Les Paul Studio Modern: تعبیری مدرن از گیتار Les Paul Studio

چندی پیش، شرکت آمریکایی گیبسون (Gibson) از نسخه‌ای جدید از گیتار الکتریک مشهور سالید بادی خود، یعنی لس پال (Les Paul) رونمایی کرد. این گیتار که Les Paul Studio Modern نام دارد، همانگونه که از نامش پیداست، نسخه‌ای مدرن و بهینه‌سازی‌شده از مدل Les Paul Studio است.

شرکت گیبسون سالها پیش مدل Les Paul Studio را روانه بازار کرد. Les Paul Studio در واقع نسخه‌ای ارزان‌‌قیمت‌تر از Les Paul Standard با مشخصات ظاهری ساده‌تر بود که کماکان ویژگی‌های کلیدی آن ساز را در خود جای داده بود و به همین دلیل، بسیاری از نوازندگان را به خود جلب کرد.

حال، نسخه جدید این گیتار الکتریک، یعنی Les Paul Studio Modern نیز نقشی مشابه با نسخه اصلی خود دارد؛ با این تفاوت که در بحث مشخصات فنی خود، بیشتر شبیه به مدل Les Paul Modern است و در واقع، نسخه‌ای ساده‌سازی‌شده از این گیتار محسوب می‌شود. به دنبال این امر، این ساز جدید از نظر مشخصات فنی و شکل بدنه خود، سازی کاملاً مدرن‌تر و بهینه‌تر از مدل Studio اصلی به شمار می‌رود.

اما این ویژگی‌های مدرن و بهینه در این گیتار جدید چه هستند؟ از مهمترین این ویژگی‌ها می‌توان به بدنه این ساز اشاره کرد که همانند تقریباً تمامی لس پال‌ها از چوب ماهون (mahogany) ساخته شده است و صفحه‌ای از چوب افرا (maple) بر روی خود دارد، اما شکل آن از نوع Ultra-Modern گیبسون است و همانند مدل Modern، از ساختاری سبک‌سازی‌شده برخوردار است. دسته این ساز نیز که از چوب افرا ساخته شده است، با پروفایل SlimTaper تراش خورده است و در بخش پاشنه خود نیز همانند مدل Modern، به‌نحوی برش خورده است که دسترسی نوازنده به فرت‌های بالایی را تسهیل می‌کند.

Les Paul Studio Modern نیز همانند Les Paul Modern، فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس با شعاع ترکیبی دارد که به یک حاشیه‌کاری ظریف نیز مزین است. این حاشیه‌کاری ممکن است در تصاویر ساز به‌خوبی دیده نشود؛ اما با دقت بیشتر متوجه می‌شوید که یک خط براق مشکی‌رنگ، فرت‌بورد ساز را احاطه کرده است. همانطور که گفته شد، دسته این ساز طبق اعلام گیبسون از پروفایل SlimTaper برخوردار است؛ اما باید دید که پروفایل دسته در این ساز نیز همانند Les Paul Modern، از نوع نامتقارن است یا خیر.

در بخش رابط کنترلی نیز گیتار Gibson Les Paul Studio Modern به همان رابط کنترلی کامل و کاربردی نسخه Modern مجهز است و دو ناب ولوم با قابلیت push/pull برای coil-split کردن پیکاپ‌ها، دو ناب تُن با همین قابلیت برای تغییر فاز پیکاپ‌ها و بای‌پَس سیگنال و یک سوییچ سه‌حالته استاندارد انتخاب پیکاپ را در اختیار نوازنده قرار می‌دهد.

جالب است که بدانید در بحث اجزای سخت‌افزاری نیز این گیتار جدید، تفاوت چشمگیری با نسخه گران‌قیمت‌تر خود، یعنی Les Paul Modern ندارد و به همان تیونرهای Grover Rotomatic همراه با گوشی‌های keystone، بریج آلومینیومی Nashville Tune-O-Matic و تیل‌پیس Stop Bar تجهیز شده است.

تا به اینجا، مشخصات فنی این گیتار الکتریک جدید، گویای یک ساز بسیار باکیفیت و نفیس است و قیمت اعلامی گیبسون برای آن که ۱۹۹۹ دلار است نیز Les Paul Studio Modern را به گیتاری ارزنده و وسوسه‌انگیز تبدیل می‌کند. این قیمت در حدود ۳۰۰ دلار از مدل Les Paul Studio بیشتر است؛ اما تقریباً دو سوم قیمت ۲۹۹۹ دلاری Les Paul Modern است! اما با وجود اینکه Les Paul Studio Modern تقریباً در تمامی مشخصات فنی و ظاهری خود کاملاً مشابه با مدل Modern است، چه چیزی باعث شده است که قیمتی تا این حد پایین‌تر از آن داشته باشد؟

بخشی از قیمت پایین‌تر این ساز، به پیکاپ‌های آن برمی‌گردد. Les Paul Studio Modern به یک جفت پیکاپ هامباکر از نوع ۴۹۰R و ۴۹۸T تجهیز شده است که پیش از این در برخی از گیتارهای مقرون‌به‌صرفه ساخت آمریکای گیبسون مانند Les Paul Studio و مدل جدید Modern Lite نیز به کار رفته بود؛ اما در مدل گران‌قیمت‌تر Les Paul Studio Modern، از پیکاپ‌های Burstbucker Pro بهره گرفته شده است که برای خرید جداگانه آن باید حدود ۱۰۰ دلار بیشتر از پیکاپ‌های ۴۹۰R و ۴۹۸T بپردازید.

گیتار الکتریک Les Paul Studio Modernاینلی‌های این ساز نیز برخلاف اینلی‌های مدل Les Paul Modern که از جنس mother of pearl بودند، از اکریلیک ساخته شده‌اند. همچنین بدنه این گیتار الکتریک جدید نیز که در چهار رنگ Wine Red ،Smokehouse Satin ،Worn White و Midnight Blue تولید خواهد شد، به حاشیه‌کاری مزین نیست. با این وجود، فینیش این ساز نیز همانند نسخه گران‌قیمت‌تر خود، از جنس لاک نیتروسلولز است که یک نقطه بسیار مثبت به شمار می‌رود. پیک‌گارد Les Paul Studio Modern نیز به رنگ مشکی و از نوعی کاملاً ساده است که خود می‌تواند در قیمت پایین‌تر آن مؤثر باشد. دیگر نکته‌ای که ممکن است موجب پایین بودن قیمت گیتار گیبسون Les Paul Studio Modern نسبت به مدل Modern شود، کیف همراه آن است که برخلاف هارد کیس نفیس مدل Modern، از نوع گیگ بگ یا سافت کیس است.

اما حتی با وجود این موارد نیز در صورتی که این گیتار جدید حس نوازندگی مشابه با مدل Les Paul Modern ارائه کند (که با توجه به مشخصات فنی آن، چنین انتظاری می‌رود)، می‌توان آن را محصولی بسیار ارزنده و یک خرید هوشمندانه برای گیتاریست‌های سبک‌های مدرن دانست.

پیکاپ‌های استفاده‌شده در Les Paul Studio Modern، با وجود قیمت پایین‌تر خود نسبت به Burstbucker Pro، از کیفیتی بسیار خوب برخوردارند؛ اما در صورت نیاز، شما می‌توانید با صرف هزینه‌ای نه‌چندان زیاد، به‌آسانی پیکاپ‌هایی بسیار باکیفیت‌تر را بر روی این ساز نصب کنید. همچنین تمامی امکانات کنترلی کارآمد مدل Modern در این گیتار نیز وجود دارند و می‌تواند از این جهت نیز تجربه نوازندگی کاملاً مشابهی را ارائه کند. در نتیجه، می‌توان گفت که انتخاب میان مدل اصلی Modern و مدل جدید Studio Modern، بیشتر بحثی سلیقه‌ای و ظاهری خواهد بود.

چه بخواهید و چه نخواهید، ظاهر یک گیتار نقشی اساسی در جذابیت آن برای خریداران ایفا می‌کند و ممکن است که معادلات منطقی را بر هم زند. اما از نظر ظاهری نیز Studio Modern چندان از مدل Modern متفاوت نیست و انتظار داریم که مشخصات فنی و قیمت بسیار پایین‌تر آن نسبت به نسخه اصلی، باعث سوق بسیاری از خریداران مدل Modern به سمت آن شود.

Les Paul Studio Modern دومین لس پال ساخت آمریکا با قیمت کمتر از ۲۰۰۰ دلار است که در ماه‌های اخیر توسط گیبسون به بازار عرضه شده است. مدل دیگر نیز Les Paul Modern Lite است که بدنه‌ای باریک‌تر و امکاناتی کمتر از مدل‌های عادی لس پال دارد و با قیمت ۱۴۹۹ دلار به فروش می‌رسد.

با توجه به این رونمایی‌های اخیر، به نظر می‌رسد که گیبسون بالاخره و پس از پافشاری بسیار، قصد دارد تا به دنبال وضعیت اقتصادی نه‌چندان خوب جهانی، مدل‌هایی ارزان‌قیمت‌تر را به بازار عرضه کند تا قشری وسیع‌تر از نوازندگان قادر به خریداری سازی با برند گیبسون باشند. از سوی دیگر، برند اپیفون (Epiphone) که مهمترین زیرمجموعه گیبسون نیز به شمار می‌رود، مدل‌هایی را با الهام از سری کاستم شاپ گیبسون با قیمتی نزدیک به هزار دلار عرضه می‌کند که در کنار سری Modern، شکاف قیمتی بزرگی که زمانی میان محصولات اپیفون و گیبسون وجود داشت را کمرنگ می‌کنند.

البته در بخش دیگر بازار نیز گیبسون در حال درنوردیدن مرز‌های قیمتی است و با عرضه مدل‌های کاستم شاپ جدیدی چون Murphy Lab Les Paul با قیمت بیست هزار دلار، رکوردی جدید را در قیمت محصولات تولید انبوه خود به ثبت رسانده است.

گیتار الکتریک Gibson Les Paul Modern Studio هم‌اکنون در بازار جهانی قابل خریداری است و همانطور که اشاره شد، ۱۹۹۹ دلار قیمت دارد.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *