چرا بهتر است گیتاریست‌ها آواز خواندن را بیاموزند؟

چرا بهتر است گیتاریست‌ها آواز خواندن را بیاموزند؟

به‌عنوان یک گیتاریست، آواز خواندن هرگز جزو علایق من نبوده است و فکر می‌کنم بسیاری از افراد هم مانند من باشند؛ اما آموختن آواز مزایایی دارد که ممکن است در نگاه اول واضح نباشند. در این مطلب به چند فایده آموزش آواز برای گیتاریست‌ها اشاره می‌کنم.

تکنوازی‌های بهتر

آیا ممکن است با آموختن آواز، تکنوازی‌های ما نیز بهتر شوند؟ پاسخ مثبت است.

آموزش آواز به بهبود تکنوازی‌های نوازنده کمک می‌کند. آوازخوانی هنر ایجاد ملودی‌ها است. ما می‌توانیم با آواز خواندن، نحوه برخورد خود با ملودی‌ها را ارتقاء دهیم. همچنین می‌توانیم از خطوط آوازی برای خلق تکنوازی‌ استفاده کنیم.

البته این بدان معنا نیست که باید تکنوازی‌های خود را ساده‌تر کنید. می‌توانید یک ملودی وکال ایجاد کنید، آن را با گیتار بنوازید و سپس از آن به‌عنوان مبنایی برای ایجاد یک تکنوازی استفاده کنید؛ درست مانند شالوده‌ای که اگرچه خود ساختمان نیست، اما مبنایی برای ساخت یک ساختمان ایجاد می‌کند. البته ممکن است بسته به شرایط تصمیم بگیرید که تکنوازی شما کاملاً بر مبنای خط وکال پیش برود.

تقویت گوش

فارغ از اینکه نوازنده چه سازی باشید، گوش پرورش‌یافته برای هر موزیسینی ضروری است. تمرین آواز می‌تواند به شما کمک کند نت‌ها را با استفاده از گوش خود تشخیص دهید. ممکن است کسب این مهارت به نظر دشوار بیاید، اما تمرین آواز باعث می‌شود این کار آسان‌تر شود.

بسیاری از گیتاریست‌ها می‌توانند آهنگ‌ها را با استفاده از گوش خود یاد بگیرند که این توانایی بسیار مفید است؛ اما این کار برای اغلب گیتاریست‌ها دشوار است. تمرین آواز به پرورش این مهارت کمک می‌کند و موجب می‌شود آکوردها و نت‌هایی که می‌شنوید را بهتر تشخیص دهید.

فرض کنیم قصد دارید آهنگی را به‌صورت گوشی یاد بگیرید، اما در تشخیص نت‌های صحیح دچار اشکال هستید. ملودی را در ذهن خود به‌خوبی تجسم می‌کنید، اما نمی‌توانید نت‌های صحیح را بر روی گیتار پیدا کنید. در چنین مواقعی می‌توانید ملودی را با صدای خود خوانده و با استفاده از گیتار، نت‌های صدای خود را دنبال کنید و به این ترتیب روند کار ساده‌تر خواهد شد.

این کار گوش شما را تقویت کرده و کمک می‌‌کند تا نت‌ها و آکورد‌ها را بهتر تشخیص دهید. همچنین به شما امکان می‌دهد ایده‌هایی که به‌طور ناگهانی به ذهنتان خطور می‌کنند را راحت‌تر ثبت کنید؛ زیرا می‌توانید نمونه آنچه در ذهن دارید را خوانده و با تلفن همراه ضبط کنید تا بعداً نسبت به پیاده‌سازی آن اقدام کنید.

بالا رفتن ارزش شما به‌عنوان یک موزیسین

به نظر من گیتاریستی که توان آواز خواندن داشته باشد، ارزشی بالاتر از گیتاریستی دارد که توان خواندن ندارد. چرا؟ یک مکانیک را تصور کنید که ابزارهای مختلفی در اختیار دارد و می‌تواند وظایف متعددی را انجام دهد. آیا ترجیح می‌دهید خودروی خود را نزد مکانیکی ببرید که ابزارهای متعددی دارد یا نزد شخصی که تنها چند ابزار اولیه در اختیار دارد؟

همین امر درباره نوازندگان گیتار نیز صدق می‌کند. گیتاریستی که توان آواز خواندن داشته باشد درست مانند مکانیکی است که ابزارهای مختلفی برای انجام کار خود دارد. مثلاً در شرایط اجرای زنده، قادر خواهد بود به‌عنوان همخوان نیز فعالیت کند. کسی که بتواند با خواننده همخوانی کند، به نوازنده‌ای که توان این کار را ندارد ارجحیت خواهد داشت. همچنین به علت دارا بودن صدای منحصربه‌فرد خود، ارزش او در قالب گروه افزایش می‌یابد.

پیشرفت آهنگسازی

مهارت آوازخوانی یک ابزار سودمند برای پیشرفت در زمینه آهنگسازی است. چه برای طراحی ملودی آواز روی قطعات خود و چه برای تشریح یک ملودی برای خواننده، توان آواز خواندن برای شما بسیار مفید واقع خواهد شد.

آیا تاکنون برایتان پیش آمده که بر روی یکی از ترتیب آکوردهای خود یک ملودی وکال در نظر گرفته باشید، اما ندانید چگونه ایده خود را پیاده‌سازی کنید؟ طبیعتاً می‌توانید این ملودی را با استفاده از گیتار نواخته و ضبط کنید؛ ولی آیا خواندن ملودی وکال توسط صدای خواننده آسان‌تر نیست؟

همچنین اگر در هنگام آهنگسازی بتوانید ترانه‌ای که نوشته‌اید را بر روی خط گیتار خود بخوانید، کار شما بسیار ساده‌تر می‌شود؛ زیرا مثلاً می‌توانید آهنگی که در حال ساخت آن هستید را به‌عنوان نمونه بر روی گوشی خود ضبط کرده و با شنیدن اجرای خود از چند و چون تعامل آواز و گیتار بهتر اطمینان حاصل کنید.

چگونه آواز خواندن را یاد بگیریم؟

در روزگار ما دسترسی به منابع لازم برای فراگیری هر مهارتی بسیار ساده است. چه بخواهیم یک دانش کاربردی به دست بیاوریم و چه بخواهیم تنها از روش انجام یک کار مطلع شویم، منابع بسیار زیادی در دسترس ما هستند.

این امر شامل آموزش مهارت‌های موسیقی نیز می‌شود. اطلاعات زیادی درباره آموزش آواز در فضای اینترنت وجود دارد. سؤال اینجاست که چگونه مسیری را از لابلای این اطلاعات پراکنده پیدا کنیم که به نتیجه‌‌ای سریع و بهینه ختم شود. به هر حال زمان ارزشمندترین دارایی ما است.

بهترین راه این است که از طریق دوره‌های آنلاین معتبر اقدام به یادگیری کنید. با استفاده از این دوره‌های آنلاین، احتمال سردرگم شدن تقریباً از بین می‌رود. همه چیز از پیش برای شما منظم شده است. مزیت دیگر اکثر این دوره‌ها، امکان طی کردن دروس با سرعت مورد نظر شما است.

جستجو در ویدیوهای یوتیوب نیز یکی از گزینه‌هاست؛ اما در این روش، اطلاعات را به‌صورت تکه‌تکه و پراکنده دریافت خواهید کرد و نه در قالب برنامه‌های کامل. یوتیوب منبعی فوق‌العاده برای دریافت اطلاعات است؛ اما بهترین روش برای آموزش به مبتدی‌ها نیست. در عوض بهتر است از منابع یوتیوب به‌عنوان اطلاعات جانبی در کنار دوره آواز خود استفاده کنید.

منبع: Harmonic Rush
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *