آشنایی با پردازنده‌ها و افکت‌ها (قسمت چهاردهم): ریورب

در چهاردهمین قسمت از مجموعه ویدیوهای آشنایی با پردازنده‌ها و افکت‌ها، کیان ایرجی به سراغ افکت ریورب (reverb) می‌رود و پس از شرح انواع این افکت و پارامترهای آن، به‌طور مختصر به برخی از کاربردهای ریورب نیز اشاره می‌کند.

ریورب یکی از پُراستفاده‌ترین افکت‌ها در موسیقی امروزی است. این افکت به همراه دیلی (delay)، هر دو تأثیری مانند انعکاس صدا در فضایی مشخص بر روی صدا می‌گذارند؛ با این تفاوت که دیلی، صدایی بسیار شبیه به صدای اصلی را چند بار پس از صدای اصلی پخش می‌کند و ریورب، تأثیرات یک فضای مشخص بر صدا و انعکاس‌های صدا در آن فضا را شبیه‌سازی می‌کند. اعمال این افکت بر روی یک صدا، به آن وسعت می‌بخشد و ماهیتی طبیعی‌تر به آن می‌افزاید؛ به‌گونه‌ای که گویی صدا در یک اتاق یا یک فضای حقیقی در حال پخش است.

شکی نیست که استفاده صحیح از ریورب در میکس می‌تواند تأثیری چشمگیر بر کیفیت نهایی پروژه بگذارد؛ اما نخست، برای یادگیری استفاده از این افکت، باید کاربرد آن، اصطلاحات مربوط به آن و نقش هر یک از پارامترهای آن را بدانید. به همین منظور، پیشنهاد می‌کنیم که این ویدئوی آموزشی را مشاهده کنید تا بتوانید به شکلی حساب‌شده از ریورب در کارهای خود استفاده کنید.

همچنین برای آشنایی با افکت دیلی نیز می‌توانید دو قسمت قبلی این مجموعه را در وب‌سایت یا کانال آپارات گیتارایران مشاهده کنید.

<<قسمت سیزدهم قسمت پانزدهم>>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *