Prestige Collection: مجموعه جدید گیتارهای فندر Custom Shop

Prestige Collection: مجموعه جدید گیتارهای فندر Custom Shop

دیروز از عرضه مجموعه‌ای خیره‌کننده به نام Masterbuilt California Streetwoods توسط فندر خبر دادیم که گیتارها و بیس‌هایی منحصربه‌فرد را شامل می‌شد؛ اما به نظر می‌رسد که فندر تصمیم گرفته است روند رونمایی از گیتارهای کارگاه Custom Shop را با یک مجموعه‌ استثنایی دیگر به نام Prestige Collection ادامه دهد و طرفداران خود را مجدداً شگفت‌زده کند.

Prestige Collection شامل چند استرتوکستر و تلکستر مختلف می‌شود که هر یک از آنها توسط یکی از استادکاران برجسته کارگاه Fender Custom Shop ساخته شده است و مهارت و خلاقیت سازنده خود را به نمایش می‌گذارد.

در این مطلب، برخی از مهم‌ترین سازهای مجموعه Prestige را با هم بررسی می‌کنیم.

گیتار الکتریک فندر
Prestige Custom ’57 Strat Journeyman Relic

نخست، به سراغ استرتوکستر شگفت‌انگیزی می‌رویم که توسط Vincent Van Trigt ساخته شده است. این گیتار الکتریک که Prestige Custom ’57 Strat Journeyman Relic نام دارد و برچسب قیمت حیرت‌آور ۳۱۵۷۵ دلار را یدک می‌کشد، بی‌شک می‌تواند در موزه‌ها و نمایشگاه‌های هنری به‌عنوان یک اثر هنری تمام‌عیار به نمایش گذاشته شود.

این ساز با الهام از هنر سفالگری زادگاه Van Trigt، یعنی هلند طراحی شده است و بدنه، فرت‌بورد و هداستاک آن توسط Pamelina، هنرمند برجسته و همکار قدیمی فندر کاستم شاپ، نقاشی شده است.

در زیر ظاهر بی‌همتای Prestige Custom ’57 Strat Journeyman Relic که یادآور آثار سفالگری روزگاران گذشته است، بدنه‌ای از دو تکه چوب بسیار مرغوب زبان گنجشک (ash) قرار دارد که دسته‌ای از چوب افرا (maple) به آن متصل شده است. همانطور که از یک استرت انتظار می‌رود، این ساز به سه پیکاپ سینگل کویل و ترمولو بریج مجهز است.

گیتار الکتریک فندر Prestige Custom Fuzz Brain '67 Tele Relic
Prestige Custom Fuzz Brain ’67 Tele Relic

پس از این گیتار الکتریک، تلکستر ساخته‌شده به دست Levi Perry را می‌توان هیجان‌انگیزترین عضو کلکسیون Prestige دانست. این ساز که Prestige Custom Fuzz Brain ‘۶۷ Tele Relic نام دارد، نه‌تنها از ظاهر جسورانه‌ای برخوردار است، بلکه از نظر فنی نیز خارق‌العاده است.

جالب‌ترین مشخصه Custom Fuzz Brain ‘۶۷ Tele، بهره‌مندی آن از مدار فاز، اکتاو و دیلی است. این افکت‌ها از طریق کنترل‌هایی که روی پیک‌گارد قرار دارند، فعال و تنظیم می‌شوند.

تلکستر Levi Perry که به‌نوعی ادای احترام به گیتاریست گروه Beatles یعنی جرج هریسون (George Harrison) به شمار می‌آید، با قیمت ۱۰۳۵۰ دلار قابل خریداری است.

گیتار الکتریک فندر Prestige Custom '69 Strat NOS
Prestige Custom ’69 Strat NOS

عضو بعدی این مجموعه نفیس، Prestige Custom ’69 Strat NOS است که توسط Dale Wilson ساخته شده و مجدداً به هنر Pamelina مزین شده است. این استرتوکستر نیز چیزی کم از یک اثر هنری ندارد و تلفیق نقش‌و‌نگار روی بدنه و هداستاک، رنگ‌آمیزی خیره‌کننده و قطعات فلزی طلایی‌رنگ گیتار، ظاهری استثنایی به آن بخشیده‌ است.

گیتار الکتریک فندر Prestige Custom ’69 Strat NOS به پیکاپ‌های سینگل کویل Josefina و ترمولو بریج مجهز است و برای خرید آن باید ۲۴۴۰۰ دلار هزینه کنید.

برخلاف Dale Wilson، دو استادکار دیگر فندر یعنی Kyle McMillin و Andy Hicks تصمیم گرفته‌اند سازهایی با زرق‌و‌برق کمتر تولید کنند و حاصل کار، دو استرتوکستر به نام‌های Prestige Custom Thinline Strat و Prestige Custom HM Strat است.

گیتار الکتریک فندر
Prestige Custom Thinline Strat

مخلوق Kyle McMillin یعنی Custom Thinline Strat، از بدنه‌ای نیمه-توخالی (سمی-هالو) و دو پیکاپ P-90 برخوردار است. بدنه ساز از چوب ماهون ساخته شده است و قوس‌ها و خمیدگی‌های بخش خارجی آن با الهام از گیتارهای گرچ تراش داده شده است.

این گیتار به رنگ بسیار زیبایی موسوم به Tear Drop Cherry Burst مزین شده و با قیمت ۱۳۵۷۵ دلار قابل خریداری است.

گیتار الکتریک Prestige Custom HM Strat
Prestige Custom HM Strat

از سوی دیگر، Custom HM Strat با هدف خلق یک سوپراسترت تمام‌عیار ساخته و پرداخته شده است. این گیتار الکتریک به دو پیکاپ هامباکر و ترمولو بریج فلوید رز مجهز شده است و برای نواختن سبک‌های مدرن‌تر، گزینه‌ای استثنایی است.

یک شاخصه جذاب دیگر این ساز ۱۴۱۰۰ دلاری نیز این است که بدنه آن با پارچه دنیم کهنه پوشیده شده است و ظاهری بی‌مانند و مدرن به آن داده است.

گیتار الکتریک فندر Prestige Custom Wood Bridge Strat
Prestige Custom Wood Bridge Strat

آخرین عضو مجموعه Prestige که باید به آن نگاهی کوتاه بیندازیم، Fender Prestige Custom Wood Bridge Strat است که کار Austin Macnutt است.

این استرت ۱۰۸۲۵ دلاری، همانطور که از نامش مشخص است، به بریج و ناب‌های چوبی مجهز است و ارائه‌کننده حس و رویکردی متمایز است. طبق گفته Macnutt، او تلاش کرده است در این گیتار استفاده از موادی غیر از فلز در ساخت سخت‌افزار را مورد آزمایش قرار دهد.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *