Kirk Hammett Greeny: یکی از بهترین گیتارهای اپیفون در سالهای اخیر

گیتار الکتریک اپیفون Greeny Les Paul

روز گذشته، شرکت اپیفون (Epiphone) از یک لس پال بسیار جذاب رونمایی کرد که می‌تواند یکی از مهم‌ترین محصولات این شرکت در سالهای اخیر باشد.

این ساز در واقع نسخه‌ای بازآفرینی‌شده و مقرون‌به‌صرفه از لس پال مشهور کرک همت (Kirk Hammett)، یعنی Greeny است که یکی از شاخص‌ترین گیتارهای دنیا به شمار می‌آید و بسیاری از نوازندگان بی‌صبرانه منتظر عرضه نسخه‌ای قابل دسترس‌تر از آن به بازار بودند.

لس پال جدید اپیفون که نسخه اصلی آن در واقع یک گیتار الکتریک گیبسون Les Paul Standard ساخت سال ۱۹۵۹ است و علاوه بر کرک همت، در دستان ستارگانی چون گری مور و پیتر گرین نیز درخشیده است، یکی از گران‌قیمت‌ترین گیتارهای تولیدشده توسط اپیفون تا به امروز محسوب می‌شود.

چندی پیش، سزار گوئیکیان (Cesar Gueikian) تصاویری از این ساز را در فضای مجازی منتشر کرد که در آنها، یک نکته خاص توجه را به خود جلب می‌کرد. همانطور که در آن تصاویر قابل مشاهده بود، این گیتار الکتریک به هداستاکی با طرح open book، همانند هداستاک گیتارهای لس پال ساخت گیبسون تجهیز شده است که پیش‌تر در سازهای اپیفون به کار گرفته نشده بود. بنا بر پیش‌بینی برخی از کاربران و کارشناسان، این ویژگی نشان از قیمت بالای Kirk Hammett Greeny 1959 Les Paul Standard نسبت به محصولات معمول اپیفون داشت و به نظر می‌رسد که این پیش‌بینی کاملاً صحیح بوده است! این نسخه از گرینی، قیمتی در حدود ۱۵۰۰ دلار دارد و گران‌قیمت‌ترین لس پال تولیدشده توسط اپیفون محسوب می‌شود. این قیمت، گرینی را در کنار Flying V Prophecy سیگنچر دیو ماستین، به گران‌قیمت‌ترین سازهای اپیفون که در چین تولید می‌شوند، تبدیل کرده است.

اما با این قیمت بالا، Kirk Hammett Greeny چه ویژگی‌های متمایزی نسبت به سایر لس پال‌های بالارده اپیفون دارد؟ در جواب باید بگوییم که تقریباً تمامی قطعات استفاده‌شده در ساخت این ساز و مشخصات فنی آن، با قیمت بالای آن همخوانی دارند و در واقع، با یک گیتار الکتریک تمام‌عیار طرف هستیم. حتی به نظر می‌رسد که کارخانه شرکت اپیفون واقع در چین، برای ساخت اجزایی همچون هداستاک و دسته ویژه این لس پال جدید، مجبور به اعمال تغییراتی در خط تولید خود شده است.

گیتار الکتریک Epiphone Kirk Hammett Greeny 1959 Les Paul Standard

چشمگیرترین بخش در مشخصات فنی Epiphone Kirk Hammett Greeny 1959 Les Paul Standard، پیکاپ‌های هامباکر آن است که از نوع USA Greenybucker ساخت گیبسون هستند و به‌صورت جداگانه قیمتی در حدود ۳۰۰ دلار دارند.

پیکاپ نک در این گیتار، همانند نسخه اصلی گرینی، به‌صورت وارونه نصب شده است تا این ساز بتواند تنی شبیه به نسخه اصلی خود تولید کند. پیکاپ نِک وارونه Greeny، تنی خارج از فاز و بسیار متفاوت به آن بخشیده بود که نقشی اساسی در زیبایی آثار صاحب اول این ساز، یعنی پیتر گرین داشت.

به این پیکاپ‌های گران‌قیمت و باکیفیت، پتانسیومترهایی از نوع CTS و خازن‌هایی ساخت Mallory متصل است که رابط میان آنها، سیم‌کشی به سبک دهه پنجاه میلادی شرکت گیبسون است. یک جک خروجی و سوییچ انتخاب پیکاپ ساخت شرکت Switchcraft نیز در بخش الکترونیکی تعبیه شده است.

از دیگر مشخصات برجسته سخت‌افزاری این ساز می‌توان به تیونرهای Grover Rotomatic، بریج Tune-O-Matic و نات Graph Tech اشاره کرد.

چوب‌های استفاده‌شده در ساخت اپیفون گرینی، کمی با نسخه اصلی Greeny متفاوت هستند؛ اما انواعی بسیار رایج از چوب در ساخت لس پال‌ توسط گیبسون و اپیفون به شمار می‌روند.

این گیتار الکتریک بدنه‌ای از جنس چوب ماهون دارد که در بخش رویی خود، با صفحه‌ای از جنس چوب افرا پوشیده شده است. این صفحه، روکشی از جنس چوب افرای رگه‌دار دارد که ظاهری شبیه به نمونه اصلی Greeny به ساز می‌بخشد. نمونه ساخت گیبسون از Greeny، صفحه‌ای ضخیم از جنس چوب افرای رگه‌دار بر روی بدنه خود داشت؛ اما نمونه اصلی ساخت سال ۱۹۵۹ از این ساز، همانند نسخه اپیفون آن، در این بخش از یک روکش از این جنس برخوردار بود.

گیتار الکتریک اپیفون Greeny Les Paul

همچنین، دسته‌ای یک‌تکه از جنس چوب ماهون به بدنه متصل شده است که میزبان فرت‌بوردی از جنس چوب indian laurel و اینلی‌هایی ذوزنقه‌ای‌شکل است. نسخه اصلی و نسخه جدید گیبسون از Greeny، هر دو دارای فرت‌بوردی از جنس چوب رزوود بودند؛ اما این نسخه از گرینی به دنبال قیمت پایین‌تر خود و قیمت بالای چوب رزوود، به فرت‌بوردی متفاوت و ارزان‌قیمت‌تر تجهیز شده است.

در نهایت، دیگر ویژگی جذاب این محصول،‌ هارد کیس قهوه‌ای‌رنگی است که همراه آن عرضه می‌شود و شکلی همچون کیس‌های Lifton دارد. بخش داخلی این هارد کیس با مخمل صورتی پوشیده شده است و در کل، ظاهری شبیه به کیس‌های دهه پنجاه میلادی گیبسون لس پال دارد.

گیتار الکتریک اپیفون Greeny Les Paul، هم‌اکنون و با قیمت ۱۴۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است. این قیمت برای یک ساز اپیفون که در کشور چین ساخته شده است، به هیچ وجه کم نیست؛ اما گیبسون و برندهای زیرمجموعه آن به‌تازگی محصولاتی را عرضه می‌کنند که قیمت آنها دقیقاً در مرز باریک میان محصولات گران‌قیمت و محصولاتی با قیمت مناسب است.

در هر صورت، این گیتار جدید از مشخصات فنی بسیار نویدبخشی نسبت به قیمت خود برخوردار است و قیمت آن از نسخه آمریکایی ساخت گیبسون با قیمت ۳۲۰۰ دلار، نسخه کاستم شاپ آن با قیمت ۲۰۰۰۰ دلار و نسخه کاستم شاپ کلکسیونی آن با قیمت ۵۰۰۰۰ دلار، بسیار مناسب‌تر است.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *