AG08: میکسر همه‌فن‌حریف جدید یاماها

میکسر و کارت صدای یاماها AG08

روز گذشته، شرکت یاماها (Yamaha) از یک میکسر/آدیو اینترفیس (کارت صدا) جدید رونمایی کرد.

این محصول که AG08 نام دارد، از امکانات اتصالی فراوان و کاربردی برخوردار است و قابلیت‌هایی نظیر افکت‌های صوتی داخلی را با کمک یک DSP در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

طبق گفته یاماها، این دستگاه می‌تواند تمامی امکانات مورد نیاز پادکسترها، استریمرها و سایر تولیدکنندگان محتوا را در بدنه‌ای جمع‌وجور به آنها ارائه کند.

اتصالات

میکسر و کارت صدا یاماها

AG08 در مجموع از هشت کانال خروجی برخوردار است که دو عدد از آنها به‌صورت مونو و در قالب جک‌های دوگانه XLR/TS هستند و می‌توانند میزبان انواع میکروفون و سیگنال لاین باشند. این دو ورودی، از کنترل گین و دکمه فعال‌سازی فانتوم پاور مجزا برخوردار هستند. همچنین، ورودی دوم در این میکسر، امکان ایفای نقش به‌عنوان یک ورودی Hi-Z را نیز دارد و می‌تواند میزبان انواع ساز همانند گیتار الکتریک یا سینتی‌سایزر نیز باشد.

سه ورودی دیگر AG08، در واقع شش ورودی لاین استریو در قالب سه نوع جک TRS یک چهارم اینچی (۶.۳ میلی‌متری)، RCA و جک‌های TRRS سه و نیم میلی‌متری هستند.

یاماها AG08 از دو خروجی مختلف برخوردار است که یکی از آنها، میکس عادی و دیگری، میکس مانیتورینگ را به دستگاه متصل انتقال می‌دهد. خروجی اول در قالب یک جفت جک ۶.۳ میلی‌متری TRS است و خروجی دوم، قابلیت اتصال دو نوع جک XLR و ۶.۳ میلی‌متری TRS را دارد.

دو خروجی هدفون نیز در این دستگاه تعبیه شده است که هر یک، توانایی پخش میکسی مجزا و متمایز را دارند. هر کدام از این دو خروجی، از یک کنترل ولوم مجزا برخوردار هستند و به یک قابلیت ویژه نیز مجهزند که با فعال‌سازی آن، سیگنال دو ورودی اول دستگاه به آنها انتقال نمی‌یابد.

Yamaha AG08

بخش خروجی‌های هدفون در AG08 از دو جک ۳.۵ میلی‌متری TRRS نیز بهره‌مند است که امکان اتصال هدست‌های دارای میکروفون داخلی به این دستگاه را ممکن می‌سازند. سیگنال ورودی میکروفون در هدست‌های متصل به این دو جک، از طریق کانال ورودی اول این دستگاه ضبط خواهد شد.

AG08 از طریق پورت USB به دستگاه میزبان متصل می‌شود و می‌توان در آن سه میکس خروجی مختلف را برای هر نرم افزار موجود در کامپیوتر تعیین کرد. همچنین، می‌توان از خروجی مستقیم دستگاه نیز به‌صورت موازی با این سه میکس استفاده کرد و همزمان با استریم به‌صورت زنده، محتوای در حال ضبط را در DAW نیز ضبط کرد.

علاوه بر این، کانال‌های صوتی در این میکسر، امکان بازگشت از دستگاه میزبان به کانال‌های استریوی آن را دارند و می‌توان آنها را به‌صورت مجزا و با استفاده از اسلایدر‌های موجود بر روی پنل رویی دستگاه، کنترل کرد.

افکت‌ها و نرم‌افزار

Yamaha AG08

همانطور که گفته شد، Yamaha AG08 به یک DSP داخلی مجهز است که چندین افکت و پردازنده سیگنال را در این دستگاه ارائه می‌کند. این افکت‌ها را می‌تواند از طریق نرم‌افزار کامپیوتری این دستگاه تنظیم کرد و به سیگنال افزود.

یک افکت تغییردهنده صدا نیز در DSP داخلی وجود دارد که تنها بر روی کانال ورودی شماره یک AG08 قابل اعمال است. در مقابل، ورودی شماره دو در این میکسر/کارت صدا، از یک افکت شبیه‌ساز امپلیفایر گیتار برخوردار است که می‌تواند باعث تولید صدایی بسیار شبیه به یک گیتار متصل به یک امپ حقیقی شود.

علاوه بر اینها، افکت‌هایی همانند ریورب، دیلی، کمپرشن و ایکولایزر نیز در AG08 وجود دارد که بر روی تمامی کانال‌های صوتی آن قابل اعمال هستند. یک پردازنده موسوم به Ducker نیز در این محصول ارائه می‌شود که با فعال‌سازی آن، گین کانال‌های استریوی دستگاه، متناسب با سیگنال ورودی در دو کانال ورودی یک و دو، به‌صورت خودکار تنظیم می‌شود. در نهایت، یک افکت موسوم به Maximiser نیز بر روی سیگنال خروجی نهایی دستگاه قابل اعمال است که نقش محدودکننده و کمپرسور را ایفا می‌کند.

چهار حالت افکت پیش‌فرض برای هر کانال صوتی در AG08 قابل تعریف است و با ذخیره‌سازی آنها، می‌توان این تنظیمات را به‌آسانی و تنها با فشردن دکمه‌های ویژه تعبیه‌شده بر روی پنل رویی، بارگذاری کرده و بر روی کانال صوتی مورد نظر اعمال کرد. سه کنترل چرخان نیز در کنار این دکمه‌ها وجود دارد که دسترسی سریع به چند پارامتر کلیدی از افکت‌های اعمال‌شده بر روی کانال‌های صوتی را امکان‌پذیر می‌کنند.

بر روی پنل AG08، شش دکمه شبیه به درام پد نیز به چشم می‌خورد که کاربر می‌تواند شش سمپل صوتی را بر روی آنها تعریف کرده و با فشردن آنها، صدای مورد نظر خود را تولید کند. تعریف صدا برای هر یک از این پدها، از طریق نرم‌افزار کامپیوتری این میکسر انجام می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند صدای مورد نظر خود را از طریق ورودی‌های این دستگاه ضبط کرده و آن را در این نرم‌افزار، آماده‌سازی و بر روی این دکمه‌ها تعریف کنند.

AG08 همراه با نرم‌افزارهای Cubase AI و WaveLab Cast عرضه می‌شود؛ دو برنامه‌ای که ساخت موسیقی و محتوای صوتی را برای کاربر تسهیل می‌کنند. همچنین این دستگاه با نسخه مبتنی بر سیستم عامل iOS برنامه Cubase، یعنی نرم‌افزار رایگان Cubasis LE نیز سازگار است.

کارت صدا و میکسر یاماها AG08، به‌زودی و با قیمت حدود ۶۳۰ دلار، در بازار جهانی قابل خریداری خواهد بود. شرکت یاماها هنوز تاریخ دقیقی برای عرضه رسمی این محصول به بازار اعلام نکرده است.

منبع: Sound On Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *