رد کردن

انواع سینتی‌سایزر و نحوه کارکرد آنها

سینتی سایزر، سازی بسیار متفاوت است که از جریان الکتریکی به‌صورت مستقیم برای تولید صدا استفاده می‌کند. این ساز نخست در قالب یک محصول بسیار گران‌قیمت و عظیم‌الجثه متولد شد؛ اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، اندازه و قیمت آن کاهش یافت و با قرار گرفتن در دسترس بازه وسیع‌تری از موزیسین‌ها، دنیای موسیقی را دگرگون کرد. در طول چند دهه‌ای که سینتی‌سایزر پا به عرصه گذاشته است، انواع مختلفی از آن، توسط شرکت‌های مختلف اختراع شده است که هر یک از آنها، روشی متفاوت برای synthesis (سنتز صدا) را به کار می‌گیرد. به‌ بیان ساده، سنتز صدا یعنی ایجاد امواج صدا با استفاده از فشار جریان الکتریکی و کنترل و ویرایش این امواج.

چهار نوع اصلی synthesis عبارتند از:

 • کاهشی (subtractive)
 • افزایشی (additive)
 • Frequency Modulation یا FM
 • wavetable
 • در این ویدئوی آموزشی، نیک چن (Nick Chen) به نحوه کارکرد سینتی‌سایزر و انواع synthesis می‌پردازد. نیک تمام این موارد را به شکلی مختصر و روشن شرح می‌دهد تا شما بتوانید به درکی عمیق‌تر از عملکرد سینت‌ها برسید.

  همچنین اگر به سینتی‌سایزرها علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم ویدیوهای «آشنایی با مفاهیم اساسی مربوط به سینتی‌سایزر» و «مقایسه سینتی‌سایزرهای مونوفونیک و پلی‌فونیک» را نیز در وب‌سایت یا کانال آپارات گیتارایران مشاهده کنید.

  منبع: کانال یوتیوب Splice
  مترجم و گوینده: کیان ایرجی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *