۱۰ دلیل برای خرید گیتار تیلور

۱۰ دلیل برای خرید گیتار تیلور

از سال ۱۹۷۴ که باب تیلور (Bob Taylor) شرکت تیلور (Taylor Guitars) را در کالیفرنیای جنوبی احداث کرد، این برند به محبوبیتی شایان توجه دست پیدا کرد و هنرمندان بسیاری از تولیدات این کمپانی به‌عنوان ساز اصلی خود استفاده کرده‌اند. هزاران هزار نوازنده از گیتارهای تیلور برای ضبط و اجرای زنده استفاده کرده و بسیاری از افراد نیز وقتی به یک گیتار سفری نیاز دارند مستقیماً به سراغ محصولات تیلور می‌روند؛ زیرا می‌توانند در یک ساز کوچک، صدای گیتار سایز کامل را در اختیار داشته باشند.

به بیان ساده می‌توان گفت گیتارهای تیلور برای نوازنده طراحی شده‌اند و می‌توانند انعطاف‌پذیری صوتی مورد نیاز شما، راحتی که همیشه به دنبال آن بوده‌اید و صدایی که از گیتار آکوستیک انتظار دارید را به شما ارائه کنند.

اگر تا کنون با یک گیتار تیلور ساز نزده‌اید، باید حتماً این کار را انجام دهید؛ زیرا این سازهای نفیس به لطف کیفیت تولید و توجه به کار رفته در جزئیات ساختشان، از سایر گیتارهای موجود در بازار متمایز هستند. همه چیز از چوب گرفته تا سخت‌افزار ساز به دقت انتخاب می‌شود تا هر گیتار تولیدشده توسط این شرکت از دوام، صدا و راحتی بی‌نقصی برخوردار باشد.

امروز می‌خواهیم ده دلیل برای خرید یک گیتار تیلور ارائه کتیم.

۱. گیتاری برای نوازنده‌ها

گیتار آکوستیک تیلور 324e
Taylor 324e

گیتارهای تیلور برای کسانی طراحی شده‌اند که واقعاً می‌خواهند بهترین کاربری را از سازی باکیفیت دریافت کنند؛ سازی که از چوب‌های اعلا تولید شده باشد، برای نوازندگان سطوح مختلف مناسب باشد و از چنان کیفیت و دوامی برخوردار باشد که یک عمر دوام بیاورد. هرچه بیشتر با گیتارهای Taylor ساز بزنید، بیشتر در دستان شما جا می‌افتند. هر گیتار تیلور، خواه مدل‌های مقرون‌به‌صرفه مانند Baby Mahogany BT2 و خواه مدل‌های گران‌قیمت‌تر مانند ۳۲۴ce Grand Auditorium، برای نواخت و کیفیت صدای خارق‌العاده طراحی شده است. وقتی یکی از تولیدات این شرکت آمریکایی را به دست می‌گیرید، تمام اجزای آن، از چوب‌های خوش‌طنین استفاده‌شده در ساخت بدنه گرفته تا سخت‌افزار باکیفیت و دسته راحت گیتار باعث می‌شود میل به ساز زدن پیدا کنید.

۲. هر چه سالخورده‌تر، بهتر!

ضرب‌المثلی در بین گیتاریست‌ها وجود دارد که می‌گوید بدترین صدای گیتار، صدایی است که در روز خرید ساز از آن می‌شنوید. به نظر ما، این ضرب‌المثل بیشتر درباره گیتارهای باکیفیت صدق می‌کند. منظور این است که گیتار نیز مانند قالی با گذشت زمان جااُفتاده‌تر شده و زیبایی‌های خود را بیشتر به نمایش می‌گذارد. به عبارت دیگر، گیتار تاریخ انقضا ندارد!

به لطف چوب باکیفیت، فرایند تولید دقیق و فینیش سبک گیتارهای تیلور، هر محصول تولیدشده در این شرکت، از هر چوبی که باشد، هر سال جاافتاده‌تر می‌شود. این جاافتادگی به علت خشک‌تر شدن خفیف چوب صورت می‌گیرد. در طی این فرایند، مولکول‌های آب که مزاحم تولید صدا می‌شوند از چوب خارج شده و ساز به نواخت شما پاسخ بهتری داده و طنین آکوردها مطلوب‌تر می‌شود.

چوب‌های مورد استفاده در شرکت تیلور پیش از تولید ساز به دقت خشک می‌شوند؛ اما نمی‌توان گیتار را در کارخانه آنطور سالخورده کرد که پس از یک یا چند دهه نواخته شدن در دست نوازنده سالخورده می‌گردد. لذا برای این سازها از فینیشی سبک استفاده می‌شود که نه‌تنها کیفیت چوب بهتر خودنمایی کند، بلکه گیتار بتواند به‌خوبی سالخورده شود و چوب‌های آن تنفسی آزادانه‌تر داشته باشند. به‌مرور زمان، چوب سخت‌تر شده و به نحوه نواختن شما پاسخ می‌دهد. به همین خاطر است که انگار گیتارهای قدیمی سحر یا جادو دارند. پس دفعه بعد که با گیتار آکوستیک تیلور مورد علاقه خود ساز می‌زدید، به یاد داشته باشید که ساز شما هر روز خوش‌صداتر از دیروز می‌شود.

۳. ساخته‌شده از بهترین چوب‌ها

هر گیتار تیلور با توجه بالا به جزئیات تولید می‌شود و این بدان معناست که چوب‌های باکیفیت برای لهجه صدای منحصربه‌فرد خود انتخاب می‌شوند. شرکت تیلور در انتخاب چوب‌های مختلف مانند آبنوس آفریقایی، رزوود هندی، افرا، بلکوود تاسمانی، ساپلی، کوکوبولو و کوا فقط به شاخصه‌های صوتی آنها توجه نمی‌کند و به زیبایی ظاهری و رگه‌های آنها نیز اهمیت زیادی می‌دهد. جزئیات ظاهری هر درخت و هر نوع چوبی متفاوت است و تیلور در زمان تولید هر گیتار به این امر توجه ویژه‌ دارد. به همین خاطر است که بسیاری از گیتارهای تیلور به‌نحوی طراحی می‌شوند که رگه‌ها و نقش‌های چوب قابل رؤیت باشد. توصیه می‌کنیم به‌عنوان نمونه، طرح‌ها و رگه‌های زیبای چوب در Taylor K24ce Hawaiian Koa و Taylor GS Mini-e Walnut را مشاهده کنید.

۴. ارزش سرمایه‌گذاری مضاعف

با اینکه شرکت تیلور گیتارهای مقرون‌به‌صرفه نیز تولید می‌کند، اما باید محصولات این برند را در زمره گیتارهای گران‌قیمت طبقه‌بندی کرد. هر سازی که از کارخانه تیلور بیرون می‌آید، با دقت طراحی شده است و در ساخت آن از روش‌های پیشرفته‌ای مانند تراش با کنترل کامپیوتری، برش لیزری، پرداخت توسط ربات و بسیاری از تکنیک‌های پیشرفته دیگر استفاده شده است تا محصول نهایی بالاترین استاندارد ممکن را داشته باشد. البته عنصر انسانی نیز در مراحلی مانند بازرسی کیفیت و رگلاژ به کار گرفته می‌شود تا گیتار شما به‌محض خرید قابل نواختن باشد. تیلور مصمم است تا محصولاتی تولید کند که شریک یک عمر زندگی موسیقایی شما باشند؛ پس هر جزء ساز، از طراحی سردسته و انتخاب چوب و پرداخت گرفته تا کنترل کیفی نهایی، با دقت بالا انجام می‌شود تا مطمئن باشید که سرمایه‌گذاری اولیه شما معقول بوده و می‌توانید برای چندین دهه از صدای زیبا لذت ببرید.

۵. مناسب برای تمام سبک‌ها

گیتار آکوستیک تیلور 810e
Taylor 810e

سبک نوازندگی شما هر چه باشد، شرکت تیلور گیتاری مناسب شما دارد. برای کورس‌های حجیم و هیجانی توصیه می‌کنیم Taylor 810e Dreadnaught را بررسی کنید. سازی با شکل بدنه گرند آدیتوریوم (grand auditorium) اما با دسترسی راحت به پرده‌های بالا مد نظر دارید؟ Taylor 314ce Grand Auditorium می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد. اگر به دنبال گیتاری برای سفر هستید تا چه در کنار آتش و چه در کافه‌ها همراه شما باشد و بتوانید به‌راحتی آن را در هواپیما همراه خود داشته باشید، بد نیست Taylor Baby BT1 یا Taylor GS Mini را در نظر بگیرید. اگر به گیتار آکوستیک علاقه دارید، مطمئن باشید که می‌توانید در کاتالوگ محصولات تیلور حداقل یک مدل مناسب برای خود پیدا کنید.

۶. بهترین گیتارهای سفری

اگر دائماً در سفر هستید یا علاقه دارید ساز خود را در مسافرت‌ها همراه خود داشته باشید، یک گیتار دردنات (dreadnought) می‌تواند برای شما دردسرساز و دست‌و‌پاگیر باشد. خوشبختانه شرکت تیلور چندین مدل با سایز سفری طراحی کرده است که از طراحی اسکیل کوچک اما صدایی حجیم برخوردار هستند. سری Baby BT1 و BBT Big Baby، سری Academy و سری مشهور GS Mini، همگی گزینه‌هایی فوق‌العاده برای کسانی هستند که دوست ندارند گیتاری بزرگ را در سفر به دوش بکشند. فریب اندازه کوچک این سازها را نخورید؛ زیرا صدایی بسیار قدرتمندتر از اندازه خود دارند. [مترجم: نمونه آخر یعنی Taylor GS Mini گزینه‌ای بود که از بین چندین گیتار در یکی از سفرهای خود و برای یک دوست خریداری کردم. در تمام طول سفر به مدت دو ماه، این ساز همراه من بود و در مهمانی‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های مختلف با آن اجرا کردم. GS Mini نه‌تنها یکی از خوش‌صداترین گیتارهایی است که تا به امروز خریداری کرده‌ام، بلکه بدون کوچکترین مشکل توانست تغییرات شدید دما و رطوبت را دوام بیاورد؛ حتی پس از بازگشت به ایران و تغییر محسوس رطوبت و دما از فصل بارانی کشور تایلند به زمستان خشک تهران.]

۷. راحتی دسته

تیلور، ساخت راحت‌ترین دسته‌های موجود در بازار را به‌عنوان مأموریتی برای خود تعریف کرده‌ است و معتقدیم تا کنون چندی از بهترین و راحت‌ترین دسته‌های موجود در بازار را تولید کرده‌ است. هدف اولیه باب تیلور این بود که دسته‌ای صاف‌تر و باثبات‌تر تولید کند که با تغییر دما و رطوبت تاب برندارد. دسته گیتارهای تیلور از یک تکه چوب تولید می‌شود که صفحه انگشت‌گذاری را تا فرت نوزدهم حمایت می‌کند؛ در حالی که در اغلب گیتارهای موجود در بازار، این حمایت از صفحه انگشت‌گذاری فقط تا حدود فرت چهاردهم صورت می‌گیرد. بدین ترتیب، دسته بسیاری از گیتارها در مواجهه با شرایط نامناسب دچار تاب می‌شوند؛ اما دسته‌های تیلور بسیار مقاوم هستند. لذا اگر به‌درستی از ساز خود مراقبت کنید، ممکن است در طول عمر ساز تنها یک بار مجبور به رگلاژ دسته شوید.

علاوه بر این، دسته سازهای تیلور به‌منظور راحتی نواخت تولید می‌شود. دسته‌ NT یا New Technology، طراحی انحصاری شرکت تیلور است که موجب راحتی بیشتر دست نوازنده می‌شود. بیشتر شرکت‌های تولیدکننده‌، دسته گیتارهای خود را با پروفایل V تولید می‌کنند؛ اما باب تیلور تصمیم گرفت رویه مرسوم را رها کرده و دسته سازهای خود را با ابعادی باریک‌تر تولید کند تا نواخت آنها راحت‌تر بوده و اکشن ساز یکدست و پایین باشد. طراحی NT باعث می‌شود بهترین میزان تماس با چوب را در حین نوازندگی تجربه کرده و زاویه دست به‌نحوی باشد که علاوه بر راحتی، صدای بهتری از ساز دریافت کنید.

۸. صدای پیکاپ گرم و طبیعی

گیتار آکوستیک تیلور
Taylor GS Mini-e Koa

نوازندگان گیتارهای آکوستیک-الکتریک می‌دانند که پیدا کردن پیکاپی که صدای ساز را به‌درستی انتقال دهد، چه دشواری‌هایی دارد. خوشبختانه شرکت تیلور از این دشواری‌ها اطلاع دارد و تصمیم گرفته است که استاندارد بازار را با پیکاپ‌های Expression System یا ES دگرگون کنند. این سیستم یکی از طبیعی‌ترین صداهای پیکاپ گیتار آکوستیک را دارد و از سنسورهای متعددی برای ثبت امواج صفحه رویی ساز استفاده می‌کند. کنترل‌های پیکاپ نیز چندان جلب توجه نکرده و ظاهر ساز را به هم نمی‌ریزند. پیکاپ‌های تیلور به شما اجازه می‌دهند گیتار آکوستیک را مستقیماً به سیستم پخش سالن متصل کرده و صدایی طبیعی و گرم داشته باشید. بدین ترتیب، ساز شما چه به امپلیفایر متصل شود و چه به سیستم پخش، صدایی دلپذیر خواهد داشت.

۹. مورد علاقه هنرمندان بزرگ

زمانی که با یکی از گیتارهای تیلور نوازندگی می‌کنید، باید بدانید سازی را به دست گرفته‌اید که در دستان برخی از نوازندگان شاخص خوش درخشیده است. محصولات تیلور مورد وثوق برخی از برجسته‌ترین هنرمندان جهان موسیقی از جمله دیوید گیلمور (David Gilmour)، تونی آیومی (Tony Iommi) و جان فایو (John 5) تا ستارگان پاپ مانند تیلور سویفت (Taylor Swift) و جیسون مراز (Shawn Mendes) و… هستند. پس اگر تصمیم به خرید یک گیتار تیلور دارید، قرار است به جمع جالبی اضافه شوید!

۱۰. پایبندی به حفظ محیط زیست

شرکت تیلور پایبند به استفاده از منابع چوب تجدیدپذیر است و نه‌تنها زایدات خود را به حداقل و چوب برداشت‌شده از هر درخت را به حداکثر رسانده‌ است، بلکه با همکاری گروه‌های فعال در محیط زیست و انجمن‌های محلی در سراسر جهان، طرح‌هایی را اجرا می‌کند که به جنگل‌داری مسئولانه کمک می‌کنند. تیلور همچنین از چوب‌های جایگزین استفاده می‌کند که برداشت آنها آسیب کمتری به اکوسیستم وارد کرده و همچنین کارخانه چوب آبنوسی در کشور کامرون به راه انداخته و همکاری‌هایی در کشور هندوراس ترتیب داده تا بتواند چوب آبنوس و ماهون را به مسئولانه‌ترین شکل برای سازهای خود تهیه کند.

وقتی یک گیتار تیلور را خریداری می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که هر تکه چوب به کار رفته در آن به شیوه‌ای مسئولانه برداشت شده و با انتخاب این برند، سهم خود را در حفظ گونه‌هایی مانند رزوود و سایر گونه‌های در خطر انقراض ایفا کرده‌اید.

منبع: PMT Online
نویسنده: Lee Glynn
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *