همکاری ‘Keb’ Mo و گیبسون در ساخت یک گیتار آکوستیک جدید

روز پیش، شرکت آمریکایی گیبسون خبر از همکاری با ‘Keb’ Mo در ساخت یک گیتار آکوستیک جدید داد. این ساز که Keb’ Mo’ 3.0 12-Fret J-45 نام دارد، سومین گیتار آکوستیکی است که Gibson با همکاری این هنرمند برنده جایزه گرمی ساخته است.

Keb’ Mo’ 3.0، یک گیتار آکوستیک J45 است که با طرح ویژه بدنه و رنگ Vintage Sunburst خود، یادآور تولیدات قدیمی گیبسون است.

کناره‌ها و پشت بدنه این ساز از چوب ماهون (mahogany) و بخش رویی آن از چوب اسپروس سیتکایی ساخته شده است که در یک فرایند دمایی ویژه، کهنه‌سازی می‌شود.

بر روی رنگ Keb’ Mo’ 3.0، از لاک نیتروسلولز براق استفاده شده است که می‌توان انتظار داشت با چند سال استفاده، کمی از روی گیتار محو شده و رنگ و روی رلیک جذابی به ساز ببخشد. به‌علاوه، استفاده از چوب کهنه‌سازی‌شده در ساخت بدنه Keb’ Mo’ 3.0، احتمالاً به‌خودی‌خود موجب تولید تنی همانند سازهای قدیمی می‌شود و به‌خوبی حس‌و‌حال یک گیتار با چند دهه عمر را به نوازنده القا خواهد کرد.

گیتار آکوستیک گیبسون

اما این J-45 منحصربه‌فرد، در کنار جزئیات وینتج اشاره‌شده، از ریزه‌کاری‌های جذابی نیز برخوردار است که تنها در برخی از گیتارهای گران‌قیمت دیده می‌شوند. یکی از چشمگیرترین این ریزه‌کاری‌ها را می‌توان حاشیه‌کاری چندلایه بر روی بدنه و حاشیه‌کاری یک‌لایه در پشت بدنه و دسته دانست.

دسته ساخته‌شده از چوب ماهون، پروفایلی ویژه همانند سایر اعضای سری ‘Keb’ Mo دارد و در قسمت فرت دوازدهم خود به بدنه متصل می‌شود. این دسته از طریق یک اتصال دم‌چلچله‌ای ترکیبی (compound dovetail) و همانند گیتارهای قدیمی، به‌وسیله چسب حرارتی بر روی ساز نصب شده است.

همچنین فرت‌بوردی با ریدیس (شعاع) ۱۲ اینچ از جنس چوب رزوود به همراه ۱۹ فرت و اینلی‌های نقطه‌ای بر روی این دسته قرار گرفته است.

گیبسون در مدل جدید ‘Keb’ Mo، یک پیکاپ LR Baggs VTC تعبیه کرده است و پری‌امپ و کنترل‌های آن را نیز به‌شکلی زیبا و ظریف در ساندهول ساز مخفی کرده است.

این گیتار J-45، یک مدل کاملاً جدید در سری کاستوم شاپ گیبسون محسوب می‌شود و بر اساس ادعای شرکت سازنده، اتصال دسته به بدنه در فرت دوازدهم، نه‌تنها تنی گرم و جذاب به ساز بخشیده است، بلکه باعث راحتی بالاتر نوازنده هنگام نوازندگی نیز می‌شود.

گیتار آکوستیک گیبسون Keb' Mo' “3.0” 12-Fret J-45 Vintage Sunburst

به نظر ‘Keb’ Mo که تا کنون دو گیتار سیگنچر دیگر نیز با همکاری گیبسون طراحی کرده است، این مدل جدید می‌تواند سازی همه‌فن‌حریف و بسیار باکیفیت برای استفاده در استودیو و اجراهای زنده باشد.

این هنرمند در این مورد افزوده است: «J-45 جدید من یک گیتار آکوستیک فوق‌العاده کاربردی است که صدایی گرم و جذاب تولید می‌کند و صدای آن را می‌توان هم به وسیله میکروفون و هم با استفاده از پیکاپ داخلی آن ضبط کرد. شرکت گیبسون زمان و تلاش زیادی برای طراحی بی‌نقص این گیتار صرف کرده است و من قرار است تا مدت‌ها از آن به‌عنوان ساز اصلی خود استفاده کنم.»

از دیگر ویژگی‌های مهم Keb’ Mo’ 3.0 می‌توان به عرض نات ۴۵.۸۴۷ میلیمتری، طول سیم ۲۵ اینچی، ۱۹ فرت، سدل و نات استخوانی، روکش دو لایه تراس راد، بریج ساخته‌شده از چوب رزوود، شش تیونر گروور با دنده‌های باز و گوشی‌های نیکلی اشاره کرد.

Gibson Keb’ Mo’ 3.0 12-Fret J-45، از امروز، همراه با یک هارد کیس نفیس، به قیمت ۴۲۹۹ دلار به فروش می‌رسد.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *