FG9 R و FG9 M: گران‌قیمت‌ترین گیتارهای آکوستیک یاماها

چندی پیش و طی رویداد NAMM 2023، شرکت یاماها (Yamaha) از دو گیتار آکوستیک جدید رونمایی کرد که به نظر می‌رسد جزو نفیس‌ترین و گران‌قیمت‌ترین گیتارهای این شرکت ژاپنی تا به امروز باشند.

این دو ساز جدید که FG9 R و FG9 M نام دارند، به‌جرأت از جذاب‌ترین سازهای رونمایی‌شده طی رویداد NAMM امسال هستند و از طراحی بسیار پیشرفته‌ای برخوردارند. طبق گفته یاماها، FG9 R و FG9 M گزینه‌هایی اید‌ه‌آل برای افرادی هستند که به دنبال بهترین کیفیت و حس نوازندگی در گیتار آکوستیک خود هستند.

ادعا می‌شود که این دو مدل با هدف ارائه بهترین تن، طنین و پاسخ‌دهی و پس از آزمون‌وخطاهای بسیار طراحی و ساخته شده‌اند و پروسه ساخت آنها نیز با تمامی گیتارهای آکوستیک دیگر متفاوت است.

بر اساس گفته یاماها، در پروسه طولانی طراحی و ساخت این دو ساز، روش‌های اندازه‌گیری آکوستیک و ساختاری سه‌بعدی بسیار پیشرفته‌ای به کار گرفته شده است تا مهندسین این شرکت، ارتباط ساختار فیزیکی گیتار با مشخصات آکوستیک آن را به شکلی که سابقاُ ممکن نبود، درک کنند.

گیتار آکوستیک یاماها
Yamaha FG9 R

Osamu Ito از شرکت Yamaha Guitar Group در این مورد می‌گوید:«در فرایند طراحی و توسعه سری گیتارهای آکوستیک FG9، لوتیرهای بخش کاستم شاپ شرکت ما، چندین و چند پروتوتایپ ساختند تا در نهایت، دو ساز بی‌نقص و باکیفیت از آنها حاصل شود. روش‌های ساخت و اندازه‌گیری آکوستیک بسیار پیشرفته به‌کاررفته در این دو محصول، پیش از این در تولید هیچ سازی استفاده نشده است و در واقع، یاماها در آن پیشرو بوده است.»

نتیجه مطالعات و فرایند‌های ساخت مذکور، دو گیتار آکوستیک است که در عین برخورداری از نقاط اشتراک بسیار، یک تفاوت بسیار مهم با یکدیگر دارند. بخش‌های کناری و پشتی مدل FG9 R از جنس چوب رزوود هندی است و در FG9 M، این بخش‌ها از چوب ماهون (mahogany) ساخته شده است. این امر، تنها وجه تفاوت FG9 R و FG9 M است.

به جز این، هر دو مدل به یک صفحه رویی از جنس چوب اسپروس Adirondack، تیغه‌های تقویتی X-شکل، بریج و فرت‌بورد از جنس چوب آبنوس و سدل و نات از جنس استخوان تجهیز شده‌اند.

گیتار آکوستیک یاماها
Yamaha FG9 M

از دیگر ویژگی‌های مهم یاماها FG9 R و FG9 M می‌توان به فینیش نیتروسلولزی و جزئیات نفیس یادآور صنایع دستی ژاپنی، همچون رزت نواری ویژه آنها اشاره کرد.

پروسه ساخت پیچیده و زمان‌بر دو عضو سری FG9، باعث شده است که قیمت آنها نیز بسیار بالا باشد؛ به‌طوری که FG9 R با قیمت ۶۷۸۰ دلار و FG9 M با قیمت ۶۶۲۰ دلار توسط یاماها به فروش خواهد رسید. این قیمت، FG9 R و FG9 M را به گرانترین گیتارهای آکوستیک عرضه‌شده توسط شرکت یاماها تا به امروز تبدیل می‌کند. البته انتظار داریم قیمت این دو محصول در بازار، کمی پایین‌تر و در حدود ۴۰۰۰ دلار باشد.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *