رونمایی آیبانز از گیتارهای جدید سری RG

هفته گذشته، شرکت آیبانز (Ibanez) طی رویداد NAMM 2024، از یک مجموعه جدید از گیتارهای الکتریک در سری‌های RG و S رونمایی کرد. این رونمایی شامل سازهای جدید بسیاری می‌شود که از مهمترین‌های آنها می‌توان به چند مدل از سری RG، یک گیتار الکتریک نسبتاً گران‌قیمت و زیبا از سری S و چند مدل از سری مقرون‌به‌صرفه RG GIO اشاره کرد.

نکته‌ای که در مورد تمامی این گیتارهای جدید صدق می‌کند، تمرکز آیبانز بر روی به‌روزرسانی ظاهر آنها و تغییرات فنی جزئی آنها نسبت به هم‌خانواده‌های قدیمی‌ترشان است. این امر بدین معناست که بعضی از این مدل‌های جدید، به بریج‌های ترمولوی جدید و باکیفیت تجهیز شده‌اند و در چندی دیگر از آنها نیز پیکاپ‌ها با روشی جدید نصب شده‌ است. اما به هر شکل، مهمترین وجه تمایز این سازها نسبت به مدل‌های قبلی مشابه‌شان، رنگ‌های چشم‌نواز و جذاب آنهاست.

در ادامه، هر یک از گیتارهای معرفی‌شده در این رونمایی را به‌صورت اجمالی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سری RG Standard

گیتار الکتریک Ibanez
RG421EX ،RG421 و RG421S (از راست به چپ)

شرکت آیبانز تصمیم گرفته است که در تمامی محصولات سری RG Standard، پیکاپ‌ها را به‌صورت مستقیم بر روی بدنه نصب کند و چندی از گیتارهای ارزان‌قیمت خود که قیمتی کمتر از پانصد دلار دارند را نیز به بریج ترمولوی Edge-Zero II مجهز کرده است.

نصب مستقیم پیکاپ‌ها بر روی بدنه در گیتارهای آیبانز ویژگی جدیدی نیستند و این شرکت ژاپنی چندین سال است که پیکاپ‌ها را به این شکل بر روی برخی از مدل‌های سری RG Standard نصب می‌کند؛ ولی اکنون، در شروع سال ۲۰۲۴، آیبانز اعلام کرده است که زین پس، تمامی محصولات این سری را به این شکل از پیکاپ تجهیز خواهد کرد. اما حضور بریج Edge-Zero II در یک گیتار الکتریک از سری RG Standard، امری بی‌سابقه است و می‌تواند بر جذابیت این محصولات بیافزاید. این نوع از بریج، پیش از این تنها بر روی اعضای سری Premium و Prestige به کار می‌رفت که قیمتی بسیار بالاتر از گیتارهای سری RG Standard دارند. به همین دلیل، این خبر می‌تواند نوید افزایش کیفیت مدل‌های خانواده RG Standard به شکلی مشهود را بدهد.

ارزان‌ترین گیتارهای جدید رونمایی‌شده توسط آیبانز از این سری، RG421 ،RG421EX و RG421S نام دارند که مشخصات فنی کاملاً مشابهی با یکدیگر دارند و تنها در بحث رنگ با یکدیگر متفاوت هستند. مدل RG421 این سری، فینیشی نچرال موسوم به Mahogany Oil دارد و مدل‌های RG421EX و RG421S به‌ترتیب به فینیش‌هایی موسوم به Prussian Blue Metallic و Sea Shore Matte مزین هستند.

همگی این سازهای زیبا و خوش‌قیمت، به دو پیکاپ هامباکر از نوع Quantum تجهیز شده‌اند و بدنه‌ای از جنس چوب مرانتی (meranti) دارند که دسته‌ای از جنس چوب افرا (maple) با پروفایل Wizard II به آنها متصل شده است. این دسته نفیس میزبان یفرت‌بوردی از جنس چوب جاتوبا (jatoba) است که فرت‌هایی از نوع جامبو بر روی آن قرار گرفته‌اند. بریج این سری از سازها نیز یک نمونه هارد تیل (ثابت) از نوع F106 است.

قیمت اعلام‌شده برای رنگ نچرال گیتار الکتریک RG421، معادل با ۳۴۹ دلار و برای دو مدل دیگر، کمی بالاتر و ۳۷۹ دلار است.

سری گیتارهای RG421 شامل یک نمونه دیگر مزین به رنگ Cerulean Blue Burst نیز می‌شود که در تمامی مشخصات فنی خود، با هم‌خانواده‌هایش مشابه است؛ اما یک صفحه از جنس چوب افرای رگه‌دار (quilted maple) در قسمت رویی بدنه آن نصب شده است. این مدل که RG421QM نام دارد، با قیمت ۳۹۹ دلار به فروش خواهد رسید.

گیتار الکتریک آیبانز
RG470DX و RG7420EX

در سطح قیمتی کمی بالاتر، آیبانز دو مدل موسوم به RG470DX و RG7420EX را معرفی کرده است که ارزان‌قیمت‌ترین گیتارهای الکتریک مجهز به بریج ترمولوی Edge-Zero II محسوب می‌شوند. این بریج در نسخه استاندارد شش‌سیم خود بر روی مدل DX و در نسخه هفت‌سیم خود بر روی مدل EX به چشم می‌خورد. اما به‌جز این ویژگی، RG470DX و RG7420EX از مشخصاتی بسیار شبیه به سایر مدل‌های سری RG برخوردارند و همانند آنها، بدنه‌ای از جنس چوب مرانتی، دسته‌ای از جنس چوب افرا با پروفایل Wizard و فرت‌هایی جامبو دارند.

مدل هفت سیم RG7420EX، تنها در یک رنگ موسوم به Black Flat عرضه می‌شود و به دو پیکاپ هامباکر Quantum مجهز است. در مقابل، مدل شش‌سیم RG470DX، از چینش پیکاپ HSH برخوردار است که همگی پیکاپ‌های آن از نوع Quantum هستند و در سه رنگ موسوم به Tokyo Midnight ،Sea Foam Green Matte و Red Eclipse Burst تولید خواهد شد.

قیمت گیتار الکتریک آیبانز RG7420EX حدود ۷۰۰ دلار و قیمت گیتار RG470DX حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار (بسته به رنگ) است.

سری RG GIO

گیتار الکتریک آیبانز RG Gio
GRG320FA

جدا از محصولات سری RG Standard، آیبانز دو گیتار الکتریک ارزان قیمت جدید از سری RG GIO نیز معرفی کرده است که هر دو به بریج‌های ترمولوی قفل‌شونده مجهز هستند. طبق گفته آیبانز، با افزوده شدن این نوع از بریج به این سازها، دنیایی از تکنیک‌های جدید و هیجان‌انگیز به روی نوازندگان مبتدی باز خواهد شد.

اولین مدل این سری که به آن می‌پردازیم، GRG320FA نام دارد که با بدنه‌ای از جنس چوب پاپلار (poplar) و صفحه رویی مزین به طرح افرای رگه‌دار، به یک دسته از جنس چوب افرا با پروفایل GRG تجهیز شده است. این دسته میزبان فرت‌بوردی از جنس چوب پرپل‌هارت (purpleheart) با ۲۴ فرت مدیوم است.

از دیگر ویژگی‌های فنی گیتار الکتریک مقرون‌به‌صرفه Ibanez GRG320FA می‌توان به پیکاپ‌های هامباکر Infinity R و نات قفل‌شونده اشاره کرد. این ساز در پنج فینیش موسوم به Blue Sunburst ،Red Burst ،Black Sunburst ،Emerald Burst و Violet Sunburst تولید خواهد شد و قیمت آن حدود ۳۹۹ دلار است.

گیتار الکتریک آیبانز GRGR330EX
GRGR330EX

مدل دوم و ارزانتر این سری، GRGR330EX نام دارد که بدنه‌ای از جنس چوب پاپلار دارد و از مشخصات فنی رایج گیتارهای سری GIO یعنی فرت‌بورد پرپل‌هارت، پیکاپ‌های هامباکر Infinity R و فرت‌های سایز مدیوم برخوردار است. این گیتار در فینیشی موسوم به Black Flat، با قیمت ۳۶۹ دلار، یعنی ۳۰ دلار ارزان‌تر از مدل قبلی به فروش خواهد رسید.

سری RG و S Premium

گیتار الکتریک آیبانز
RGT1270PB و RGT1221PB

آخرین محصولات معرفی‌شده توسط آیبانز در این رونمایی نیز دو گیتار الکتریک ارتقاءیافته از سری RG و یک گیتار زیبا و متفاوت از سری S Premium هستند.

تفاوت اصلی میان دو مدل RG Premium این رونمایی، چینش پیکاپ آنهاست که یکی از آنها از نوع HH و دیگری از نوع HSH است. مدل HH که RGT1221PB نام دارد، از دو پیکاپ هامباکر DiMarzio (یکی از نوع Air Norton و دیگری از نوع The Tone Zone) برخوردار است و مدل HSH که RGT1270PB نام دارد، علاوه بر این دو پیکاپ هامباکر، به یک پیکاپ سینگل کویل Dimarzio True Velvet نیز تجهیز شده است.

بدنه RGT1270PB و RGT1221PB از چوب بسوود (basswood) ساخته شده است که با صفحه‌ای از چوب پاپلار رگه‌دار پوشیده شده است و یک دسته هفت‌تکه از جنس چوب‌های گردو و افرا با پروفایل Wizard III نیز به آنها متصل است. این دسته نفیس، میزبان فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس است که فرت‌هایی با سایز جامبو از جنس استیل ضد زنگ بر روی آن نصب شده است. شایان ذکر است که اجزای سخت‌افزار هر دوی این گیتارها، با رنگی مشکی موسوم به Cosmo Black پوشیده شده است که ظاهری بسیار زیبا، نفیس و مدرن به آنها بخشیده است.

اما به‌جز چینش پیکاپ، وجه تفاوت اصلی دو گیتار الکتریک آیبانز RGT1270PB و RGT1221PB، در ظاهر و اجزای سخت‌افزار آنها نهفته ست. RGT1270PB از فینیشی موسوم به Cosmic Blue Starburst Flat برخوردار است و به بریج ترمولوی Edge-Zero II تجهیز شده است؛ در حالی که مدل RGT1221PB، در رنگ Stained Wine Red Low Gloss تولید خواهد شد و به یک بریج هاردتیل Monorail مجهز است.

احتمالاً مدل HH یعنی RGT1221PB، با قیمتی در حدود ۱۴۰۰ دلار و مدل HSH یعنی RGT1270PB، با قیمتی در حدود ۱۵۰۰ دلار به فروش خواهد رسید.

گیتار الکتریک آیبانز
S1070PBZ

اما آخرین گیتار الکتریک این رونمایی که از سری S Premium است و S1070PBZ نام دارد، به یک دسته یازده‌تکه از جنس چوب‌های پانگا-پانگا (panga-panga)، گردو، افرا و بوبینگا (bubinga) با فرت‌بورد رزوود و فرت‌های جامبو از جنس استیل ضدزنگ مجهز است و یک صفحه هفت-تکه از جنس چوب‌های پاپلار رگه‌دار، گردو، افرای رگه‌دار و پانگا-پانگا نیز بخش رویی بدنه آن را پوشانده است! این ترکیب دیوانه‌وار از چوب‌ها، با فینیشی موسوم به Charcoal Black Burst پوشیده شده است و جلوه‌ای بسیار متفاوت و جذاب به ساز بخشیده است.

S1070PBZ از دو پیکاپ هامباکر و یک پیکاپ سینگل کویل بهره‌مند است که همگی ساخت DiMarzio هستند و به بریج ترمولوی Edge-Zero II و تیونرهای قفل‌شونده Gotoh MG-T نیز تجهیز شده است. برای خرید گیتار الکتریک جدید آیبانز باید مبلغی در حدود ۱۴۰۰ دلار هزینه کنید.

آیبانز در کنار این چند ساز، از چند گیتار الکتریک جدید از سری AZ نیز رونمایی کرده است که در خبر بعدی، به آنها می‌پردازیم.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *