کدام ساز برای آهنگسازی مناسب‌تر است؛ گیتار یا پیانو؟

اگرچه رسم بر این است که از پیانو برای آهنگسازی استفاده شود، اما بسیاری از آهنگسازان، از گیتار برای ساختن آهنگ‌های خود استفاده کرده‌اند. برخی از آهنگسازان از هر دو ساز استفاده می‌کنند، ولی معمولاً یکی از آنها به‌عنوان ساز اصلی انتخاب و استفاده می‌شود. کدام ساز برای شما مناسب است؟ در این مقاله شباهت‌ها و تفاوت‌های کار بر روی این دو ساز و برتری‌های هر یک را با شما در میان می‌گذاریم.

شباهت‌ها

از هر سازی که استفاده کنید، موسیقی به یک شکل ساخته می‌شود. اگر نتِ یک قطعه موسیقی را دانلود کنید، احتمالاً برای هر دو ساز یکسان خواهد بود؛ مگر آنکه حاوی تبلچر برای گیتار باشد. به‌طور سنتی، ملودی کامل و خط بِیس به‌صورت نت نوشته شده و اسم آکوردها و انگشت‌گذاری مرسوم بر روی گیتار، برای راحتی در خواندن، بالای آن قرار می‌گیرد.

به همین صورت، آهنگسازی هم با نت‌ها و فارغ از ساز مورد استفاده انجام می‌شود. در حقیقت شما از یک روش آهنگسازی واحد برای هر دو ساز استفاده می‌کنید. (راه‌های زیادی برای ساختن آهنگ وجود دارد: شروع کردن با ملودی، ترتیب آکورد یا حتی یک ریتم تنها. هیچ راه غلط و درستی وجود ندارد؛ راهِ درست، «راهِ شماست».)

تفاوت‌ها

تفاوت اصلی بین این دو ساز، ساختار آنهاست. گیتار، علی‌الخصوص گیتار آکوستیک، قابل‌حمل‌تر و در دسترس‌تر است. از سوی دیگر، پیانو برای نت نوشتن مناسب‌تر است و صدایی کلاسیک دارد. پیانو برای آهنگسازی پیچیده و گیتار برای آهنگ‌سازی بر مبنای آکوردها مناسب‌تر است. (البته اینها دیدگاه‌هایی کلی هستند. گیتاریست‌های پیشرفته آهنگ‌هایی بسیار پیچیده می‌سازند و پیانیست‌های بسیاری، روند آهنگسازی خود را از آکوردها شروع می‌کنند.)

کدام یک را انتخاب کنیم؟

اگر نواختن یکی از این دو را بلد هستید، منطقی است که از همان ساز برای آهنگسازی استفاده کنید. هرچه در نوازندگی مهارت بیشتری پیدا می‌کنید، ساختن آهنگ‌هایی که مناسب سبک و شیوه نوازندگی شما هستند، آسان‌تر می‌شود.

اگر مبتدی هستید، نواختن هر دو را امتحان کنید. ممکن است یکی را بر دیگری ترجیح دهید. در این صورت حتماً آهنگسازی را بر روی ساز مورد پسندتان بیاموزید. اگر هر دو ساز را دوست دارید و قصد دارید نواختن هر دو را یاد بگیرید، هیچ قانونی وجود ندارد که آن را منع کرده باشد.

چه موقع ساز خود را تغییر دهیم؟

گاهی بهتر است برای آهنگسازی از یک ساز به سراغ ساز دیگری بروید؛ بالاخص اگر در نواختن هر دو ساز مهارت داشته باشید. در چند حالت ممکن است این تغییر ساز برای شما مفید باشد.

گاه در حین آهنگسازی به این نتیجه می‌رسید که یک قسمت آهنگ باید صدادهی به‌خصوصی داشته باشد، اما نمی‌توانید روی سازی که ساختن آهنگ را با آن شروع کرده‌اید، نت‌های مورد نظرتان را پیدا کنید. تغییر ساز شاید به یافتن نت‌ها و نواخت مورد نظر کمک کند. به‌علاوه، اگر خلاقیت شما بر روی ساز همیشگی تحریک نمی‌شود، تغییر ساز از پیانو به گیتار و یا بالعکس، ممکن است به حل مشکل کمک کند.

همانگونه که مشاهده کردید، پاسخ قطعی و روشنی برای این سؤال که کدام ساز مناسب آهنگسازی است، وجود ندارد. مهم‌ترین نکته این است: علاقه اصلی خود را دنبال کنید.

منبع: Poway Music Lessons
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *