Montage M: سینتی‌سایزر پرچمدار جدید یاماها

سینتی سایزر یاماها

روز پیش، شرکت یاماها (Yamaha) از سینتی سایزر دیجیتال ورک‌استیشن جدید خود پرده برداشت.

این محصول جدید که Montage M نام دارد، همانند نسخه قبلی خود یعنی Montage، با هدف اجرای زنده موزیسین‌های جدی و حرفه‌ای‌ طراحی شده است و چندین فناوری تولید صدا را در قالب یک دستگاه به کاربر خود ارائه می‌کند.

چشمگیرترین ویژگی جدید Montage M، موتور صوتی جدید آن موسوم به AN-X است که طبق گفته یاماها، می‌تواند حس و گرمای صوتی ویژه سینت‌های آنالوگ را به شکلی طبیعی بازآفرینی کند. نام‌گذاری این موتور صوتی نیز با الهام از AN1x انجام شده است که یک سینتی‌سایزر آنالوگ مجازی از یاماها، ساخت دهه نود میلادی است و شهرت زیادی در دوره خود داشته است. این موتور صوتی به سه اسیلاتور مجهز است که هر یک از آنها، قابلیت تولید صدا در پنج شکل موج را دارد. علاوه بر اینها، AN-X از یک تولیدکننده نویز، دو فیلتر با قابلیت تنظیم در ده حالت مختلف، ring modulation، شکل‌دهنده به موج، PWM و بسیاری امکانات دیگر برخوردار است که در کنار یکدیگر، Montage M را به سازی همه‌کاره بدل می‌سازند.

سینتی سایزر Yamaha Montage M

اگر بخواهید سینتی‌سایزر شما صدایی یادآور سینت‌های قدیمی و وینتج داشته باشد، می‌توانید از قابلیت Voltage Drift تعبیه‌شده در Montage M استفاده کنید یا امکانات موسوم به Ageing Functions آن را به کار گیرید.

اما با وجود اینکه گفته می‌شود موتور صوتی این دستگاه صدایی شبیه به سینت‌های آنالوگ تولید می‌کند، Yamaha Montage M در واقع یک سینت همه‌کاره است و به موتور‌های صوتی دیگری نیز مجهز است که اصواتی متفاوت و مدرن‌تر را تولید می‌کنند. این دو موتور، نسخه‌هایی ارتقاءیافته از موتورهای صوتی مشهور AWM2 و FM-X هستند که در کنار یکدیگر، می‌توانند قابلیت پلی‌فونی تا ۴۰۰ نت را برای Montage M فراهم کنند.

همانطور که از یک سینتی‌سایزر بالارده انتظار می‌رود، این دستگاه به پورت USB و اتصالات MIDI تجهیز شده است. همچنین، طبق گفته یاماها، یک پلاگین VST نیز برای این سینت در سال ۲۰۲۴ منتشر خواهد شد که امکان کنترل کامل ساز از طریق DAW را می‌دهد.

یاماها قرار است سه نسخه از Montage M را به بازار عرضه کند که تفاوت اصلی آنها، تعداد کلاویه‌ها و نوع کی‌بد آنهاست. دو مدل M6 و M7، به‌ترتیب به کیبورد‌هایی پنج و شش اکتاو تجهیز شده‌اند و طبق گفته یاماها، برای نوازندگان سینتی‌سایزر و کیبوردیست‌ها مناسب هستند. مدل M8x اما از یک کی‌بد هفت اکتاو با کلاویه‌های سنگین برخوردار است که آن را به سازی بسیار مناسب برای پیانیست‌ها تبدیل می‌کند. کی‌بد تمامی نسخه‌های این ساز نیز از قابلیت افترتاچ پلی‌فونیک برخوردار است که قابلیتی بسیار کارآمد برای نوازندگی زنده به شمار می‌رود.

سینتی سایزر Yamaha Montage M

یاماها ادعا می‌کند که Montage M می‌تواند با ماهیت صوتی و کنترل‌های جذاب و کارآمد خود، روح سینت‌های افسانه‌ای‌ CS-80 و DX-1 را زنده کند. با نگاهی به مشخصات فنی این محصول، می‌توان گفت که این ادعا، چندان هم بی‌راه نیست و احتمالاً این ساز می‌تواند با امکانات گسترده خود، بسیار کارآمد و الهام‌بخش باشد.

از دیگر مشخصات فنی Montage M می‌توان به نزدیک به ۱۰ گیگابایت فضای WaveROM برای ذخیره‌سازی پریست، ۱۶ مجموعه ۶۴۰ عددی از پریست‌های آماده، ۳.۸ گیگابایت فضای آزاد برای ذخیره‌سازی انواع فایل و قابلیت شبیه‌سازی اسپیکرهای گردان VCM اشاره کرد.

سینتی‌سایزر یاماها Montage M، از امروز توسط یاماها پیش‌فروش می‌شود. قیمت اعلام‌شده برای مدل M6 حدود ۳۵۰۰ دلار، برای مدل M7 حدود ۴۰۰۰ دلار و برای گران‌ترین مدل، یعنی M8x نیز ۴۵۰۰ دلار است.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Ben Rogerson
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *