چرا گیتار از کوک خارج می‌شود؟

گیتاری که به‌راحتی از کوک خارج می‌شود، هر گیتاریستی را کلافه می‌کند. چه بر روی استیج باشید، چه در استودیو و چه در اتاق خود، ممکن است سیم‌های گیتار در یک لحظه از کوک خارج شوند و معمولاً هم این اتفاق در نامناسب‌ترین زمان‌ ممکن روی می‌دهد.

اما چرا گیتار از کوک خارج می‌شود؟ در ادامه به ۷ دلیل اصلی این امر اشاره می‌کنیم:

سیم‌ها

شاید به نظر ساده بیاید؛ ولی سیم‌های کهنه ممکن است مانع نگه داشتن کوک توسط گیتار شوند. سیم‌های گیتار در اثر فرسودگی، توان نگه داشتن کشش (تِنشِن) مناسب تحت فشار را از دست می‌دهند، شکننده‌ می‌شوند و کمتر می‌توانند نت صحیح را تولید کنند. این امر باعث می‌شود برخی از نت‌ها کوکی زیرتر داشته باشند.

آب و هوا

تغییرات شدید دما به‌شدت روی گیتار و سیم‌های آن تأثیر می‌گذارد. در هوای گرم، به علت انبساط سیم‌ها، کوک بم‌تر و در هوای سرد، به علت انقباض سیم‌ها، کوک زیرتر خواهد بود.

کاپو

قراردهی نادرست کاپو می‌تواند کوک گیتار شما را به هم بریزد. ممکن است که در زمان بستن کاپو، این ابزار سیم‌ها را به سمت صفحه انگشت‌گذاری بکشد و در هنگام باز کردن آن، سیم‌ها را در عرض صفحه انگشت‌گذاری جابجا کند. پس مراقب قراردهی کاپو خود باشید.

رگلاژ

گیتار باید به‌درستی رگلاژ شده باشد؛ در غیر این صورت کوک خود را حفظ نخواهد کرد. رگلاژ نادرست را می‌توان با تنظیم کردن تراس راد که به‌صورت طولی از وسط دسته گیتار عبور می‌کند، اصلاح کرد. شاید لازم باشد که ارتفاع بریج و یا نات را نیز اصلاح کنید تا به نتیجه ایده‌آل برسید.

ماشین‌های کوک

استهلاک گیتار می‌تواند باعث شل شدن گوشی‌های کوک شود؛ تا جایی که دیگر کوکِ سیم را به‌درستی حفظ نکنند. محکم کردن ماشین‌های کوک با استفاده از یک پیچ‌گوشتی باعث می‌شود که گوشی‌های کوک به‌درستی به دسته متصل شده و کوک را بهتر حفظ کنند.

نات

هر یک از سیم‌های گیتار از شیاری بر روی نات در بالای صفحه انگشت‌گذاری عبور می‌کند. عدم نرمی در حرکت سیم‌ها درون شیارهای نات، باعث افزایش فشار سیم در یک سوی نات خواهد شد. اگر سیم‌ها درون شیارهای پایین نات جاگیر نشده باشند، در تمام طول صفحه انگشت‌گذاری ناکوکی به وجود خواهد آمد. ممکن است شیارهای نات برای قطر سیم‌های شما بیش‌ازحد کم‌عمق یا باریک باشند که این امر باعث گیر کردن سیم و یا در رفتن آن از درون شیارها می‌شود. برای اصلاح شیارهای نات می‌توانید از یک سوهان مخصوص و یا گاهی از روان‌کننده سیم استفاده کنید.

ترمولو

هر بار که دسته ترمولو را فشار می‌دهید، سیم‌ها کمی شُل می‌شوند. اگر سیم‌ها بی‌دقت به دور گوشی‌های کوک پیچیده شده باشند، در نهایت صدای ساز به هم می‌ریزد. همین مسئله در هنگام کشیدن دسته ترمولو نیز صادق است؛ زیرا این کار باعث بالا رفتن کوک سیم‌ها می‌شود. در نهایت این مسئله به نات مربوط است؛ زیرا حرکت سیم‌ها می‌تواند باعث تغییر موقعیت آنها در نات شده و از بازگشت سیم‌ها به کوک صحیح جلوگیری کند.

منبع: وب‌سایت فندر
نویسنده: Mike Duffy
مترجم: کیان ایرجی

4 thoughts on “چرا گیتار از کوک خارج می‌شود؟

 1. ... میگوید:

  یه گیتار ۲ ماهه خریدم یاماها سی ۴۰ اصلم هست ولی چند وقته دوتا سیم اول فلزیش گز میدن ولی خیلی کمه و بزور متوجه میشم ولی مطمئنم قبلا این صدارو نمیداد احساس میکنم سیماش شل شدن نمیدونم دلیلش چیه ناکوکی گیتاره نمیدونم رطوبتم که نبوده باشه هم کلا دوماهه که خریدم وقتی اوایل اوکی بوده الان اینجوری شده نمیدونم مشکلش چیه سیما نو هستن و فکر نکنم مشکل از گیتار باشه

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   پیشنهاد می‌کنیم این ویدیو را تماشا کنید و در صورتی که پاسخ پرسش‌های خود را دریافت نکردید، با فروشگاهی که گیتار را از آن خریداری کرده‌اید، تماس بگیرید.
   موفق باشید.

 2. آرزو میگوید:

  تازه سیم های گیتارم رو عوض کردم اما هر سری موقع کوک کردن نزدیک ۱۸ پرده از کوک خارج میشن. این مقدار زیاد، طبیعیه یا مشکل از سیمه؟

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   برای دریافت مشاوره دقیق و کامل، لطفاً از طریق شماره تلفن ۸۶۰۸۴۰۸۶ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *