چه وقت باید کامپیوتر استودیوی خود را آپدیت کنیم؟

تکنولوژی به سرعت پیشرفت می‌کند، ولی تا زمانی که سیستم‌عامل کامپیوتر و DAW شما به‌خوبی پاسخگوی کارهای شما هستند و به‌صورتی قابل‌اطمینان کار می‌کنند، چه نیازی هست که شما هم پابه‌پای تکنولوژی بدوید؟ مخصوصاً اگر قرار باشد با این کار، پایداری و کارایی سیستم خود را تا آپدیت‌های بعدی دچار تزلزل کنید. پس چه‌ زمانی وقت به‌روزرسانی سیستم‌عامل و نرم‌افزار DAW فرا می‌رسد؟ پاسخ ساده این است: وقتی که پروژه‌های بعدی در راه نیستند و شما برای دانلود و نصب نرم‌افزارها و رفع باگ‌ها و اشکالات، چند روزی وقت دارید. ولی برای پرسش مورد نظر، پاسخ کامل‌تری نیز وجود دارد که شامل چند راهکار ساده می‌شود. راهکارهایی که با در نظر گرفتن آنها می‌توانید کامپیوتر استودیوی خود را به‌روز نگه دارید و در عین حال، از مشکلات احتمالی حاصل از به‌روزرسانی‌ها جلوگیری کنید. در ادامه به این راهکارها می‌پردازیم.

آیا باید سیستم‌عامل و DAW را آپدیت کنیم؟

اگر سیستم شما باثبات و روان کار می‌کند، چرا باید چیزی را آپدیت کنید؟ چه برای کار و چه برای پیگیری علایق هنری، وقتی همه‌چیز به‌خوبی کار می‌کند، باید در انجام به‌روزرسانی‌ها محتاط باشید. ولی اگر نسخه‌ی جدید نرم‌افزاری که می‌خواهید نصب کنید، ارائه‌دهنده ویژگی‌های جدیدی است که واقعاً به آنها نیاز دارید یا اگر با معایبی درگیر هستید که با آپدیت کردن برطرف می‌شوند، آن‌وقت زمان به‌روزرسانی فرا رسیده است. ولی آگاه باشید که هر آپدیتی ممکن است بر عملکرد چیزی که اصلاً انتظارش را نداشته‌اید، تأثیر منفی بگذارد. یک کار هوشمندانه این است که قبل از هر به‌روزرسانی، در اینترنت عبارت “…update issues with” را جستجو کنید و از تجربه کاربران دیگر مطلع شوید و ببینید اگر کاربران دیگر با شرایط مشابه شما با آن آپدیت جدید مشکلی نداشته‌اند، شما هم آپدیت را انجام دهید.

چرا نباید مکرراً همه‌چیز را به‌روزرسانی کنیم؟

بیایید فرض کنیم شما هر آپدیت جدید، چه برای سیستم‌عامل، چه برای DAW و چه برای درایورها را دانلود و نصب می‌کنید. این سه گروه نرم‌افزاری با هم ارتباطی درهم‌تنیده دارند. هر آپدیتی برای هر یک از این سه گروه، ممکن است این ارتباط را دچار اختلال کند. نتیجه این اختلال می‌تواند پیام‌های error، عدم ارتباط با آدیو اینترفیس یا هر نوع مشکل دیگر باشد. از همه بدتر ممکن است که کل جریان کار نرم‌افزاری شما متوقف شود؛ بنابراین همیشه قبل از هر به‌روزرسانی، این نکات را در نظر بگیرید و تحقیقات لازم را انجام دهید و از سازگار بودن نسخه‌های جدید با سیستم خود مطمئن شوید.

به عبارت دیگر، به‌روزرسانی‌های به‌ظاهر عالی، ممکن است به این دلیل که چیز دیگری در سیستم شما برای رویارویی با کدهای جدید آماده نبوده، باعث بروز مشکلات جدی شوند. بیایید برای پرهیز از مشکلات مربوط به آپدیت، یک اولویت‌بندی ایجاد کنیم و بدانیم چه چیزی را چه موقع به‌روزرسانی کنیم.

کدام‌یک را اول آپدیت کنیم؛ سیستم‌عامل، DAW یا درایورها؟

چطور می‌شود ریسک به‌روزرسانی سیستم را به صفر رساند؟ آپدیت سیستم‌عامل کامپیوتر نسبت به آپدیت DAW یک تغییر بزرگتر است. به‌روزرسانی DAW نیز یک تغییر بزرگتر نسبت به به‌روزرسانی درایور آدیو اینترفیس، USB یا MIDI کنترلرها و هاردورهای دیگر است. پیشنهاد ما این است که از پایین به بالا شروع کنید.

اگر با مشکلات فنی دست و پنجه نرم می‌کنید، از درایورهای تجهیزات خود آغاز کنید. تولیدکنندگان مدام روی بهبود کارکرد محصولات خود کار می‌کنند. هر چه بیشتر آپدیت‌های درایورهای شما از آپدیت‌های DAW و سیستم‌عامل شما سبقت بگیرند، به همان مقدار هم برای کار با سیستم شما آماده‌تر و مناسب‌تر می‌شوند. مطمئن شوید که درایورهای شما از آخرین آپدیت‌های سازگار با سیستم‌عامل شما برخوردارند. همچنین هنگام دریافت آخرین آپدیت برای درایورها، اطمینان حاصل کنید که آن آپدیت با سیستم‌عامل شما نیز سازگار باشد.

پس از درایورها نوبت می‌رسد به DAW. اینجا باید کمی بیشتر جانب احتیاط را رعایت کنید؛ چرا که هر اشکالی در این مرحله، می‌تواند هم پروژه‌های فعلی و هم پروژه‌های قبلی شما را تحت تأثیر قرار دهد. در این مرحله، بار دیگر به درایورهای هاردورها سری بزنید و مطمئن شوید که با نسخه جدید DAW که در آستانه نصب شدن است، سازگاری داشته باشند. همچنین از سازگاری نسخه‌ی جدید DAW با سیستم‌عامل نیز اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مشکلی وجود نداشت، آپدیت جدید DAW را دانلود و نصب کنید.

ولی اگر سیستم‌عامل کامپیوتر شما با آپدیت جدید DAW سازگار نباشد چه؟ در این صورت، زمان آن است که سیستم‌عامل خود را نیز به‌روزرسانی کنید. البته قبل از این کار حتماً یک بک‌آپ کامل از هارد درایو خود بگیرید. سپس سیستم‌عامل خود را به‌روزرسانی کنید و بعد از آن آپدیت DAW را نصب کنید.

مأخذ: وب‌سایت Sweetwater
ترجمه: بابک آخوندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *