پنج دلیل برای خرید اپیفون Les Paul Standard

Epiphone Les Paul Standard

در زمان خرید گیتار، یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها، اپیفون لس پال استاندارد است. در این مقاله می‌بینیم که چرا این گیتار الکتریک مقرون‌به‌صرفه تا این حد محبوب است.

گیتارهای Les Paul Standard و Les Paul Standard Plus-Top Pro از شرکت Epiphone، به‌جرأت در جمع بهترین گزینه‌های موجود در بازار قرار می‌گیرند. این سازها به علت بهره‌مندی از صدای باورنکردنی، اعتماد حرفه‌ای‌ها را جلب کرده‌اند. سخت‌افزار کم‌نظیر این گیتارها برای تحمل چند دهه تور و کنسرت طراحی شده و قیمت پایین‌تر آنها نسبت به Gibson Les Paul باعث می‌شود که علاقه‌مندان به طراحی و صدای لس پال، به این گیتار جذب شوند.

در ادامه به پنج دلیل برای خرید اپیفون لس پال استاندارد و افزودن آن به کلکسیون سازهایتان اشاره می‌کنیم.

۱. پیکاپ‌های فوق‌العاده

دلیل اصلی انتخاب گیبسون لس پال توسط بسیاری از نوازندگان، پیکاپ‌های آن است. شاید تعجب کنید، اما می‌خواهم به شما بگویم که پیکاپ‌های اپیفون لس پال با پیکاپ‌های گیبسون برابری می‌کنند. این امر به‌خصوص در مورد Les Paul Standard Plus-Top Pro که دارای پیکاپ‌های Epiphone ProBucker است، صدق می‌کند. این پیکاپ‌ها از قابلیت کویل تَپینگ (coil-tapping) نیز برخوردار هستند.

ProBucker بر اساس پیکاپ‌های هامباکر PAF دهه ۵۰ طراحی شده و مانند آن پیکاپ‌ها، صدایی دلنشین، شفاف و داینامیک ارائه می‌کند و در صورت استفاده از دیستورشن، غرش و قدرتی عالی دارد. قابلیت کویل تَپینگ نیز به شما اجازه می‌دهد که پیکاپ‌ها را به‌صورت سینگل کویل درآورده و تنوع صدای بیشتری در اختیار داشته باشید. ProBucker برای تمام سبک‌های موسیقی مناسب است و گزینه‌ای عالی برای اجرای زنده و ضبط در استودیو محسوب می‌شود.

۲. چوب‌های مرغوب

چوب استفاده‌شده در گیتار اپیفون مشابه Gibson Les Paul است. بدنه‌ی اغلب گیتارهای Epiphone Les Paul Standard از جنس ماهون (mahogany) و صفحه رویی آنها از جنس افرا (maple) است. در نتیجه، گرمای صدا و شخصیت صوتی فرکانس‌های بمِ چوب ماهون را در اختیار شما خواهند گذاشت. بهره‌گیری از چوب افرا در ساخت صفحه رویی نیز به تفکیک فرکانس‌های بالا کمک می‌کند تا ترکیب مناسبی از فرکانس‌های مختلف پدید آید.

این گیتارها با دقتی مشابه لس پال‌های قدیمی ساخته می‌شوند؛ بنابراین هر چوبی با توجه به شخصیت صوتی‌اش انتخاب می‌شود. صدای این گیتار پس از اتصال به امپ، بلند و شفاف است؛ درست همان چیزی که از یک لس پال واقعی انتظار داریم!

۳. قیمت پایین نسبت به گیبسون

اگر به گیبسون لس پال علاقه دارید اما بودجه شما برای خرید آن کافی نیست، اپیفون گزینه‌ای فوق‌العاده برای شما خواهد بود. در ساخت لس پال‌های اپیفون نیز توجه بی‌دریغی به جزئیات صورت گرفته تا کارآمد و مقاوم باشند. این گیتارها کپی‌های ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت گیبسون لس پال نیستند؛ بلکه نمونه‌ی مقرون‌به‌صرفه آن هستند.

در حقیقت کسی اهمیت نمی‌دهد که شما با ساز گیبسون می‌نوازید یا اپیفون؛ زیرا هر دو آنها با مختصات مشابه ساخته می‌شوند و صدای بی‌نظیری دارند. پس به گیتارهای اپیفون به چشم نسخه بدل و کم‌ارزش‌تر گیبسون نگاه نکنید؛ بلکه آنها صرفاً نسخه‌ای متفاوت از همان ساز هستند.

Epiphone Les Paul Standard 50s

تفاوت لس پال‌های اپیفون و گیبسون چیست؟

شاید از خود بپرسید که تفاوت بین لس‌ پال‌های گیبسون و اپیفون چیست و چرا گیتارهای اپیفون ارزانتر هستند؟

به‌جز طراحی سردسته و تفاوت‌های کوچک ظاهری، تفاوت اصلی این سازها، نوع چوب، پیکاپ و محل تولید آنهاست. لس پال‌های گیبسون ساخت آمریکا هستند، اما اپیفون‌ها خارج از آمریکا و اکثراً در چین تولید می‌شوند.

در گیتارهای اپیفون، برای صرفه‌جویی در هزینه، طرح‌ها و رگه‌های چوب روی صفحه‌ی رویی ساز، معمولاً به‌صورت چاپ‌شده و یا حاصل استفاده از یک ورق بسیار نازک چوب است. البته کماکان صفحه رویی از جنس افرا است؛ اما برای ارتقاء ظاهر ساز، بر روی صفحه رویی پوششی نازک قرار گرفته است. این کار تأثیری بر روی صدای ساز ندارد و فقط جنبه ظاهری دارد.

پیکاپ‌های استفاده‌شده در این سازها نیز متفاوت است. گیبسون معمولاً از پیکاپ‌های Burstbucker و اپیفون از پیکاپ‌های Probucker استفاده می‌کند. صدای این دو کمی متفاوت است و انتخاب از میان آنها به سلیقه نوازنده بستگی دارد. صدای Probucker کمی گرم‌تر است، در حالی که صدای Burstbucker گزنده‌تر است. برخی از نوازندگان حرفه‌ای صدای پیکاپ‌های اپیفون را ترجیح می‌دهند؛ پس این انتخاب صرفاً مبتنی بر سلیقه است. در هر حال صدای هر دو پیکاپ فوق‌العاده است.

تفاوت‌های اشاره‌شده به اپیفون امکان می‌دهد که سازهای خود را با قیمتی بسیار پایین‌تر از گیبسون ارائه کند. به همین دلیل گیتارهای این کمپانی، نسبت به قیمت، ارزش خرید بسیار بالایی دارند و مناسب نوازندگانی هستند که خواهان یک ساز بادوام، خوش‌صدا و مقرون‌به‌صرفه هستند.

۴. مدل‌های سفارشی، سیگنچر و Inspired by Gibson

گیبسون مالک اپیفون است و به همین دلیل اپیفون اجازه دارد تا بسیاری از مدل‌های شناخته‌شده گیبسون را با برند خود به بازار عرضه کند. بدین ترتیب شما می‌توانید یک Les Paul Custom ساخت اپیفون را با قیمتی بسیار کمتر از Les Paul Custom ساخت گیبسون تهیه کنید. انتخاب‌های بسیاری مانند مدل Black Beauty و مدل بسیار محبوب Slash AFD Les Paul Special-II Guitar Outfit نیز در اختیار شما خواهند بود.

۵. تنوع رنگ بیشتر

لس پال‌های اپیفون تنوع زیادی دارند و در رنگ‌ها و پرداخت‌های گوناگون تولید می‌شوند. مانند گیتارهای گیبسون، رنگ‌های کلاسیکی چون Cherry Sunburst در اختیار متقاضیان خواهد بود؛ اما علاوه بر آنها شما می‌توانید این گیتارها را با رنگ‌های جذابی چون Blood Orange و Greenburst نیز تهیه کنید.

منبع: PMT Online
نویسنده: Lee Glynn
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *