بازگشت گیتار افسانه‌ای Les Paul Supreme به بازار پس از بیست سال

بازگشت گیتار افسانه‌ای Les Paul Supreme به بازار پس از بیست سال

مدتی است که سزار گویکیان (Cesar Gueikian)، مدیرعامل گیبسون (Gibson)، وقت زیادی را صرف انتشار محتوا در فضای مجازی در مورد محصولات آینده شرکت خود می‌کند. گویکیان اخیراً از عرضه قریب‌الوقوع یک گیتار الکتریک با بدنه‌ای کاملاً جدید و سری گیتارهای آکوستیک Murphy Lab خبر داده بود. اما در هفته‌های گذشته، در کنار این اخبار، یک خبر دیگر نیز توسط سزار منتشر شد که برای نوازندگان گیتار الکتریک بسیار جذاب بود.

چندی پیش، مدیرعامل گیبسون تصویری از چندین لس پاس در فضای مجازی منتشر کرد که همگی آنها، سازهایی نیمه‌کاره با فرت‌بوردی بسیار آشنا، شبیه به مدل Les Paul Supreme بودند. کپشن این پست، جمله «A Supreme Friday to be at our Craftory» به معنای «یک جمعه بی‌نظیر در کارخانه ما» بود که کلمه Supreme در آن، اشاره‌ای واضح به گیتار Les Paul Supreme داشت.

اکنون و پس از حدوداً یک ماه از انتشار پست مذکور توسط سزار گویکیان، گیبسون به‌صورت رسمی و پس از دو دهه، از نسخه جدید گیتار مشهور و محبوب Les Paul Supreme رونمایی کرده است. عدم تولید این گیتار توسط گیبسون به مدت حدود بیست سال، باعث افزایش قیمت و محبوبیت آن به شکلی عجیب شده بود و حال، بسیاری از طرفداران این ساز می‌توانند نمونه نوی آن را به‌آسانی خریداری کنند.

طرفداران ریزبین گیبسون، علاوه بر مدل عادی Supreme، نسخه‌ای متفاوت از آن با سه پیکاپ هامباکر را نیز در پست سزار مشاهده کرده بودند که کنجکاوی آنها را برانگیخته بود؛ این گیتار نیز اکنون در کنار مدل معمولی لس پال سوپریم به بازار عرضه شده است و Les Paul Supreme Exclusive نام دارد.

مدل عادی سری Supreme، همانند نسخه‌های قدیمی، در بخش رویی بدنه خود صفحه‌ای از جنس چوب افرای رگه‌دار AAA دارد که ظاهری بسیار جذاب به ساز می‌بخشد. مدل Exclusive اما از این صفحه رویی برخوردار نیست و بدنه‌ای عادی و یک‌تکه دارد.

هر دو عضو این سری، به یک اینلِی جدید در هداستاک خود مزین هستند که گفته می‌شود با الهام از لوگویی طراحی شده که از دهه چهل میلادی، در بایگانی گیبسون بلااستفاده باقی مانده بود.

همچنین، هر دو گیتار الکتریک، از پاشنه‌ای تراش‌خورده برخوردارند که دسترسی به فرت‌های بالایی ساز را به شکلی مؤثر تسهیل می‌کند.

گیتار الکتریک گیبسون Les Paul Supremeاگر بخواهیم به‌صورت جداگانه به دو مدل این سری جدید بپردازیم، باید بگوییم Les Paul Supreme با بدنه و دسته ساخته‌شده از چوب ماهون و فرت‌بورد آبنوس که میزبان اینلی‌های مستطیلی Super Split Block است، بسیار شبیه به نسخه قدیمی Supreme است و تنها وجه تفاوت آن با مدل اصلی، برخورداری از ویژگی Ultra-Modern Weight Relief گیبسون است که باعث تقسیم وزن بهتر گیتار در دستان نوازنده می‌شود.

در بحث ارگونومی و نوازندگی، Les Paul Supreme دسته‌ای با پروفایل SlimTaper دارد که فرت‌بورد آن از شعاعی متغیر برخوردار است. بر روی این فرت‌بورد، ۲۲ فرت مدیوم جامبو و در بالای آن، یک نات Graph Tech نصب شده است.

صدای این گیتار الکتریک، از یک پیکاپ Burstbucker Pro در موقعیت نِک و یک پیکاپ +Burstbucker Pro در موقعیت بریج سرچشمه می‌گیرد. این دو پیکاپ همانند نسخه قدیمی Supreme، به دو سوییچ push/pull کویل اسپلیت متصل هستند که در زیر ناب‌های ولوم تعبیه شده‌اند. دو سوییچ phase و bypass نیز در زیر ناب‌های تُن قرار دارد که در کنار یکدیگر، امکانات تُنال بسیار وسیعی به ساز می‌بخشند. شایان ذکر است که تمامی اجزای سخت‌افزار این گیتار، به رنگ طلایی است.

گیتار الکتریک Gibson Les Paul Supreme، در سه رنگ Fireburst ،Dark Wine Red و Transculent Ebony Burst تولید خواهد شد.

در مقابل، Les Paul Supreme Exclusive ظاهری مدرن‌تر دارد و تنها در یک رنگ Ebony که در واقع رنگی مشکی و مات است، تولید می‌شود. در بخش رویی این ساز، سه پیکاپ‌ هامباکر طلایی‌رنگ به چشم می‌خورد که از امکاناتی همانند پیکاپ‌های مدل عادی Supreme برخوردارند و می‌توان با استفاده از سوییچ‌های push/pull تعبیه‌شده در زیر ناب‌های ولوم، از آنها در حالت coil-split نیز استفاده کرد.

گیتارهای الکتریک گیبسون Les Paul Supreme در روزهای آینده به بازار جهانی عرضه خواهند شد. قیمت اعلام‌شده برای هر دو مدل، ۳۹۹۹ دلار است.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *