رونمایی گیبسون از دو Les Paul Standard منحصربه‌فرد با رنگی جدید

گیتار الکتریک گیبسون Les Paul Standard Dark Purple Burst

حدوداً یک ماه پیش بود که شرکت گیبسون خبر از عرضه یک سری جدید به نام Custom Color داد و لس پال‌هایی رنگارنگ را به بازار عرضه کرد. حال، طراحان این شرکت دوباره دست به کار شده‌اند و این بار تصمیم گرفته‌اند گیتار الکتریک لس پال را در یک رنگ جدید به نام Dark Purple Burst تولید کنند.

البته این دو ساز جزئی از مجموعه Exclusives Collection محسوب می‌شوند و در تعدادی محدود تولید خواهند شد؛ پس اگر شیفته آنها شده‌اید، بهتر است زودتر اقدام کنید و تا زمانی که موجود هستند، با شرکت گیبسون تماس بگیرید.

گیتارهای بنفش‌رنگ گیبسون شامل یک نسخه دهه پنجاهی و یک نسخه دهه شصتی از مدل Les Paul Standard می‌شوند که از بسیاری جهات یکسان هستند و تنها برخی از وجوه آنها با یکدیگر متفاوت است.

هر دو ساز از بدنه‌ای از جنس چوب ماهون (mahogany) و صفحه رویی از جنس چوب افرای طرح‌دار (figured maple) بهره‌مند هستند. دسته این گیتارها نیز از چوب ماهون ساخته شده و میزبان فینگربوردی از چوب رزوود هندی (Indian rosewood) با شعاع ۱۲ اینچ و اینلِی‌های ذوزنقه‌ای از جنس اکریلیک است.

گیتار الکتریک گیبسون Les Paul Standard Dark Purple Burst

از دیگر اشتراکات Gibson ’60s Les Paul Standard Dark Purple Burst و Gibson ’50s Les Paul Standard Dark Purple Burst می‌توان به بریج ABR-1 Tune-O-Matic، تیل‌پیس آلومینیومی، فینیش لاک نیتروسلولز، طول اسکیل ۲۴.۷۵ اینچ، ۲۲ فرت مدیوم جامبو، خازن‌‌های Orange Drop و نات Graph Tech اشاره کرد.

اما وجوه تمایز این دو گیتار شامل چه مواردی می‌شوند؟

نخست اینکه مدل دهه پنجاهی یا ۵۰s دارای دو پیکاپ هامباکر Burstbucker 1 و Burstbucker 2 با آهنرباهای آلنیکو ۲ است و از سوی دیگر، مدل دهه شصتی یا ۶۰s به پیکاپ‌های هامباکر ۶۰s Burstbucker با آهنرباهای آلنیکو ۵ مجهز شده است.

به‌علاوه، دسته مدل ۵۰s ضخیم‌تر و قطورتر است و دسته مدل ۶۰s دارای پروفایل SlimTaper است و قطر کمتری دارد. تفاوت‌های دیگر این دو ساز نیز در ظاهر ناب‌های تُن و ولوم و همچنین، نوع تیونرهای آنها نهفته است.

گیتارهای الکتریک گیبسون ۶۰s Les Paul Standard Dark Purple Burst و ۵۰s Les Paul Standard Dark Purple Burst، به همراه یک هارد کیس، از امروز با قیمت ۲۹۹۹ دلار قابل خریداری هستند.

منبع: Guitar World
نویسنده: Jonathan Horsley

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *