رونمایی فندر از اعضای جدید سری‌های Player و Player Plus

روز پیش، شرکت آمریکایی فندر (Fender)، به مناسبت فرا رسیدن فصل بهار سال ۲۰۲۳، از چندین گیتار الکتریک و گیتار بیس جدید رونمایی کرد. این رونمایی شامل فینیش‌های جدید برای اعضای سری Player، چند مدل چپ‌دست جدید از سری Player Plus و چند محصول کاملاً جدید می‌شود که در ادامه، به هر یک از آنها، به‌صورت اجمالی خواهیم پرداخت.

از جمله محصولات جذابی که در این رویداد بزرگ به‌صورت رسمی رونمایی شدند، سری گیتارهای Limited Edition Gold Foil هستند که به پیکاپ Gold Foil مجهزند. البته این سری، چندی پیش توسط فندر معرفی شده بود و در گیتارایران نیز به آن پرداخته بودیم. دیگر محصول جدید در این رونمایی، نسخه‌ای جدید از امپلیفایر Princeton Reverb است که ویژگی‌های نسخه اصلی خود را در ساختاری جمع‌و‌جور و دیجیتال ارائه می‌کند. البته فندر مدتی پیش از این محصولات پرده‌برداری کرده بود و اکنون، طی این رویداد کوشیده است تا باری دیگر توجه مشتریان خود را به آنها جلب کند.

اما همانطور که گفته شد، علاوه بر این محصولات، شرکت فندر از چند فینیش جدید برای سازهای سری Player خود نیز رونمایی کرده است که هیچ‌یک از آنها، تا کنون بر روی اعضای این سری دیده نشده بود. این فینیش‌های جدید شامل دو رنگ Candy Apple Red و Seafoam Green می‌شوند که بر روی مدل‌های استرتوکستر استاندارد، استرتوکستر HSS، تلکستر، جزمستر، جگوار و جگوار بیس از سری مذکور قابل سفارش خواهند بود.

البته این سازهای جدید، تنها در رنگ خود با نمونه‌های دیگر سری Player متفاوت هستند و دقیقاً همانند سایر اعضای این خانواده، از دسته‌ای از چوب افرا (maple) با پروفایل Modern C، فینگربوردی از چوب افرا یا pau ferro، بدنه‌ای از چوب توسکا (alder) با فینیش براق و پیکاپ‌های مدرن با مگنت Alnico برخوردارند.

با اینکه سری Player در ابتدا برای گیتاریست‌های عصر جدید و نواختن سبک‌های مدرن طراحی شده بود، اما شکل بدنه و مشخصات فنی اعضای فعلی آن، می‌تواند به‌خوبی طرفداران پروپاقرص سازهای کلاسیک فندر با بودجه متوسط را نیز راضی کند. تمامی گیتارهای الکتریک این سری، از ۲۲ فرت برخوردارند و بیس‌های آن نیز ۲۰ فرت بر روی دسته خود دارند.

گیتار فندر
Fender Player Stratocaster

Telecaster سری Player، به بریجی با شش سدل مستطیلی از نوع string-through مجهز است که طبق گفته فندر، توانایی ساز در حفظ کوک را ارتقاء می‌دهند و تنی روشن و منحصر‌به‌فرد نیز به آن می‌بخشد. این ساز از بهار سال جاری، با رنگ Candy Apple Red و فرت‌بورد میپل قابل خریداری خواهد بود. البته روشن است که این تلکستر، همچنان با رنگ‌های قبلی خود نیز تولید خواهد شد.

استرتوکسترهای سری Player، از ترمولوهای دو-پیچ ویژه‌ای برخوردارند که با هدف فراهم آوردن عملکردی نرم‌تر و ثبات کوک بالاتر طراحی شده‌اند. استرت HSS این سری نیز به همین ترمولو مجهز است؛ اما همانگونه که از نامش پیداست، به یک پیکاپ هامباکر و دو پیکاپ سینگل کویل مدرن تجهیز شده است. این ترکیب پیکاپ، انعطاف صوتی خارق‌العاده‌ای به این ساز می‌بخشد که می‌توان از آن برای نواختن در تقریباً هر سبکی استفاده کرد.

دو استرت جدید سری Player، در رنگ Sea Foam Green با فرت‌بوردی از جنس چوب افرا و رنگ Candy Apple Red با فرت‌بورد pau ferro قابل خریداری خواهند بود. این ترکیب‌ها، بسیار یادآور سازهای تولیدشده در دهه شصت میلادی توسط فندر هستند.

اما اگر یک ساز با حال‌وهوایی جدیدتر و شبیه به سازهای دهه هشتاد فندر می‌خواهید، استرتوکستر Neon Green با فینگربورد  آبنوس، هنوز به‌صورت محدود در بازار جهانی یافت می‌شود و با کمی جستجو، می‌توانید آن را یافته و خریداری کنید.

گیتار فندر
Fender Player Jazzmaster

پس از این دو مدل، به سراغ جگوارها و جزمسترهای سری Player می‌رویم که دارای بدنه نامتقارن (آفست) و یک ترمولوی معلق با شش سدل هستند. جگوار این سری، از یک پیکاپ هامباکر با مگنت Alnico III در بریج و یک پیکاپ سینگل کویل با مگنتی از نوع Alnico II برخوردار است. طول اسکیل در این ساز، معادل با ۲۴ اینچ است تا با خواسته‌های نوازندگانی که به سازی کوتاه‌تر و سبک‌تر نیاز دارند، سازگار باشد.

Jazzmaster سری Player، از رابط کنترلی ساده‌تری نسبت به نمونه‌های ساخت آمریکای خود برخوردار است؛ اما دو پیکاپ هامباکر با مگنت‌های Alnico II تعبیه‌شده در موقعیت نک و بریج این گیتار الکتریک، به همراه قابلیت کویل اسپلیت آنها، بازه صوتی بسیار وسیعی به این ساز می‌بخشد و آن را به گزینه‌ای جذاب برای نوازندگانی با سبک‌های متنوع تبدیل می‌کند. این ساز، از بهار سال جاری، در رنگ جدید Candy Apple Red قابل خریداری خواهد بود.

گیتار فندر
Fender Player Jaguar Bass

گیتارهای بیس Jaguar Bass و Jazz Bass جدید سری Player نیز همانند سایر مدل‌های رونمایی‌شده در رویداد اخیر فندر، از بهار سال جاری قابل خریداری خواهند بود. این سازها، علاوه بر رنگ‌های قدیمی، در دو رنگ Candy Apple Red و Sea Foam Green و به‌ترتیب با فینگربوردهایی از جنس چوب pau ferro و افرا تولید خواهند شد. به‌علاوه، نسخه چپ‌دست Jazz Bass نیز با این دو فینیش تولید خواهد شد.

اما اگر بودجه‌ای بالاتر برای خرید گیتار الکتریک در نظر گرفته باشید، می‌توانید ساز خود را از سری محصولات پیشرفته‌تر و باکیفیت‌تر Player Plus انتخاب کنید. سازهای این سری، از ویژگی‌هایی جذاب نظیر فرت‌بوردی با لبه‌های گردشده، پیکاپ‌های نویزلس و فینیش‌های جذاب و مدرن برخوردارند. اما علاوه بر این، اعضای سری Player Plus از معدود سازهای تولید شرکت فندر هستند که ریدیس (شعاع) فرت‌بورد آنها ۱۲ اینچ است.

گیتار فندر
Fender Player Plus Nashville Telecaster

اولین مدل جدید از سری Player Plus که توجه ما را به خود جلب کرده است، یک Nashville Telecaster با بدنه‌ای به رنگ Sienna Sunburst و فینگربوردی از جنس چوب افرا است. این ساز به دو پیکاپ استاندارد تلکستر در موقعیت بریج و نک خود مجهز است و یک پیکاپ سینگل کویل استرتوکستر نیز در موقعیت وسط بدنه آن تعبیه شده است. Nashville Telecaster می‌تواند بازه تنال وسیعی را تولید کند و گیتاری مناسب برای بسیاری از سبک‌ها، به‌جز سبک‌های سنگین و خشن همچون متال و زیرشاخه‌های آن باشد. به‌علاوه، رنگ شفاف بدنه این تلکستر، رگه‌های چوب توسکا را به‌زیبایی نشان می‌دهد و ظاهری بسیار جذاب به آن بخشیده است.

فندر علاوه بر تلکستر مذکور، از یک استرتوکستر نیز با همین رنگ رونمایی کرده است. یک نمونه از گیتار Meteora نیز از همین سری، با رنگ جدید Fiesta Red معرفی شده است که از‌ پیکاپ‌های هامباکر Fireball برخوردار است.

علاوه بر مدل‌های مذکور، مدل‌های چپ‌دست جدیدی نیز از سری Player Plus به بازار عرضه خواهند شد. یافتن یک گیتار چپ‌دست جذاب در بازار، کاری نسبتاً دشوار است؛ اما رنگ‌های جدید استرتوکستر چپ‌دست Player Plus، می‌توانند این وضعیت را دگرگون کنند.

سازهای چپ‌دست رونمایی‌شده توسط فندر در سری Player Plus، شامل دو استرتوکستر به رنگ‌های Three-Color Sunburst و Olympic Pearl با فینگربورد میپل و یک استرت با فرت‌بوردی از جنس چوب Pau Ferro به رنگ شاد و جذاب Sunrise می‌شوند.

گیتار فندر

البته فندر در این رونمایی، بیسیست‌ها را نیز فراموش نکرده است و از چند بیس نیز با فینیش‌هایی جدید پرده برداشته است.

این بیس‌های جدید، همانند گیتارهای الکتریک رونمایی‌شده، مشخصاتی دقیقاً همانند اعضای قبلی سری Player Plus دارند و از همان ایکولایزر اکتیو سه‌باند، بدنه و دسته‌ای مشابه با مدل‌های قبلی، پیکاپ‌های نویزلس، بریج‌ Hi-Mass از جنس فلز روی با آبکاری کروم و تیونینگ ماشین‌هایی با چرخ دنده‌های باز برخوردارند؛ اما بدنه آنها به فینیش‌هایی جدید و جذاب مزین شده است. این فینیش‌های جدید برای دو ساز پنج‌سیم Jazz Bass V و Precision Bass V، رنگ محبوب Fiesta Red همراه با فرت‌بوردی از جنس چوب pau ferro و برای نسخه چهارسیم Jazz Bass، رنگ Sienna Sunburst همراه با فرت‌بوردی از جنس چوب میپل است.

گیتار بیس فندر
Fender Player Plus Precision Bass Left-Handed

علاوه بر اینها، نسخه چپ‌دست گیتار بیس Precision Bass از سری Player Plus نیز از بهار سال جاری در دو رنگ جدید Belair Blue و Three-Color Sunburst قابل خریداری خواهد بود.

قیمت اعلام‌شده توسط فندر برای سازهای این رونمایی به شرح زیر است:

 • گیتار الکتریک Stratocaster از سری Player (نسخه چپ‌دست و راست‌دست): $۸۴۹
 • نسخه HSS از گیتار الکتریک Stratocaster سری پلیر: $۸۷۹
 • گیتار الکتریک Telecaster از سری پلیر: $۸۴۹
 • گیتار الکتریک Jaguar از سری پلیر: $۸۷۹
 • گیتار الکتریک Jazzmaster از سری پلیر: $۸۷۹
 • گیتار بیس Jaguar Bass از سری پلیر: $۸۴۹
 • بیس Jazz Bass از سری Player (نسخه چپ‌دست و راست‌دست): $۸۴۹
 • گیتار الکتریک Stratocaster از سری Player Plus (نسخه چپ‌دست و راست‌دست): $۱۰۹۹
 • گیتار الکتریک Meteora از سری پلیر پلاس: $۱۱۴۹
 • بیس Precision Bass از سری پلیر پلاس (نسخه چپ‌دست و راست‌دست): $۱۱۴۹
 • گیتار الکتریک Nashville Telecaster از سری پلیر پلاس: $۱۱۲۹
 • بیس Jazz Bass V از سری پلیر پلاس: $۱۲۴۹
 • بیس Jazz Bass از سری پلیر پلاس: $۱۱۹۹

منبع: MusicRadar
نویسنده: Jonathan Horsley

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *