چگونه یوکللی را با استفاده از تیونر کوک کنیم

پیش از این که نواختن یوکللی را بیاموزید، باید اجزای مختلف آن را بشناسید و نحوه کوک کردن ساز را یاد بگیرید. احاطه بر نام اجزای یوکللی و کوک کردن آن، می‌تواند به شما در یادگیری نوازندگی این ساز، کمکی شایان کند.

در این مقاله کوتاه، نحوه کوک کردن یوکللی با استفاده از تیونر گیره‌ای را به شما آموزش خواهیم داد.

کوک کردن یوکللی با تیونر

کوک و نام سیم‌ها در یوکللی

درست مانند گیتار، سیم‌های یوکللی نیز هر کدام دارای کوکی مختص به خود هستند. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید تا درک صحیحی از این مقاله داشته باشید، این است که سیم اول در یوکللی، پایین‌ترین سیم آن و سیم چهارم، بالاترین سیم و نزدیک‌ترینِ آنها به شماست.

سیم اول یوکللی در نت A، سیم دوم در نت E، سیم سوم در نت C و سیم چهارم آن در نت G کوک می‌شود. سیم‌ها و الگوی کوک آنها را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

کوک کردن یوکللی با تیونر

با چرخاندن گوشی‌ها در جهت ساعت‌گرد، سیم‌های ساز را سفت می‌کنید و کوک آنها را بالا می‌برید و با چرخاندن گوشی‌ها در جهت پادساعت‌گرد، کوک آنها را پایین می‌آورید.

نحوه کوک کردن یوکللی با استفاده از تیونر

تیونر گیره‌ای یک ابزار کاربردی است که می‌توان آن را به هداستاک (سردسته) انواع سازهای زهی متصل کرده و ساز را با استفاده از آن کوک کرد.

زمانی که تیونر را به هداستاک متصل کرده‌اید، با نواختن هر یک از سیم‌های ساز، می‌توانید نت و کوک آن را در صفحه نمایش دستگاه مشاهده کنید. اکثر تیونرها، شکلی مانند یک عقربه در صفحه نمایش خود نیز دارند که کوک دقیق سیم و نزدیکی آن به نت مورد نظر را نشان می‌دهد. به این صورت که اگر این عقربه به سمت چپ متمایل باشد، یعنی کوک سیم مورد نظر کمی از نت مورد نظر پایین‌تر است و اگر عقربه به سمت راست متمایل باشد، باید کمی کوک سیم را پایین بیاورید تا نت مورد نظر را تولید کند. زمانی که عقربه در وسط قرار دارد، یعنی سیم مورد نظر، صدایی دقیقاً در نت نمایش داده شده تولید می‌کند.

چگونه یوکللی را کوک کنیم؟

قدم اول: تیونر را به هداستاک ساز متصل کرده و آن را روشن کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اکثر تیونرها، برای کوک کردن چندین نوع از سازهای زهی طراحی شده‌اند و تنظیمات مختلفی در این راستا دارند. به همین دلیل، باید هنگامی که دستگاه را روشن می‌کنید، آن را در حالت یوکللی قرار دهید.

تغییر حالت در این تیونرها معمولاً با فشردن چندباره دکمه روشن/خاموش صورت می‌گیرد و با تغییر تنظیمات، نام یا آیکون ساز نیز در پایین صفحه نمایش آنها نشان داده می‌شود. البته این امر از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت است.

قدم دوم: یکی از سیم‌ها را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم از سیم اول ساز شروع کنید و پس از کوک کردن آن، به‌ترتیب به سراغ سیم‌های بعدی بروید.

کوک کردن یوکللی با تیونر

قدم سوم: سیم مورد نظر را بنوازید و نتی که تولید می‌کند را در صفحه نمایش تیونر مشاهده کنید. اکنون باید با توجه به کوک نمایش داده شده در تیونر، گوشی‌های کوک را در جهت ساعت‌گرد یا پادساعت‌گرد بچرخانید تا کوک صحیح حاصل شود.

قدم چهارم: گوشی کوک سیم مورد نظر خود را بچرخانید تا عقربه تیونر نیز در مرکز قرار گرفته و سیم به‌صورت دقیق کوک شود.

قدم پنجم: همین فرایند را برای سه سیم دیگر نیز تکرار کنید.

اشتباهات رایج در کوک کردن یوکللی

به دلیل این که تیونرها نت دقیق کوک ساز مورد نظر را در نظر نمی‌گیرند و تنها دقت یک نت برای آنها تعریف شده است، احتمال دارد که سیم را در نتی اشتباه کوک کنید و تیونر صحت کوک آن را در صفحه نمایش خود نشان دهد. در این شرایط، دانستن فواصل نتی کروماتیک اهمیتی ویژه دارد.

گام کروماتیک، شامل هر ۱۲ نت موسیقی می‌شود که هر یک از آنها، نیم‌پرده با یکدیگر فاصله دارند. در شکل زیر، می‌توانید این فواصل و ارتباط کوک ساز با آنها را مشاهده کنید:

کوک کردن یوکللی با تیونر

برای مثال، اگر سیم ساز در نت G کوک شده باشد، این نت یک پرده با نت A فاصله دارد و برای رسیدن به نت A باید گوشی کوک یوکللی را آنقدر در جهت ساعت‌گرد بچرخانید تا نت A در صفحه تیونر نشان داده شود و عقربه آن نیز در مرکز قرار گیرد.

همواره به این نکته توجه کنید که نت نشان داده شده در صفحه نمایش تیونر، همان نتی باشد که سیم ساز شما باید در آن کوک شود.

یادگیری کوک کردن یوکللی و مسلط شدن به این کار، نیازمند صرف اندکی زمان و تمرین است. اما با یادگیری این مهارت می‌توانید ساز خود را پیش از هر بار نواختن با دقت کوک کنید و عملکردی بسیار بهتر در نوازندگی داشته باشید.

منبع: Cordoba Guitars
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *