رونمایی اپیفون از گیتار سیگنچر جدید جو باناماسا

گیتار الکتریک اپیفون Joe Bonamassa 1963 SG Custom

پس از موفقیت تجاری گیتار الکتریک Joe Bonamassa 1962 ES-335، شرکت اپیفون تصمیم گرفته است تا یک بار دیگر با ستاره آمریکایی موسیقی راک، جو باناماسا همکاری کند. حاصل این همکاری، نسخه‌ای استثنایی از یک Gibson SG Custom ساخت سال ۱۹۶۳ است که به کلکسیون شخصی باناماسا تعلق دارد و طراحان اپیفون حداکثر تلاش خود را کرده‌اند تا نمونه‌ای بسیار نزدیک از آن را به‌صورت انبوه تولید کنند.

باناماسا در مورد حاصل همکاری خود با اپیفون می‌گوید: «این ساز بسیار جذاب بر اساس گیتاری طراحی شده است که به‌صورت سفارشی در سال ۱۹۶۳ تولید شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید، این SG Custom دارای سه پیکاپ است.»

بنا بر گفته باناماسا، Gibson SG Custom مذکور به چند دلیل جایگاهی ویژه در کلکسیون شخصی او دارد. نخست اینکه محل اتصال دسته به بدنه با زاویه‌ای بسیار نزم و ملایم تراش خورده است تا دسترسی نوازنده به فرت‌های انتهایی بسیار راحت باشد.

دوم اینکه رنگ Dark Cherry برای گیتار SG Custom چندان مرسوم نیست و همانطور که باناماسا می‌گوید، از هر صد SG Custom، تنها یکی به رنگ قرمز است و بقیه همگی به رنگ سفید هستند. این رنگ، به‌خصوص در نمونه‌های مربوط به سال ۱۹۶۳، بسیار نادر است.

سومین نکته مهم در مورد این گیتار الکتریک نیز به سیم‌کشی پیکاپ‌های آن مربوط است. در این Gibson SG Custom، پیکاپ وسط و بریج به‌صورت هم‌فاز به هم متصل شده‌اند که در نمونه‌های آن روزگار، معمول نیست. باناماسا در این مورد می‌گوید: «این دو پیکاپ در اغلب نمونه‌های Black Beauty Les Paul Custom یا SG Custom مربوط به آن سالها، غیر هم‌فاز هستند.»

اپیفون کوشیده است تمام این شاخصه‌های منحصربه‌فرد را در محصول جدید خود پیاده کند و در این راستا، از خود باناماسا نیز کمک زیادی گرفته است.

گیتار الکتریک اپیفون Joe Bonamassa 1963 SG Custom

از نظر سخت‌افزار، Epiphone Joe Bonamassa 1963 SG Custom به تیونرهای Kluson Waffleback، بریج Tune-O-Matic، تِیل‌پیس Maestro Vibrola، نات Graph Tech، سدل‌های نایلونی، پتانسیومترهای CTS، خازن‌های Mallory و جک خروجی Switchcraft مجهز شده است که همگی جزو باکیفیت‌ترین قطعات موجود در بازار هستند و نوید گیتاری قابل اعتماد و باثبات را می‌دهند.

از حیث پیکاپ، اپیفون از دو پیکاپ هامباکر ProBucker 2 در پوزیشن‌های وسط و نِک و یک پیکاپ هامباکر ProBucker 3 در پوزیشن بریج بهره گرفته است. روشن است که این پیکاپ‌ها آشکارا با ساز ۵۰۰۰۰ دلاری باناماسا تفاوت دارند؛ اما با توجه به تفاوت قیمتی آنها، انتظاری نیز جز این نمی‌رود.

نکته جالب در مورد این گیتار سیگنچر این است که در هیچ نقطه‌ای از آن، نام باناماسا به چشم نمی‌خورد و تنها روی کیس ساز، عبارت Bonamassa Nerdville, CA چاپ شده است.

به عقیده ما، Joe Bonamassa 1963 SG Custom از مشخصات فنی و ظاهری کم‌نظیر و بازه تُنال بسیار گسترده‌ای برخوردار است و با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود می‌تواند کاتالوگ پربار اپیفون را بیش‌از‌پیش جذاب کند.

البته قیمت گیتار الکتریک جدید اپیفون به هیچ وجه پایین نیست و برای خرید آن باید ۱۴۹۹ دلار بپردازید؛ رقمی که از قیمت اغلب محصولات برند اپیفون بالاتر است. شایان ذکر است که این ساز به همراه یک هارد کیس و یک گواهی اصالت به دست خریدار می‌رسد.

منبع: Guitar World
نویسنده:‌ Matt Parker

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *