راهنمای خرید یوکللی باریتون

راهنمای خرید یوکللی باریتون

اگر قصد شناخت یوکللی باریتون (baritone) را دارید و یا می‌خواهید این ساز شگفت‌انگیز را خریداری کنید و نوازندگی آن را بیاموزید، پیشنهاد می‌کنیم کار را با مطالعه این مقاله آغاز کنید. در این مقاله، به متداول‌ترین سوالات در مورد یوکللی باریتون پاسخ خواهیم داد.

الگوی کوک یوکللی باریتون

اگر یک یوکللی باریتون را به قصد نواختن در دست بگیرید، نتی که سیم‌های آن به‌صورت دست باز تولید می‌کنند، از بالاترین سیم تا پایین‌ترین سیم به‌ترتیب B ،G ،D و E یا ر، سل، سی و می است. این الگو، متداول‌ترین الگوی کوک این ساز است.

تفاوت کوک یوکللی باریتون با سایر یوکللی‌ها

الگوی کوک استاندارد در تمامی یوکللی‌ها به‌جز مدل‌های باریتون، به‌ترتیب نت‌های E ،C ،G و A یا سل، دو، می و لا است. در تئوری موسیقی، این کوک استاندارد، دو و نیم پرده بالاتر از کوک یوکللی باریتون است.

یوک باریتون تنها نوع یوکللی است که با ترتیب بالارونده کوک می‌شود. در واقع، اگر سیم‌های این ساز را از بالا به پایین به‌صورت دست باز بنوازید، نت‌ها ترتیبی بالارونده دارند و هر چه سیم پایین‌تری را بنوازید، نت زیرتری پخش می‌شود. این نوع کوک در موسیقی به الگوی کوک خطی یا linear مشهور است. گیتار و بیس نیز با چنین الگویی کوک می‌شوند.

تفاوت کوک یوکللی باریتون و یوکللی معمولی
کوک یوکللی معمولی (بالا) و یوکللی باریتون (پایین)

اما در کوک استاندارد یوکللی، نت سیم‌ها در حالت دست باز ترتیبی بالارونده ندارد و سیم دو (C) میانی از پایین‌ترین کوک برخوردار است. این الگوی کوک در موسیقی با نام Re-Entrant شناخته می‌شود. از دیگر سازهایی که با این الگو کوک می‌شوند می‌توان به ویلون، ماندولین و بانجو اشاره کرد.

آیا می‌توانم قطعات موسیقی ساخته‌شده برای یوکللی استاندارد را با یوکللی باریتون بنوازم؟

بله، این امر کاملاً امکان‌پذیر است؛ اما در این راستا باید چند تغییر و تنظیم در ساز خود صورت دهید.

همانطور که گفته شد، کوک یوکللی باریتون دو و نیم پرده پایین‌تر از کوک استاندارد یوکللی است. این میزان، معادل با پنج فرت در این ساز است. با در نظر گرفتن این تفاوت، دو راه برای نواختن قطعات یوک استاندارد بر روی یوک باریتون وجود دارد که در پایین به آنها اشاره می‌کنیم:

قرار دادن کاپو در فرت پنجم ساز: با قرار دادن یک کاپو در فرت پنجم یوکللی باریتون، کوک آن را دقیقاً شبیه به الگوی کوک استاندارد یوک خواهید کرد. کاپو ابزاری بسیار کاربردی برای نوازندگان سازهای زهی فرت‌دار است و تغییر سریع کوک را امکان‌پذیر می‌کند.

آکوردهای قطعه را پنج فرت بالاتر بنوازید: اگر کاپو ندارید یا به هر دلیلی تمایلی به استفاده از آن ندارید، می‌توانید پوزیشن آکورد‌های باره‌دار را تغییر داده و آنها را به پنج فرت بالاتر انتقال دهید. البته در نظر داشته باشید که انجام این کار برای نوازندگان مبتدی دشوار خواهد بود.

اما در کل پیشنهاد می‌کنیم که اگر یک یوکللی باریتون در اختیار دارید، نوازندگی آن را حول ویژگی‌ها و کوک منحصربه‌فرد آن بیاموزید. بازه نتی وسیع‌تر این ساز نسبت به دیگر انواع یوک، انعطاف بیشتری به آن می‌بخشد و به نوازنده امکان می‌دهد که قطعات پیچیده‌تر و بیشتری را با آن بنوازد.

سیم مناسب برای یوکللی باریتون

یوکللی باریتون از سیم‌هایی ویژه برخوردار است که گِیج و طولی متفاوت با سیم سازهای دیگر دارند. با افزایش محبوبیت این ساز، بسیاری از شرکت‌ها به ساخت سیم برای آن مشغول شدند و اکنون گزینه‌های متنوعی در بازار وجود دارد.

تمامی یوکللی‌های باریتون ساخت شرکت Kala، همراه با یک دست سیم Aquila Super Nylgut Baritone عرضه می‌شوند. اما اگر می‌خواهید سیم جدیدی را تجربه کنید یا تن ساز خود را تغییر دهید، می‌توانید سیم‌هایی مانند Aquila Red و Aquila Lava را بر روی ساز خود نصب کنید.

همچنین، شرکت ایتالیایی Aquila یک ست سیم ویژه نیز تولید می‌کند که می‌توان با نصب آن بر روی یوک باریتون، الگوی کوک آن را به کوک استاندارد یوکللی تغییر داد.

تعویض سیم یوکللی باریتون

نحوه تعویض سیم در یوکللی باریتون دقیقاً مانند دیگر انواع یوک است.

اگر از یک تیونر گیره‌ای یا یک اپلیکیشن مانند Kala Ukulele App برای کوک کردن ساز خود استفاده می‌کنید، باید آن را در حالت Chromatic قرار دهید.

مانند هر ساز زهی دیگر، سیم‌های نو یوکللی باریتون نیز در حدود یک هفته زمان نیاز دارند تا به‌خوبی بر روی ساز نشسته، شکل گرفته و کوک و تِنشِن خود را به‌خوبی حفظ کنند.

شباهت‌های یوکللی باریتون و گیتار آکوستیک

نواختن یوکللی باریتون معمولاً برای نوازندگان گیتار آسان است؛ زیرا چهار سیم این ساز، کوکی دقیقاً مشابه با سیم‌های اول تا چهارم گیتار دارند. این امر باعث می‌شود که بتوان بسیاری از ریف‌ها و آکوردهای طراحی‌شده برای گیتار را با یوک باریتون نیز نواخت.

اندازه این ساز تنها کمی کوچک‌تر از گیتار آکوستیک مشهور شرکت تیلور، یعنی Baby Taylor است. یوک‌های باریتون شرکت Kala، طول اسکیلی معادل با ۲۰٫۲۵ اینچ دارد که فقط حدود ۲ اینچ کوتاه‌تر از طول اسکیل Baby Taylor BT1 است.

کاربرد یوکللی باریتون

این ساز به دلیل اندازه بزرگتر خود نسبت به دیگر مدل‌های یوکللی، تجربه نوازندگی و بازه تنال متفاوتی ارائه می‌کند که درهای خلاقیت را به روی نوازنده می‌گشاید.

به دلیل صدای بم‌تر و کوک پایین‌تری که یوک باریتون نسبت به یوک استاندارد دارد، می‌توان از آن در کنار دیگر یوکللی‌ها و به‌عنوان یک جزء هارمونیک استفاده کرد و یا آن را به‌عنوان یک مکمل، در کنار وکال‌های تنور (tenor)، آلتو و سوپرانو قرار داد.

همانطور که اشاره شد، یوکللی باریتون اندازه‌ای کوچک‌تر نسبت به انواع گیتار دارد و به دنبال آن، تنی روشن‌تر تولید می‌کند. ترکیب صدای این ساز با تن گرم گیتار کلاسیک (سیم نایلونی)، می‌تواند بسیار جذاب و خوشایند باشد.

راهنمای خرید یوکللی باریتون

همچنین یوک باریتون تقریباً با ماندولین و بانجو هم‌اندازه است و می‌توان از آن در کنار این سازها (و در کل سازهای فولک)، به‌عنوان یک ساز ریتمیک استفاده کرد. خصوصاً با میوت کردن سیم‌های یوک به وسیله دست در محدوده بریج آن، تنی بسیار زیبا حاصل می‌شود که به‌خوبی مکمل صدای سازهای مذکور است.

برای الهام‌گیری پیشنهاد می‌کنیم که نوازندگی چندی از نوازندگان مشهور یوکللی باریتون مانند mxmtoon و Vana Liya را تماشا کنید.

کدام یوکللی باریتون برای من مناسب است؟

طرفداران و کاربرد موسیقایی یوکللی باریتون روز به روز در حال افزایش است و به دنبال آن، تنوع مدل‌های آن نیز در بازار رو به توسعه است. در حال حاضر شرکت Kala با ارائه بیش از ده مدل یوکللی باریتون به بازار، بزرگترین تولیدکننده این ساز به شمار می‌رود.

مدل‌های Makala و Satin Mahogany شرکت کالا، ساده‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین یوکللی‌های باریتون باکیفیت موجود در بازار هستند و به لطف استفاده از چوب ماهون در ساخت بدنه این سازها، توانایی تولید تنی متوازن، نرم و فراتر از رنج قیمتی خود را دارند.

یوکللی کالا
Makala Baritone Ukulele و Satin Mahogany Baritone Ukulele

اگر به سازهایی با فینیش براق علاقه‌مند باشید نیز مدل‌هایی چون Gloss Mahogany و Solid Cedar Acacia Baritone را به شما پیشنهاد می‌کنیم که به فینیشی براق و چشمگیر مزین شده‌اند.

یوکللی باریتون هشت‌سیم کالا Solid Cedar Acacia نیز سازی منحصر‌به‌فرد و جذاب است که امکانات جدیدی را در اختیار نوازنده می‌گذارد.

در صورتی که نیاز به یک یوکللی باریتون الکترو-آکوستیک دارید و می‌خواهید در اجرای زنده نیز از ساز خود استفاده کنید، از میان محصولات کمپانی Kala، دو مدل Satin Mahogany Baritone و Solid Spruce Ebony Baritone Cutaway را به شما پیشنهاد می‌کنیم که هر دو به پیکاپ، ایکولایزر و تیونر داخلی مجهز هستند و می‌توان آنها را به انواع امپلیفایر متصل کرد.

یوکللی کالا
Kala Solid Acacia Baritone Ukulele

در نهایت، Solid Acacia Baritone، یک ساز باریتون زیبا و بسیار نفیس است که گزینه‌ای ایده‌آل برای نوازندگان حرفه‌ای‌تر به شمار می‌رود. بدنه این ساز از چوب Acacia ساخته شده است که رگه‌هایی بسیار زیبا دارد و ارائه‌کننده تنی بسیار شفاف و گوش‌نواز است.

منبع: وب‌سایت Kala
نویسنده: Joe DeMars
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *