زمان، کوک گیتار مورد استفاده آنها نیم‌پرده از کوک استاندارد گیتار هفت سیم پایین‌تر بود:

B♭, E♭, A♭, D♭, G♭, B♭, E♭

زمانی که هگستروم و ثوردندال رو به سازهای هشت سیم آوردند، تصمیم گرفتند همان کوک را حفظ کنند و سیم اضافه را به نت F کوک کنند. نتیجه این امر، چنین کوکی است:

F, B♭, E♭, A♭, D♭, G♭, B♭, E♭

در برخی از آهنگ‌ها، گیتاریست‌های Meshuggah، کوک سیم هشتم را تا E♭ ،E و گاه D پایین می‌آورند (مثلاُ در آهنگ Obsidian). در آهنگ Spasm سیم هشتم یک اکتاو کامل پایین‌تر از سیم هفتم است و کوک ساز از قرار زیر است:

B♭, B♭, E♭, A♭, D♭, G♭, B♭, E♭

اما انگار این کوک هم برای هگستروم و ثوردندال به حد کافی پایین نیست؛ زیرا کوک سیم هشتم گیتار آنها در آهنگ Mind’s Mirrors از آلبوم Catch Thirtythree که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، E0 است!

سخن آخر

با اینکه بازسازی تُن گیتار Meshuggah کار ساده‌ای نیست، اما آگاهی از گیتارها و کوک‌های مورد استفاده در آثار این گروه، بخشی از این پیچیدگی را کم می‌کند. اکنون شما می‌توانید با یک گیتار هشت سیم یا هفت سیم و کوک‌های اشاره‌شده، ریف‌هایی به سبک مشوگا بنویسید.

منبع: PMT Online
نویسنده: Liam Evans

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *