آموزش گیتار: آشنایی با سیستم CAGED

در این ویدیوی آموزشی، آیدین حسن‌زاده، سیستم CAGED و کاربرد آن در نوازندگی گیتار را شرح می‌دهد.

سیستم CAGED، روشی بسیار سودمند برای درک نظم و ترتیب نُت‌ها روی صفحه انگشت‌گذاری گیتار است. وقتی این سیستم را به‌خوبی درک کنید، می‌توانید صفحه انگشت‌گذاری را رمزگشایی کرده و در سراسر آن، آکوردهای مختلف را پیدا کنید. CAGED، نام خود را از پنچ پوزیسیون آکورد دست باز وام گرفته است: آکوردهای C (دو ماژور)، A (لا ماژور)، G (سل ماژور)، E (می ماژور) و D (رِ ماژور). در نتیجه، برای درک این مبحث، باید این پنج آکورد را به‌خوبی بشناسید. همچنین لازم به ذکر است که سیستم CAGED تنها در کوک استاندارد قابل استفاده است.

پس از آنکه شکل آکوردهای اشاره‌شده و موقعیت نت ریشه هر یک از آنها روی فینگربورد را به‌خوبی یاد گرفتید، باید از هر آکورد دست باز یادشده، یک آکورد باره‌دار (barre chord) ایجاد کنید. دو شکل از پنج شکلی که باید فرا بگیرید، ممکن است برای شما آشنا باشند؛ زیرا آنها آکوردهای باره‌دار لا ماژور و می ماژور هستند. اما سه شکل دیگر احتمالاً برای شما جدید هستند و برای نواختن صحیح و بی‌نقص آنها، باید تمرین بیشتری داشته باشید. این امر، به‌خصوص در مورد شکل آکوردهای G (سل) و D (ر) صدق می‌کند.

اگر همواره پیدا کردن آکوردها در نقاط مختلف صفحه انگشت‌گذاری برای شما مشکل بوده است، توصیه می‌کنیم حتماً این ویدیوی آموزشی را مشاهده کنید و دانش خود از گیتار را یک سطح ارتقاء دهید.

علاوه بر تماشای این ویدیو، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «راهنمای سیستم CAGED برای گیتاریست‌ها» را نیز مطالعه کنید تا بیشتر با این مبحث مهم و کاربردی آشنا شوید.

شایان ذکر است که شما می‌توانید از طریق بخش «آموزش» در وب‌سایت گیتار ایران یا کانال آپارات گیتار ایران، به مجموعه بسیار بزرگی از ویدئوهای آموزش گیتار، یوکللی، درامز و تولید موسیقی دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *