بازگشت گیبسون به جهان امپلیفایرهای گیتار

امپلیفایر گیتار گیبسون Falcon 5 و Falcon 20

چندی پیش، شرکت آمریکایی گیبسون (Gibson) با رونمایی از دو محصول جدید، به‌طور رسمی مجدداً وارد دنیای امپلیفایرهای گیتار شد. این محصولات جدید که Falcon 5 و Falcon 20 نام دارند، در تمامی وجوه خود، امپ کامبوی افسانه‌ای گیبسون یعنی Falcon را یادآور می‌شوند.

Falcon 5 و Falcon 20 که قرار است در شهر پتالومای ایالت کالیفرنیای آمریکا، تحت نظر مؤسس شرکت مشهور Mesa/Boogie یعنی رندال اسمیت (Randall Smith) تولید شوند، امپ‌هایی آنالوگ با مدار لامپی از نوع Class A هستند که ظاهری بسیار کلاسیک و جذاب و بدنه‌ای با روکش وینیل به رنگ Cream Bronco و گریل‌هایی به رنگ Oxblood دارند.

در ادامه این مطلب، مشخصات فنی و کلی این دو محصول را به‌صورت اجمالی بررسی می‌کنیم.

Gibson Falcon 20

مدل بزرگتر معرفی‌شده در این رونمایی یعنی Falcon 20، از یک مدار پاور امپلیفایر بر پایه دو لامپ ۶V6 برخوردار است که به یک مدار پری‌امپ متشکل از چهار لامپ ۱۲AX7 متصل شده است و سیگنال تقویت‌شده از گیتار الکتریک را به یک بلندگوی ۱۲ اینچی از نوع Jensen Blackbird انتقال می‌دهد.

Falcon 20 به دو ورودی مجهز است که یکی از آنها از قدرت خروجی بسیار پایینی برخوردار است و می‌تواند عملکرد بسیار خوبی با پیکاپ‌های قدرتمند داشته باشد و همچنین تن کلین جذابی را نیز با استفاده از پیکاپ‌های عادی تولید کند. همچنین دو افکت ریورب فنر (spring reverb) و ترمولو (tremolo) نیز در Gibson Falcon 20 تعبیه شده است که می‌توان از طریق فوت‌سوییچ دو-دکمه‌ عرضه‌شده همراه با امپ، به آنها دسترسی داشته و آنها را فعال یا غیرفعال ساخت.

در رابط کنترلی Falcon 20 که به رنگ نقره‌ای بسیار شیکی مزین است، پنج ناب به نام‌های volume ،tone ،reverb ،tremolo depth و tremolo frequency به چشم می‌خورد که تمامی تنظیمات مربوط به افکت‌ها و بخش اصلی امپ را در اختیار نوازنده قرار می‌دهند.

مطمئناً با وجود نام رندال اسمیت در تیم طراحان Falcon 20، می‌توان انتظار داشت که این امپلیفایر گیتار جدید و نفیس به ویژگی‌هایی مدرن نیز تجهیز شده باشد که در محصولات قدیمی سری Falcon گیبسون وجود نداشته‌اند. از مهمترین این ویژگی‌ها می‌توان به قابلیت کاهش قدرت خروجی به‌صورت داخلی و خروجی DI-monitor مجزا اشاره کرد. همچنین گیبسون ادعا می‌کند که این امپ جدید نسبت به نسخه قدیمی خود شاهد تغییراتی ساختاری نیز بوده است که باعث بهبود عملکرد آن می‌شوند.

کاهنده قدرت خروجی در Falcon 20 در سه حالت موسوم به Full ،Half و Low قابل تنظیم است که فعال‌سازی هر یک، به‌ترتیب قدرت‌های خروجی ۱۲، ۵ و ۱ وات را برای امپ رقم می‌زند. این حالت می‌تواند در صورتی که می‌خواهید از امپ خود برای تمرین با حجم صدایی کم استفاده کنید، بسیار کاربردی باشد و Falcon 20 را به محصولی منعطف برای تمرین نیز تبدیل کند. گیبسون ادعا می‌کند که اگر لامپ‌های ۶V6 مدار پاور امپ این محصول را با لامپ‌هایی از نوع ۶L6 تعویض کنید، قدرت خروجی و هدروم آن افزایش می‌یابد و خروجی Falcon 20 در سه حالت کاهنده آن نیز به ۱۵، ۶ و ۲ وات افزایش می‌یابد.

امپلیفایر گیتار گیبسون Falcon 5 و Falcon 20

Gibson Falcon 5

مدل کوچک‌تر این سری، یعنی Falcon 5، در بخش پاور امپ خود به یک عدد لامپ ۶V6 و در بخش پری‌امپ به سه عدد لامپ ۱۲AX7 تجهیز شده است.

این مدل برخلاف برادر بزرگتر خود به افکت ترمولو مجهز نیست؛ اما امکاناتی همچون افکت ریورب، خروجی DI-monitor و کاهنده سه‌حالته قدرت خروجی کماکان در آن تعبیه شده است.

در بخش اسپیکر، این محصول به یک درایور ۱۰ اینچی از نوع Jensen Blackbird تجهیز شده است که انتظار داریم در ترکیب با قدرت خروجی پایین و مدار لامپی آن، باعث اوردرایو بسیار سریع سیگنال شود. همچنین همانند Falcon 20، در این مدل نیز با تعویض لامپ ۶V6 بخش پاور امپ با یک لامپ از نوع ۶L6، قدرت خروجی و هدروم به شکلی مشهود افزایش می‌یابد.

در حال حاضر، هیچ مجله‌ای موفق به دریافت نمونه دموی اعضای سری Falcon و بررسی آنها نشده است؛ اما با توجه به مشخصات فنی این دو امپ، به نظر می‌رسد که گیبسون دو محصول بسیار جذاب تولید کرده است که قرار است به‌زودی به امپ‌هایی کلاسیک تبدیل شوند.

Falcon 20 و Falcon 5 با هدف ساخت محصولاتی همه‌کاره طراحی نشده‌اند و این امر به‌خوبی از مشخصات فنی و حتی ظاهر آنها مشخص است. یکی از مهمترین مؤلفه‌ها در یک امپلیفایر لامپی برای خریدار این دسته از محصولات، ظاهر آن است و گیبسون با طراحی این دو محصول به شکلی منحصربه‌فرد و کلاسیک، از آنها امپ‌هایی به‌واقع وسوسه‌انگیز ساخته است.

جزئیاتی همچون پنل کنترلی و فوت‌سوییچ درخشان نقره‌ای‌رنگ در این دستگاه‌ها، حس‌وحالی وینتج و بسیار متفاوت به آنها بخشیده است که فاصله زیادی از طراحی امپ‌های مدرن دارد. همین امر نیز احتمالاً باعث جذابیت مضاعف این محصولات برای خریداران خواهد شد.

همچنین با توجه به این رونمایی و جزئیات آن، حدس می‌زنیم که تمامی سری امپ‌های جدید گیبسون قرار است محصولی مشترک میان شرکت مسا/بوگی و گیبسون باشند و کیفیت ساخت و طراحی عالی محصولات مسا/بوگی را در کنار ظاهر وینتج و جذاب محصولات گیبسون ارائه کنند.

بخش امپ شرکت گیبسون با رونمایی از Falcon 20 و Falcon 5 قصد ندارد پا به رقابت با امپ‌هایی افسانه‌ای همچون Fender Blues Junior بگذارد؛ بلکه به نظر می‌رسد که این محصولات جدید، با توجه به چرخش بازار به سمت امپ‌های دیجیتال، با هدف فراهم‌آوری تجربه نوازندگی با یک امپ آنالوگ دست‌ساز و گران‌قیمت برای قشری خاص از نوازندگان طراحی شده‌اند.

به دنبال همین امر، اعضای سری Falcon به هیچ وجه قیمتی پایین ندارند و نمی‌توان در دوران کنونی نیز چیزی غیر از این از یک امپ وینتج دست‌ساز انتظار داشت. مدل Falcon 5 با قیمت ۱۴۹۹ دلار و مدل Falcon 20 با قیمت ۱۷۹۹ دلار به فروش خواهد رسید. این قیمت، Falcon 5 را وارد رقابت با حریفان سرسختی چون امپ کامبوی ۵ وات شرکت Magnatone یعنی Starlite می‌کند که با وجود قیمتی یکسان با Falcon 5، از قدرت خروجی و امکاناتی کمتر بهره‌مند است.

همچنین، اگر نگاهی به لاین محصولات دست‌ساز شرکت آمریکایی Supro داشته باشید، متوجه می‌شوید که یک محصول مشابه با Falcon 20 از این شرکت (مدل ۲۵ وات Delegate)، با قیمتی بسیار بالاتر از Falcon به فروش می‌رسد.

با توجه به این محاسبات، به نظر می‌رسد که گیبسون در ساخت این امپ‌ها، در حال بهره‌وری از منابع تولید وسیع شرکت Mesa/Boogie است و می‌تواند با قیمتی که برای مدل‌های سری Falcon تعیین کرده است، آنها را به دو عدد از ارزنده‌ترین امپ‌های بوتیکی موجود در بازار تبدیل کند.

اما علاوه بر اینها، این رونمایی باعث توسعه سبد محصولات شرکت مسا/بوگی نیز می‌شود و این امر در شرایطی که بخشی قابل توجه از مشتریان امپلیفایرهای های-گین این شرکت در حال تبدیل امپ‌های خود به محصولاتی دیجیتال هستند، می‌تواند به وضعیت تجاری آن کمکی شایان کند.

منبع: Guitar World
نویسنده:‌ Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *