دو گیتار الکتریک جدید با حال‌وهوای دهه هشتاد میلادی از گیبسون

روز گذشته، شرکت گیبسون (Gibson) از دو گیتار الکتریک Flying V و Explorer پرده برداشت که طراحی و مشخصات فنی آنها، شباهت بسیاری به نمونه‌های تولیدشده در سال ۱۹۸۴ دارد.

Explorer و Flying V اولین بار توسط گیبسون در سال ۱۹۵۸ به بازار عرضه شدند و سرنوشتی مشابه در بدو عرضه به بازار داشتند. ظاهر خاص و غیرمعمول این گیتارها، باعث شکست تجاری آنها در سالهای اولیه عرضه به بازار شد؛ اما چند دهه بعد و با ظهور جریان‌ها و سبک‌های جدید در موسیقی، این دو گیتار الکتریک مخاطبان و طرفدارانی جدید پیدا کردند و به محصولاتی پرفروش تبدیل شدند.

در حالی که ظاهر آینده‌نگرانه و عجیب Flying V و Explorer در دهه پنجاه میلادی برای اکثر گیتاریست‌ها قابل درک نبود، اما همین ظاهر غیرمعمول، آنها را به سازهایی بسیار محبوب در میان موزیسین‌های دهه هشتاد میلادی تبدیل کرد. گیبسون نیز در آن دوره به‌سرعت متوجه جذابیت این دو مدل و در کل گیتارهای الکتریک با بدنه‌هایی مملو از زوایای تیز در میان نوازندگان سبک متال شد و نسخه‌هایی ویژه از این دو ساز را با پیکاپ‌های‌ هامباکر بسیار قدرتمند موسوم به Dirty Fingers به بازار عرضه کرد تا به محبوبیت آنها در صحنه موسیقی متال بیفزاید.

گیتار الکتریک گیبسون
Gibson ’80s Flying V

این حرکت از سوی گیبسون کاملاً مثمر ثمر واقع شد و باعث شد که Flying V، به ساز منتخب نوازندگان مدرن آن زمان، همچون کرک همت (Kirk Hammett) دیو ماستین (Dave Mustaine)، گیتاریست گروه موسیقی Judas Priest یعنی K.K. Downing، پل استنلی (Paul Stanley)، گیتاریست گروه آلمانی Scorpions یعنی رودلف شنکر (Rudolf Schenker) و همچنین برادر او مایکل شنکر (Michael Schenker) تبدیل شود.

علاوه بر Flying V، گیتار الکتریک گیبسون Explorer نیز در آن دوره هوادارانی مشهور همچون جیمز هتفیلد (James Hetfield)، ماتیاس یابس (Matthias Jabs) از گروه The Scorpions و The Edge داشت.

حال، گیبسون تصمیم گرفته است تا نسخه‌ای ویژه از Flying V و Explorer را به بازار عرضه کند که مشخصات فنی و ظاهری بسیار شبیه به نسخه تولیدشده در دهه هشتاد میلادی دارند. طبق گفته گیبسون، این دو محصول جدید با بدنه‌های ساخته‌شده از چوب ماهون (mahogany)، دسته‌هایی با پروفایل SlimTaper و فرت‌بورد رزوود خود، می‌توانند جادوی نمونه‌های ساخته‌شده در دهه هشتاد میلادی خود را برای باری دیگر زنده کنند و حال‌وهوای آنها را به‌خوبی به نوازنده منتقل کنند. همچنین هر دوی این گیتارها، به پیکاپ‌های‌ هامباکر جدید گیبسون موسوم به ۸۰s Tribute تجهیز شده‌اند که گفته می‌شود می‌توانند صدای غنی و قدرتمند پیکاپ‌های Dirty Fingers را با دقتی بالا بازآفرینی کنند.

گیتار الکتریک گیبسون
Gibson ’80s Explorer

بدنه در هر دو ساز، با فینیشی مشکی‌رنگ از جنس لاک نیتروسلولز پوشیده شده است که حال‌وهوای صحنه موسیقی متال دهه هشتاد میلادی را در آنها مضاعف می‌سازد. اما علاوه بر این، جزئیاتی دیگر از این دو گیتار همچون هداستاک ساده با لوگوی طلایی و رابط کنترلی ویژه آنها، بسیار یادآور نمونه‌های تولیدشده در دهه هشتاد از آنهاست.

جالب است بدانید که یکی از اولین صاحبان نسخه دهه هشتاد میلادی Flying V و Explorer، یعنی دیو ماستین، اولین شخصی بود که عرضه قریب‌الوقوع این دو گیتار الکتریک جدید را به بازار اعلام کرد. احتمال می‌دهیم که این حرکت، با هماهنگی از سوی گیبسون و به شکل عمدی انجام شده باشد که بر جذابیت این دو محصول، خصوصاً برای طرفداران ماستین بیفزاید.

سال پیش، ماستین پستی در اینستاگرام منتشر کرد که در تصویر آن، هداستاک این دو ساز جدید به چشم می‌خورد و کپشن آن، رونمایی قریب‌الوقوع ساز سیگنچر ۲۴ فرت او را اعلام کرده بود. اکنون هنوز گیتار سیگنچر ماستین به بازار عرضه نشده است، اما Flying V و Explorer موجود در تصویر پست او، بالاخره توسط گیبسون به‌طور رسمی معرفی شدند.

گیتارهای الکتریک Gibson ’80s Flying V و Gibson ’80s Explorer، هم‌اکنون، همراه با یک‌هارد کیس ویژه و با قیمت ۲۴۹۹ دلار، در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *