معرفی سه گیتار جذاب از سری Exclusive Collection توسط گیبسون

بیش از یک سال پیش و در ماه می سال ۲۰۲۱، شرکت گیبسون از یک سری جدید به نام Exclusive Collection رونمایی کرد. این رونمایی شامل چهار گیتار الکتریک ES-335 ،Les Paul ،Flying V و SG می‌شد که تمامی آنها به رنگی انحصاری و جذاب مزین شده بودند و تنها از طریق وب‌سایت شرکت سازنده قابل خریداری بودند.

تا به امروز، تمامی اعضای سری Exclusive Collection تنها در دو رنگ زیتونی (Drab Olive) و آبنوسی عرضه می‌شدند؛ اما اکنون گیبسون از امکان سفارش برخی از گیتارهای این سری با یک رنگ جدید و بسیار جذاب خبر داده است که شباهتی به هیچ‌یک از فینیش‌های گیبسون، حداقل در گذشته نزدیک ندارد!

این رنگ جدید که Deep Purple نام دارد، می‌تواند در کنار رنگ Drab Olive، به‌عنوان زیباترین و وسوسه‌انگیزترین رنگی که گیبسون اکنون در کاتالوگ خود ارائه می‌کند، شناخته شود.

البته گیبسون پیش‌تر نیز بارها از فینیش برست ارغوانی (purple burst) در سازهای خود بهره گرفته است؛ اما به نظر می‌رسد که Deep Purple، اولین فینیش این شرکت است که رنگی تماماً ارغوانی دارد. در حال حاضر، سه مدل ES-335 ،Les Paul Special و Les Paul Classic با این رنگ جدید قابل خریداری هستند.

گیتار الکتریک Gibson Exclusive Collection ES-335
Gibson Exclusive Collection ES-335

بیایید ابتدا نگاهی بیندازیم به مدل ES-335 Exclusive.

این گیتار الکتریک، اولین ES-335 از سری Exclusive Collection است که با پیکاپ‌های هامباکر روکش‌دار تجهیز شده است. نمونه‌های قدیمی‌تر این مدل که با رنگ زیتونی و آبنوسی عرضه شده بودند، دارای پیکاپ‌های هامباکر بدون روکش و P-90 بودند.

ES-335 Exclusive بدنه‌ای متشکل از سه لایه چوب افرا (مِیپِل) و پاپلار دارد و یک دسته از چوب ماهون با فرت‌بوردی از چوب رُزوود هندی به آن متصل شده است. بلوک چوب مرکزی در بدنه ES-335، از جنس چوب افرا است و در اطراف آن نیز تیغه‌هایی تقویتی از چوب اسپروس نصب شده‌اند. از دیگر ویژگی‌های این گیتار الکتریک می‌توان به حاشیه‌کاری نفیس کرم‌رنگ، پیکاپ‌های هامباکر T-Type با روکش کروم، بریج ABR-1 Tune-O-Matic، اینلی‌های نقطه‌ای، ۲۲ فرت مدیوم جامبو، نات Graph Tech و تیونرهای Vintage Deluxe با گوشی‌های Keystone اشاره کرد.

اما گیتارهای لس پال این رونمایی تقریباً هیچ تفاوتی با نمونه‌های قبلی خود از همین سری ندارند و تنها رنگ آنها متفاوت است. هر دو ساز، بدنه و دسته‌ای از چوب ماهون و فرت‌بوردهایی از چوب رزوود هندی با حاشیه‌کاری کرم‌رنگ دارند.

گیتار الکتریک گیبسون Exclusive Collection Les Paul Classic
Gibson Exclusive Collection Les Paul Classic

البته روشن است که Les Paul Special و Les Paul Classic تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای مثال، مدل Classic به دو پیکاپ هامباکر Burstbucker 61T و Burstbucker 61R مجهز شده است و از اینلی‌های ذوزنقه‌ای، حاشیه‌کاری بدنه و بریج Tune-O-Matic برخوردار است. این در حالیست که مدل Special به بریج wraparound، اینلی‌های نقطه‌ای و یک جفت پیکاپ P-90 مجهز است.

ES-335، گران‌ترین مدل این مجموعه است و با قیمت ۳۲۹۹ دلار به فروش خواهد رسید. قیمت دو گیتار الکتریک Les Paul Classic و Les Paul Special نیز به‌ترتیب ۲۴۹۹ و ۱۷۹۹ دلار است.

همانطور که گفته شد، این سه محصول نیز مانند سایر گیتارهای سری Exclusives Collection، تنها از طریق وب‌سایت Gibson قابل خریداری هستند و یک هارد کیس خوش‌ساخت نیز آنها را همراهی می‌کند.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *