عرضه چهار گیتار الکتریک جدید از سری AZ توسط آیبانز

گیتار الکتریک آیبانز AZ

هفته گذشته و طی رویداد NAMM 2024، شرکت ژاپنی آیبانز (Ibanez) از یک مجموعه وسیع از گیتارهای الکتریک جدید رونمایی کرد که تنوع مدل‌های آن، تقریباً تمامی محدوده‌های قیمتی را پوشش می‌دهد. در خبر قبلی به محصولات معرفی‌شده توسط آیبانز در سری RG و S پرداختیم و در این مطلب، قصد داریم تا محصولات گران‌قیمت‌تر آیبانز، یعنی گیتارهای سری AZ را مورد بررسی قرار دهیم.

گیتارهای الکتریک جدید رونمایی‌شده در سری AZ، مجموعاً چهار مدل هستند که هر یک، نسبت به نمونه‌های قبلی خود، شاهد ارتقاءهایی مشهود از نظر ظاهری بوده‌اند.

یکی از این چهار گیتار الکتریک جدید که AZ24P1QM نام دارد، کمی متفاوت از سایر سازهای این سری است و افزون بر برخورداری از یک فینیش متفاوت و بسیار زیبا موسوم به Deep Ocean Blonde، پس از مدت‌ها اولین گیتار از سری AZ Premium است که به چینش پیکاپ HSS مجهز شده است.

این گیتار نفیس آبی‌رنگ به یک ست پیکاپ گران‌قیمت از شرکت سیمور دانکن (Seymour Duncan) موسوم به Hyperion تجهیز شده است که از یک پیکاپ هامباکر در موقعیت بریج و دو پیکاپ سینگل کویل در موقعیت‌های میانی و نِک تشکیل شده است. این پیکاپ‌ها به سیستم سوییچینگ dyna-MIX9 متصل هستند که از قابلیت Alter Switch نیز برخوردار است. سیستم dina-MIX9، امکان تولید نه تُن مختلف را به گیتار الکتریک می‌دهد و سوییچ Alter Switch نیز می‌تواند با فعال‌سازی پیکاپ سینگل کویل و پیکاپ‌های هامباکر ساز به‌صورت جداگانه، تولید دو ماهیت صوتی بسیار متفاوت را ممکن سازد.

در بحث مشخصات فنی کلی، AZ24P1QM بدنه‌ای از جنس چوب بسوود (basswood) دارد که صفحه‌ای از چوب افرای رگه‌دار (quilted maple) بر روی آن قرار گرفته است و یک دسته با پروفایل AZ Oval C از جنس چوب افرای برشته‌کاری‌شده (roasted maple) نیز به آن متصل است. این دسته از فرت‌بوردی یکپارچه با خود برخوردار است که ۲۲ فرت جامبو از جنس استیل ضد زنگ بر روی آن نصب شده است.

از دیگر مشخصات سخت‌افزاری گیتار الکتریک آیبانز AZ24P1QM می‌توان به بریج ترمولوی Gotoh T1502، تیونرهای قفل‌شونده Gotoh MG-T، اینلی‌های نقطه‌ای و نات Graph Tech اشاره کرد.

قیمت گیتار الکتریک Ibanez AZ24P1QM حدود ۱۴۰۰ دلار اعلام شده است و از امروز در بازار جهانی قابل خریداری است.

گیتار الکتریک آیبانز سری AZ
AZ47P1QM ،AZ42P1 ،AZ24P1QM و AZ427P2QM (از راست به چپ)

اما به‌جز این مورد، تمامی محصولات جدید معرفی‌شده توسط آیبانز از سری AZ Premium، تنها از نظر رنگ و ظاهر با مدل‌های قبلی این سری متفاوت هستند.

آیبانز طی این رونمایی، امکان سفارش تمامی محصولات سری AZ Premium با فینیش‌هایی موسوم به Twilight Blue Burst ،Prussian Blue Metallic و Dragon Eye Burst را فراهم کرده است.

سه مدل دیگری که در این رونمایی معرفی شده‌اند، عبارتند از AZ42P1 ،AZ427P2QM و AZ47P1QM. این سه گیتار الکتریک تفاوت‌هایی مشهود با یکدیگر دارند؛ اما در بخش ساختاری، تا حد زیادی به یکدیگر شبیه هستند.

یکی از شباهت‌های مهم میان این سازها، جنس بدنه آنهاست که در هر سه، از جنس چوب بسوود است. مدل‌هایی که در نام آنها پسوند QM وجود دارد، به صفحه رویی از جنس چوب افرای رگه‌دار مزین هستند. همچنین، همگی این گیتارها به ۲۴ فرت جامبو از جنس فولاد ضدزنگ، تیونرهای قفل‌شونده از نوع Gotoh MG-T و اینلی‌های نقطه‌ای مجهز هستند.

حال بیایید کمی به تفاوت‌های میان این سه گیتار الکتریک جدید بپردازیم.

مدل دارای فینیش Dragon Eye Burst، یعنی AZ47P1QM، از سه پیکاپ با چینش HSH برخوردار است که پیکاپ‌های هامباکر آن از نوع Air Norton و The Tone Zone ساخت سیمور دانکن و پیکاپ سینگل کویل آن نیز از نوع True Velvet ساخت همین شرکت است.

در مقابل، AZ42P1 که به فینیش Prussian Blue Metallic مزین است، دارای فرت‌بوردی از جنس چوب رزوود و ترکیب پیکاپی HH است که از دو پیکاپ هامباکر سیمور دانکن Hyperion تشکیل شده است. این پیکاپ‌های باکیفیت، به مدار سوئیچینگ dyna-MIX10، همراه با یک سوییچ Alter Switch متصل هستند که عملکردی همانند مدار dyna-MIX9 به کار رفته در مدل AZ24P1QM دارد.

در نهایت، مدل AZ427P2QM که به فینیش Twilight Blue Burst مزین است، نسخه‌ای هفت سیم از گیتار AZ42P1 با یک تاپ از جنس چوب افرای رگه‌دار است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این گیتار الکتریک می‌توان به دو پیکاپ هامباکر Seymour Duncan Hyperion 7، ترمولوی Gotoh T1572S و فینگربوردی از جنس چوب رزوود (rosewood) اشاره کرد.

قیمت اعلام‌شده توسط آیبانز برای AZ427P2QM، حدود ۱۵۰۰ دلار و برای AZ42P1، حدود ۱۳۰۰ دلار است. برای خرید گیتار الکتریک AZ47P1QM نیز باید حدود ۱۴۰۰ دلار بپردازید. هر سه ساز، از امروز در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *