Gold Foil Collection: ادای احترام فندر به گیتارها و موسیقی دهه شصت میلادی

برخی از نوازندگان و مجموعه‌داران، با دیدن یک گیتار با پیکاپ‌های Gold Foil، به‌کلی از خود بیخود می‌شوند! اگر یکی از این افراد هستید، قطعاً با خواندن این خبر ذوق‌زده خواهید شد.

پیکاپ‌های Gold Foil در اوایل دهه شصت میلادی بسیار محبوب بودند و در ارزان‌ترین گیتارها، حتی آنهایی که در مراکز خرید فروخته می‌شدند نیز یافت می‌شدند! این گیتارها معمولاً با برند‌های Harmony و Teisco به فروش می‌رسیدند. ماهیت صوتی ویژه آن سازها، باعث شکل‌گیری جنس صدا و تن خاص و زِبر سبک garage-rock در دهه شصت شد. امروزه نیز بسیاری از نوازندگان سبک alt-rock و indie، دوباره شروع به استفاده از این گیتارها کرده‌اند تا به تنی قدیمی و متفاوت از پیکاپ‌های سینگل کویل و‌ هامباکر امروزی، دست یابند. تن پیکاپ‌های Gold Foil، با اتصال به یک امپ لامپی قدیمی و یک پدال فاز بسیار جذاب خواهد شد. همچنین برخی از این پیکاپ‌ها، داینامیک بسیار بالایی دارند و پاسخ‌دهی آنها به نحوه پیکینگ و تنظیمات گیتار، استثنایی است.

چند ساعت پیش، شرکت آمریکایی فندر (Fender)، از یک مجموعه گیتار جدید رونمایی کرد که همه اعضای آن، به پیکاپ‌های Gold Foil تجهیز شده‌اند.

سازهای این مجموعه جدید که شامل یک Telecaster، یک Jazzmaster و یک Jazz Bass می‌شود، همگی به شکل محدود، در دو رنگ مختلف و در کشور مکزیک تولید خواهند شد و تقریباً تمامی مشخصات فنی آنها نیز غافلگیرکننده است.

درست است که پیکاپ‌های Gold Foil به‌خودی‌خود می‌توانند این گیتارها را به سازهایی بسیار جذاب تبدیل کنند؛ اما ویژگی‌هایی مانند بدنه ساخته‌شده از چوب ماهون در مدل‌های تلکستر و جزمستر و فرت‌بورد‌های ساخته‌شده از چوب آبنوس در کنار هداستاک همرنگ با بدنه، این سه محصول را به گیتارهایی بسیار وسوسه‌کننده تبدیل می‌کنند که احتمالاً در سالهای آتی، به سازهایی کلکسیونی و مشهور تبدیل خواهند شوند.

سخت‌افزار نصب‌شده بر روی هر سه گیتار نیز بسیار متفاوت است و می‌توان گفت شباهت بسیاری به گیتارهای سفارشی دارد. برای مثال، Gold Foil Telecaster از یک بریج ویژه cut-off (بریده‌شده در قسمت بالایی) برخوردار است که سه سدل استوانه‌ای برنجی در آن وجود دارد. مدل جزمستر نیز به یک ویبراتوی Bigsby B50 تجهیز شده است و Gold Foil Jazz Bass نیز از یک بریج با چهار سدل حفره‌دار و تیونرهای وینتج آبنباتی (Lollipop) بهره‌مند است.

Gold Foil Collection

شاید یک تلکستر با بدنه ساخته‌شده از چوب ماهون، به نظر سنگین‌وزن برسد؛ اما استفاده از این چوب در ساخت بدنه ساز، نوید تولید تنی گرم‌تر و غنی‌تر نسبت به تلکسترهای عادی و ساخته‌شده از چوب توسکا (alder) را می‌دهد و به نظر ما، این ماهیت صوتی ارزش کمی وزن بیشتر را دارد. ماهیت خاص چوب ماهون در کنار پیکاپ‌های Gold Foil این تلکستر، احتمالاً باعث تولید تنی منحصربه‌فرد و بسیار جذاب خواهد شد. جزمستر این سری نیز بدنه‌ای از چوب ماهون دارد و به سه عدد از پیکاپ‌های طلایی چشمگیر فندر مجهز است.

تلکستر، جزمستر و جز بیس جدید فندر، از دسته‌ای با پروفایل C به سبک تولیدات دهه ۶۰ میلادی این کمپانی برخوردارند که فینیشی ستین از جنس اورتان دارد. بدنه تمامی مدل‌های این سری نیز فینیشی براق دارد.

فرت‌بورد در دو مدل Jazz Bass و Jazzmaster حاشیه‌کاری شده است؛ اما تلکستر از این تزئین برخوردار نیست.

Jazz Bass این سری، بدنه‌ای از جنس چوب آلدر دارد و از طول اسکیل ۳۴ اینچ و ۲۰ فرت نیز بهره‌مند است. این گیتار بیس، در دو رنگ Two-Color Sunburst با پیک‌گارد سه‌لایه و Sonic Blue با پیک‌گارد پنج‌لایه تولید خواهد شد.

تلفیق جزئیات ظاهری این ساز با سخت‌افزار آن، حال‌وهوایی وینتج و ساده، مانند گیتارهای سری کاستم شاپ به آن داده است.

گیتار بیس فندر Gold Foil

Gold Foil Jazz Bass به یک پیکاپ Gold Foil تجهیز شده است که به وسیله یک ناب تن و یک ناب ولوم کنترل می‌شود.

Telecaster این سری، در دو رنگ White Blonde و Candy Apple Burst تولید می‌شود و به دو پیکاپ مینی هامباکر Gold Foil، یکی در موقعیت بریج و دیگری در موقعیت نک مجهز است که کنترل و تنظیم آنها، به وسیله یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ و ناب‌های تن و ولوم صورت می‌گیرد.

Fender Gold Foil Jazzmaster نیز در دو رنگ Candy Apple Burst و Firemist Gold تولید می‌شود که هر دو، ظاهری بسیار جذاب به ساز می‌بخشند. دیگر بخش چشمگیر ظاهر این گیتار الکتریک، اینلِی‌های مستطیلی آن هستند که از مروارید مصنوعی ساخته شده‌اند.

در بخش پیکاپ، فندر در مدل جزمستر سنگ تمام گذاشته است و آن را به سه پیکاپ مینی هامباکر Gold Foil تجهیز کرده است که توسط یک رابط کنترلی پیچیده، متشکل از ناب‌های تن و ولوم و سه سوییچ برای فعال‌سازی/غیرفعال‌سازی هر پیکاپ به‌صورت مجزا تنظیم می‌شوند. فعال‌سازی سه پیکاپ این ساز به‌صورت همزمان، احتمالاً تنی بسیار جذاب پدید خواهد آورد.

Gold Foil Collection

با اینکه تلکستر و جزمستر این سری، هر دو ابعادی مشابه دارند و از عرض نات ۴۲ میلی‌متر، طول اسکیل ۲۵.۵ اینچ و ۲۱ فرت برخوردارند، اما ممکن است حس نوازندگی آنها به دلیل تفاوت‌هایی جزئی، کمی متفاوت از یکدیگر باشد. یکی از مهمترین تفاوت‌ها میان این دو گیتار الکتریک، نوع فرت‌هاست که در تلکستر از نوع مدیوم جامبو و در جزمستر از نوع Narrow Tall است.

نکته ناامیدکننده در مورد Gold Foil Collection، عدم وجود یک مدل استرتوکستر در آن است. معتقدیم اگر فندر یک استرتوکستر نیز به این سری می‌افزود، طرفداران بسیاری به آن جذب می‌شدند و جای خالی یک ساز شبیه به گیتار Coodercaster مشهور را نیز در کاتالوگ محصولات خود پر می‌کرد. البته که احتمالاً تولید تنی شبیه به گیتار Ry Cooder با تلکستر و حتی جزمستر این سری نیز ممکن است.

سری گیتارهای Fender Limited Edition Gold Foil، هم‌اکنون و به‌صورت محدود در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

قیمت اعلام‌شده برای مدل تلکستر و جز بیس به‌ترتیب ۱۲۱۹ پوند و ۱۲۹۹ پوند و برای مدل جزمستر، با تفاوتی نسبتاً زیاد، ۱۴۳۹ پوند است.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *