همکاری گیبسون و اپیفون در ساخت هفت گیتار استثنایی

همکاری استادکاران گیبسون و اپیفون در ساخت هفت گیتار استثنایی

به نظر می‌رسد پیش‌نمایشی که سزار گوئکیان (Cesar Gueikian) از محصولات جدید اپیفون (Epiphone) آماده کرده بود، تنها کسری از گیتارهای جذاب جدید این شرکت را به نمایش می‌گذاشت؛ زیرا روز گذشته، اپیفون از چهار گیتار الکتریک و سه گیتار آکوستیک رونمایی کرد که هر یک از آنها، محصولاتی کاملاً جدید و بسیار وسوسه‌کننده هستند.

این مجموعه که در مجله الکترونیکی گیبسون موسوم به Gibson Gazette رونمایی شده است، از یک Les Paul Standard با مشخصات سازهای مربوط به سال ۱۹۵۹ میلادی، یک نمونه جدید از Les Paul Custom، یک نسخه جذاب از ۱۹۶۳ Les Paul SG Custom، نسخه‌ای جدید و دلربا از ES-335 افسانه‌ای و گیتارهای آکوستیک Banner J-45 ،SJ-200 1957 و J-180 LS تشکیل شده است.

این محصولات همگی از مشخصات فنی بسیار خوبی برخوردار هستند که در رنج قیمتی آنها کم‌سابقه است. برای مثال، تمامی گیتارهای آکوستیک این سری، از تاپ‌های ساخته‌شده از چوب خشک‌شده در گرمای شدید (torrefied) برخوردارند و به پری‌امپ‌هایی از نوع LR Baggs VTC نیز مجهز هستند. همچنین گیتارهای الکتریک این مجموعه نیز همگی از فینیش‌هایی موسوم به VOS (مخفف Vintage Original Sheen)، پیکاپ‌های ساخت گیبسون آمریکا و خازن‌های ساخت Mallory برخوردارند.

در ادامه، مشخصات هر یک از مدل‌های رونمایی‌شده توسط اپیفون را به شکل اجمالی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تمامی محصولات بالارده‌ای که در یک سال اخیر توسط اپیفون به بازار عرضه شده‌اند، قیمتی بالاتر از محدوده قیمتی عادی گیتارهای این شرکت داشته‌اند و به‌نوعی شکاف قیمتی دیرینه میان محصولات اپیفون و گیبسون را کمرنگ ساخته‌اند. اما مشخصات فنی این گیتارهای جدید به‌قدری نویدبخش است که قیمت بالاتر آنها را کاملاً توجیه می‌کند و این سازها را به محصولاتی ارزنده تبدیل کرده است.

مت کولر (Mat Koehler)، معاون بخش محصولات گیبسون، درباره این سری از گیتارهای جدید اپیفون چنین گفته است: «شما اکنون نیز می‌توانید تمامی محصولات پیشین اپیفون را با همان قیمت‌های مناسب، از این شرکت خریداری کنید؛ اما سازهای سری Inspired by Gibson، با قیمت بالاتر و مشخصات متفاوت خود، بازار هدف متفاوتی دارند و محصولات آن برای افرادی طراحی شده‌اند که قصد دارند تا با صرف هزینه‌ای معقول، یک ساز نفیس، بی‌نقص و نزدیک به محصولات بخش کاستم شاپ گیبسون تهیه کنند. مفتخرم که اعلام کنم این سری جدید، نتیجه یک همکاری بی‌سابقه و بسیار نزدیک میان تیم‌های مستقر در آمریکا و افراد حاضر در سایر شعبه‌های شرکت گیبسون در کشورهای دیگر هستند. ما در طراحی این سازها سعی داشته‌ایم تا به ریزترین جزئیات توجه کنیم و با ساخت تمامی این گیتارها با بهترین مشخصات ممکن، آنها را به گل سرسبد شرکت اپیفون تبدیل کنیم.»

Epiphone 1959 Les Paul Standard

گیتار الکتریک اپیفون ۱۹۵۹ Les Paul Standard

نسخه اصلی گیتار الکتریک Epiphone Inspired by Gibson Les Paul 1959 که چند سال پیش به بازار عرضه شد، نوازندگان بسیاری را به خود جلب کرد و به سازی بسیار محبوب تبدیل شد؛ اما می‌توان گفت که نسخه جدید این گیتار، تمامی مؤلفه‌های جذاب ساز مذکور را در سطحی بالاتر ارائه می‌کند.

این نسخه از Epiphone 1959 Les Paul Standard، به یک جفت پیکاپ هامباکر از نوع Gibson USA Custombucker مجهز است که در برخی از گیتارهای گران‌قیمت شرکت گیبسون نیز به کار رفته‌اند.

بخش رویی بدنه این ساز که از چوب افرا ساخته شده است، روکشی از جنس چوب افرای رگه‌دار AAA دارد که ظاهری بسیار نفیس به آن می‌بخشد. دسته گیتار نیز که از جنس چوب ماهون است و ساختاری یکپارچه با بدنه دارد، از پروفایل C-شکل ۱۹۵۹ گیبسون بهره می‌برد.

از دیگر ویژگی‌های این لس پال وسوسه‌انگیز می‌توان به تیونرهای وینتج Deluxe و فینیش VOS در چهار رنگ Factory Burst ،Iced Tea Burst ،Tobacco Burst و Washed Cherry Burst اشاره کرد. شایان ذکر است که رنگ Washed Cherry Burst این گیتار الکتریک، تنها به‌صورت مستقیم از طریق وب‌سایت شرکت اپیفون قابل خریداری است.

اما با وجود مشخصات فنی فوق‌العاده Epiphone Inspired by Gibson Les Paul Standard 1959، چه توجیهی برای صرف هزینه بیشتر و خرید نمونه ساخت گیبسون آن وجود دارد؟ باید بگوییم که این ساز، هنوز هم در برخی از جزئیات خود، محصولی اقتصادی‌تر از لس پال‌های مشابه ساخت گیبسون به شمار می‌آید. برای مثال، فینیش این گیتار با وجود این که از نوع VOS است، اما به جای نیتروسلولز، از پلی‌اورتان تشکیل شده است که ظاهری عادی‌تر دارد. همچنین فرت‌بورد نسخه اپیفون، برخلاف فرت‌بورد لس پال‌های گیبسون که از رزوود ساخته شده است، از جنس چوب indian laurel است. با این همه، قیمت گیتار الکتریک اپیفون Les Paul Standard 1959 نسبت به مشخصات فنی آن به‌قدری مناسب است که این موارد جزئی کاملاً قابل چشم‌پوشی هستند. همچنین باید به‌جرأت گفت که این لس پال در بخش فنی، توانایی رقابت با محصولات بالارده گیبسون را دارد.

Epiphone Inspired by Gibson Les Paul Standard 1959، هم‌اکنون و با قیمت ۱۳۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است. همچنین یک هارد کیس نفیس با طراحی وینتج نیز همراه با این ساز عرضه می‌شود که بر ارزش قیمتی آن می‌افزاید.

Epiphone Les Paul Custom

گیتار الکتریک اپیفون Les Paul Custom

این نسخه از Les Paul Custom نیز همانند مدل Standard این سری، سازی بسیار نفیس و وسوسه‌انگیز است که مشخصات فنی آن، بسیار فراتر از رقبای هم‌قیمتش است.

ساز جدید اپیفون که در دو رنگ مشکی و سفید موسوم به Ebony و Alpine White تولید می‌شود، به تیونرهای Grover Rotomatic با ضریب ۱۸:۱ تجهیز شده است و همانند نسخه تولیدشده توسط گیبسون، از فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس برخوردار است.

این لس پال کاستم زیبا به دو پیکاپ هامباکر ساخت گیبسون آمریکا با مگنت‌های Alnico V تجهیز شده است که یکی از آنها از نوع ۴۹۰R و دیگری از نوع ۴۹۸T است.

دسته در این ساز نیز همانند مدل قبلی، دارای پروفایل Rounded C است و در بخش فرت‌بورد و سردسته نیز به اینلی‌هایی از جنس mother-of-pearl مزین است. همچنین، این دسته که از چوب ماهون ساخته شده است، با بدنه ساز یکپارچه است و پاشنه آن نیز طولی بیشتر از نمونه‌های عادی لس پال دارد. این طراحی پیش از این تنها در گیتار ۱۹۵۹ Les Paul جو باناماسا (Joe Bonamassa) که Lazarus نام داشت، به کار رفته است.

گیتار الکتریک اپیفون Inspired by Gibson Les Paul Custom، هم‌اکنون با قیمت ۱۳۹۹ دلار، همراه با یک هارد کیس نفیس در بازار جهانی قابل خریداری است.

Epiphone 1963 Les Paul SG Custom with Maestro Vibrola

Epiphone 1963 Les Paul SG Custom with Maestro Vibrola

این گیتار الکتریک SG متفاوت که تنها در رنگ Classic White تولید می‌شود، نسخه‌ای بازآفرینی‌شده از نمونه‌های اولیه SG است که در آن زمان، هنوز Les Paul SG نامیده می‌شدند. در همین دوران نیز گیبسون برای اولین بار گیتارهای خود را به ویبراتوهایی از نوع Maestro Vibrola تجهیز کرده بود که در این نسخه جدید نیز وجود دارد.

Epiphone 1963 Les Paul SG Custom به دسته‌ای یک‌تکه از جنس چوب ماهون با پروفایل SlimTaper مجهز است که همانند گیتار قبلی، پاشنه‌ای با طولی بیش از طول معمول دارد. طبق گفته گیبسون، این ویژگی، پایداری و مقاومت دسته را افزایش می‌دهد و طنین صدای ساز را نیز تا حدی بهبود می‌بخشد.

در بالای بریج Vibrola این ساز، سه پیکاپ هامباکر Custombucker وجود دارد که تقریباً کل بخش میانی بدنه را اشغال کرده‌اند. این ترکیب پیکاپ امروزه در کمتر گیتاری دیده می‌شود و جذابیت این ساز را نیز دوچندان ساخته است. شایان ذکر است که فرت‌بورد نیز در Les Paul SG Custom از جنس چوب آبنوس است و به یک حاشیه‌کاری بسیار نفیس مزین است.

ویژگی‌های فنی و قیمت مناسب این گیتار الکتریک، محصولی بسیار ارزنده از آن ساخته‌اند که مشابه آن در بازار امروز وجود ندارد. Les Paul SG Custom قیمتی معادل با حدود ۱۶۰۰ دلار دارد که در مقایسه با قیمت ۶۴۹۹ دلاری نسخه کاستم شاپ آن، بسیار مناسب است و با توجه به این که مشخصات فنی آن شباهت زیادی به نسخه تولیدشده توسط گیبسون کاستم شاپ دارد، می‌توان گفت که با یک محصول به‌واقع استثنایی روبرو هستیم.

گیتار الکتریک Epiphone Inspired by Gibson 1963 Les Paul SG Custom with Maestro Vibrola، از امروز در بازار جهانی قابل خریداری است.

Epiphone 1959 ES-355

این نسخه از ES-355 که در سه رنگ Cherry Red ،Classic White و Ebony با فینیش VOS تولید می‌شود، بدنه‌ای پنج-لایه از جنس چوب‌های پاپلار و افرا دارد که در مرکز آن، یک تکه چوب افرای یکپارچه قرار گرفته است.

دسته یک‌تکه این ساز که از چوب ماهون و با پروفایل ۵۰s Rounded Medium C ساخته شده است، میزبان فرت‌بوردی از جنس چوب ماهون است که بر روی آن نیز اینلی‌هایی مستطیلی‌شکل از جنس mother-of-pearl قرار دارد.

تیونرهای Epiphone 1959 ES-355 از نوع Grover Rotomatic هستند و تیل‌پیس آن نیز از جنس آلومینیوم و از نوع استاپ بار Gibson Historic Reissue است. شایان ذکر است که این ساز به یک جفت پیکاپ هامباکر از نوع Gibson Custombucker مجهز است.

گیتار الکتریک Epiphone Inspired by Gibson 1959 ES-355، هم‌اکنون و با قیمت ۱۳۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

J-180 LS / 1942 Banner J-45 / 1957 SJ-200

گیتار الکتریک اپیفون ۱۹۵۹ ES-355

گیتارهای آکوستیک معرفی‌شده در این رونمایی بزرگ نیز درست همانند گیتارهای الکتریک آن، سازهایی نفیس، زیبا و بسیار ارزنده هستند. اپیفون بدنه هر سه این گیتارها را با استفاده از چوب‌های سالید ساخته است و در ساخت بخش رویی بدنه آنها نیز از چوب‌های کهنه‌سازی‌شده در فرایند دمایی بهره گرفته است. می‌توان گفت که چنین ساختاری در بدنه یک گیتار آکوستیک، نوید کیفیت صدا و طنین صدای بسیار خوبی را می‌دهد. علاوه بر این موارد، هر سه ساز از هداستاک‌هایی با طرح open-book گیبسون برخوردارند و به پری‌امپ‌های باکیفیت LR Baggs VTC نیز تجهیز شده‌اند. این پری‌امپ‌ها معمولاً در گیتارهای آکوستیک گران‌قیمت و بالارده به کار می‌روند.

به نظر می‌رسد تنها وجه تمایز گیتارهای SJ-200 و J-45 نسبت به نسخه‌های ساخت گیبسون آنها، فرت‌بوردشان است که به جای رزوود، از چوب ارزان‌قیمت‌تر indian laurel ساخته شده است. اما نکته جالب اینجاست که این دو ساز، در تمامی بخش‌های سخت‌افزاری دیگر خود، مشخصاتی کاملاً مطابق با نسخه‌های ساخت گیبسون دارند و همانند آنها، به پین‌های بریج، سدل و نات استخوانی مجهز هستند.

بخش رویی بدنه Epiphone 1942 Banner J-45 از جنس چوب اسپروس سرخ یک‌تکه است؛ در حالی که این بخش در SJ-200، از چوب اسپروس سیتکا ساخته شده است.

سایر بخش‌های بدنه SJ-200، از چوب افرا ساخته شده است و درون بدنه آن نیز تیغه‌های تقویتی X-شکل به چشم می‌خورد. در مقابل، بخش پشتی و جانبی مدل J-45، از جنس چوب ماهون یک‌تکه است. شایان ذکر است که پروفایل دسته در J-45، وی-شکل و در مدل SJ-200، سی-شکل است.

و اما آخرین مدل معرفی‌شده در این رونمایی، یعنی J-180 LS، یک گیتار آکوستیک با اینلی‌هایی ستاره‌ای‌شکل در فرت‌بورد خود است که شباهتی بسیار به گیتار آکوستیک سیگنچر خواننده مشهور، تیلور سوئیفت (Taylor Swift) دارد.

J-180 LS
J-180 LS

تفاوت محصول جدید اپیفون با گیتار سوئیفت این است که J-180 LS علاوه بر رنگ صورتی، در دو رنگ مشکی (Ebony) و آبی (Frost Blue) نیز تولید می‌شود تا بازه‌ای وسیع‌تر از گیتاریست‌ها را به خود جذب کند.

بدنه این ساز نیز همانند دو گیتار آکوستیک دیگر این سری، تماماً از چوب‌های سالید ساخته شده است. در واقع، بخش‌های جانبی و پشتی بدنه این ساز از جنس چوب ماهون یک‌تکه و بخش رویی آن نیز از جنس چوب اسپروس کهنه‌سازی‌شده است.

گیتار‌های آکوستیک SJ-200 ،J-45 و J-180 LS از سری Inspired by Gibson شرکت Epiphone، همگی هم‌اکنون در بازار جهانی قابل خریداری هستند. قیمت اعلام‌شده توسط اپیفون برای J-45 و J-180 LS این سری، ۱۳۶۹ دلار و برای مدل SJ-200، حدود ۱۵۵۰ دلار است.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Rob Laing
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *