هر چند وقت یکبار باید فینگربورد گیتار را تمیز کنیم؟

عادت به تمیز کردن فینگربورد با یک دستمال نرم پس از هر بار نوازندگی، یک راه خوب برای جلوگیری از انباشته شدن عرق دست و چرک روی فینگربورد است. اگر فراموش می‌کنید که هر بار بعد از نوازندگی، فینگربورد گیتارتان را تمیز کنید، لااقل با خود قرار بگذارید که هفته‌ای یکبار دستی به فینگربورد کشیده و آن را تمیز کنید. در غیر این صورت، حداقل هر بار هنگام تعویض سیم‌ها، یک تمیزکاری اساسی انجام دهید. یک فینگربورد تمیز، ضمن ظاهر خوب، احساسی لذت‌بخش در دست نوازنده ایجاد می‌کند؛ بنابراین یکی از عوامل خوش‌دستی ساز، تمیز بودن فینگربورد است. علاوه بر آن، یک فینگربورد تمیز، باعث طولانی‌تر شدن عمر سیم‌ها نیز می‌شود.

عدم نگهداری مناسب از فینگربورد، ممکن است یک پیامد جدی‌تر و نگران‌کننده نیز در پی داشته باشد و آن خشک شدن چوب فینگربورد و ترک خوردن آن است. برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار، سازندگان گیتار توصیه می‌کنند که هر شش ماه یکبار، با روغن‌های خاصی که برای همین منظور تهیه شده‌اند، فینگربورد را تمیز و رطوبت‌رسانی کنید. از بهترین روغن‌های مخصوص فینگربورد، می‌توان از دانلوپ Lemon Oil و فندر Custom Shop Fingerboard Remedy نام برد. هر از چند گاهی یک دستمال نرم را با مقداری بسیار کم از روغن مخصوص مرطوب کنید و با آن فینگربورد را تمیز نمایید تا آثار انگشت و … پاک شود. هر شش ماه یکبار، انجام یک تمیزکاری مفصل و عمیق با روغن، باعث پاکیزگی و حفظ رطوبت چوب می‌شود و ضامن سلامت و طول عمر فینگربورد ساز شما خواهد بود.

* توجه داشته باشید که تمام نکات فوق برای حفظ و نگهداری فینگربوردهای ساخته‌شده از چوب‌های رنگ‌نشده مثل رُزوود و اِبونی ذکر شده‌اند. فینگربوردهای میپل، دارای رنگ هستند و استفاده از روغن‌های ذکرشده، می‌تواند موجب خراب شدن رنگ آنها شود؛ بنابراین در مورد فینگربوردهای میپل رنگ شده، کافیست با دستمالی که با مقدار اندکی آب یا پولیش پاک‌کننده بدنه‌ی گیتار مرطوب شده، آلودگی‌های انباشته‌شده را پاک کنید و سپس فوراً با سمت خشک دستمال، فینگربورد را خشک کنید.

منبع: sweetwater

ترجمه: بابک آخوندی

۲۹۵,۰۰۰ تومان
۴۹۵,۰۰۰ تومان
ناموجود

12 thoughts on “هر چند وقت یکبار باید فینگربورد گیتار را تمیز کنیم؟

 1. مهدی میگوید:

  ممنون از توضیحاتتون ، خوب شد این مقاله رو خوندم فینگربورد گیتارم میپل هست و رنگ شده ، اتفاقا از سایت خودتون پالیش روغن لیمو رو گرفته بودم که تمیزش کنم که متوجه شدم کار اشتباهیه.
  بازم ممنون

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   اگر سطح فینگربورد صیقلی و براق است، رنگ خورده است و اگر سطح آن مات و زبر است، رنگ نخورده است.
   موفق باشید

   • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

    وقت بخیر،
    شما می‌توانید از محصولاتی نظیر Dunlop System 65 Guitar Polish Kit استفاده کنید. برای دریافت مشاوره دقیق‌تر و کامل‌تر می‌توانید از طریق شماره تلفن ۸۶۰۸۴۰۸۶ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
    موفق باشید.

 2. علی میگوید:

  سلام دوباره
  خیلی ممنون از پاسخ، یعنی به طور مثال Fender Player Stratocaster Butter Cream فینگربورد میپل رنگ نشده داره؟

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   فینگربورد مدل اشاره‌شده، از رنگ بسیار نازک و خفیف روغنی بهره‌مند است.
   موفق باشید

 3. علی میگوید:

  سلام
  خیلی ممنون
  پس اگر در مورد فینگربردهای رزوود باید از خشکی چوب آن بترسیم و همیشه مراقب آن باشیم، در مورد فینگربردهای میپل باید مراقب چی بود؟

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   در مورد فینگربوردهای میپل، فقط باید به تمیز بودن آنها توجه کرد.
   موفق باشید

 4. بابک آخوندی میگوید:

  دوستان، فینگربورد میپل رو با دستمال پاک کنید. فینگربورد روزوود رو هر بار که سیمهارو عوض می‌کنید، با lemon oil تمیز کنید. ترس و اینا هم نداره.

 5. Pooriya میگوید:

  ببخشید یه سوال داشتم.
  فینگربورد گیتار من میپل هست ولی زبر و ماته اونطور که گفتید این یعنی فینگربورد رنگ نشده است. یعنی من میتونم از روغن لیمو استفاده کنم روی این فینگربورد؟

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   فینگربورد گیتار شما حتماً رنگ شده است. اما چون رنگ آن مات و نازک است، چندان قابل تشخیص نیست. در نتیجه، استفاده از روغن لیمو بی‌فایده است و نیازی به استفاده از آن نیست.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *