تفاوت کابل گیتار و کابل اسپیکر چیست؟

هرگز برای اتصال گیتار به امپ ، از کابل اسپیکر (speaker cable) و برای اتصال امپ به اسپیکر کبینت، از کابل گیتار (instrument cable یا guitar cable) استفاده نکنید؛ زیرا این کابل‌ها تفاوت‌های بنیادینی با یکدیگر دارند.

کابل گیتار برای انتقال یک سیگنال نسبتاً ضعیف از پیکاپ گیتار به امپ طراحی/ساخته شده است. در ضمن، این کابل باید جلوی تداخل الکترومغناطیسی/تداخل سیگنال‌ها را نیز بگیرد تا سیگنال شما عاری از نویز و هام باشد. برای نیل به این منظور، این کابل‌ها از یک رسانای مرکزی کوچک بهره می‌برند که سیگنال ضعیف را از گیتار شما دریافت و به امپ منتقل می‌کند و یک شیلد بیرونی، متشکل از رشته سیم‌های پیچیده یا بافته یا فویل فلزی، از سیگنال در برابر تداخل الکترومغناطیسی محافظت می‌کند.

برخلاف کابل‌های گیتار، کابل‌های اسپیکر باید یک سیگنال بسیار قوی را منتقل کنند. زیرا آنها در واقع صدا را پس از امپلیفای (تقویت) شدن منتقل می‌کنند. رسانای این کابل‌ها، بزرگتر از رسانای کابل‌های گیتار است. با این حال، نیازی به شیلد ندارند؛ زیرا سیگنالی که از آنها عبور می‌کند، بسیار قدرتمندتر از سیگنال‌هایی است که می‌توانند موجب تداخل‌ شوند.

در نتیجه، با اینکه ممکن است این دو نوع کابل از نظر ظاهری یکسان به نظر برسند، اما از اساس با هم متفاوت هستند و نباید آنها را یکسان پنداشت. اگر از کابل اسپیکر برای اتصال گیتار به امپلیفایر استفاده کنید، مثل یک آهنربا برای نویز ناشی از تداخل الکتریکی عمل خواهد کرد. از سوی دیگر، اگر از کابل گیتار برای اتصال امپ و اسپیکر کبینت استفاده کنید، رسانای کوچک آن توانایی تحمل توان خروجی امپ را نخواهد داشت و می‌تواند مشکلات بزرگی را پدید آورد.

پس همیشه در هنگام خرید کابل و استفاده از آن، به نوع کابل توجه کنید.

منبع: وب‌سایت Sweetwater

ترجمه: مسعود اختصاصی

5 thoughts on “تفاوت کابل گیتار و کابل اسپیکر چیست؟

  1. Mitisha میگوید:

    سلام برای وصل کردن پیکاپ گیتار به هدفون چه کابلی استفاده میشه و این کابل گیتار به اسپیکر میخوره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *