همکاری Vox و برایان می در ساخت دو امپلیفایر سیگنچر جذاب

شرکت Vox در طی رویداد NAMM 2023، از دو امپلیفایر جدید رونمایی کرد که با همکاری گیتاریست مشهور گروه موسیقی Queen، یعنی برایان می (Brian May) طراحی شده‌اند. گفته می‌شود که این دو امپ کوچک و قابل حمل می‌توانند تن افسانه‌ای گیتار گروه کوئین را ارائه کنند و گزینه‌ای بسیار خوب برای طرفداران این گروه و برایان می محسوب می‌شوند.

کمتر ترکیب گیتار و امپی به شهرت ترکیب گیتار الکتریک Red Special برایان می و امپ وکس AC30 در دنیا وجود دارد و این دو مدل جدید، با هدف بازآفرینی تن طلایی و مشهور این ترکیب طراحی شده‌اند.

یکی از این دو محصول، amPlug Brian May نام دارد که یک امپ بسیار کوچک با تنها یک خروجی هدفون است و دیگری، MV50 نام دارد که کمی بزرگتر و مجهز به لامپ‌های مدرن شرکت Korg یعنی NuTube است.

مدل amPlug، همانطور که گفته شد، در واقع تنها یک امپ هدفون است که مدار آن با هدف شبیه‌سازی تن AC30 در حالت اوردرایو طراحی شده است و به یک کنترل تربل نیز مجهز است.

این دستگاه کوچک از سه افکت داخلی برخوردار است که شامل دیلی، ریورب و کورس می‌شوند. همچنین چندین بکینگ ترک جهت تمرین نیز در آن وجود دارد که درام لاین مشهور آهنگ We Will Rock You از Queen یکی از آنهاست.

یک کابینت بسیار کوچک نیز همراه با amPlug عرضه می‌شود که می‌توان از آن برای تمرین گیتار در حجم صدای پایین استفاده کرد و رنگ قرمز آن، همانند خود یونیت امپ، یادآور گیتار الکتریک مشهور برایان می یعنی Red Special است.

اما امپ جذاب‌تر این رونمایی، MV50 است که یک یونیت هد حقیقی با مداری متشکل از لامپ‌های NuTube کرگ است. طبق ادعای وکس، این دستگاه می‌تواند تن محبوب و دلچسب امپ‌های لامپی را در ابعادی بسیار کوچکتر و با امکاناتی مدرن‌تر به نوازندگان ارائه کند.

MV50 نیز از یک مدار اختصاصی برخوردار است که با هدف بازآفرینی تن استثنایی Vox AC30 طراحی شده است؛ اما این مدل به یک مدار treble booster ساخت Knight Audio نیز مجهز است که گفته می‌شود می‌تواند تنی بسیار شبیه به تن گیتار Brian May را پدید آورد.

به نظر می‌رسد که به‌واقع نیز تن MV50 بسیار شبیه به ستاپ برایان می است؛ زیرا او طی مصاحبه‌ای گفته است که قصد دارد آن را در اجراهای زنده به جای AC30 مشهور خود استفاده کند تا عملکرد حقیقی و طولانی‌مدت آن را محک بزند.

از ویژگی‌های مهم Vox MV50 می‌توان به قدرت خروجی ۵۰ وات، قابلیت اتصال به یک کب مجزا و امکان شبیه‌سازی صدای اسپیکر در خروجی لاین اشاره کرد. این مشخصات، MV50 را به یک گزینه مناسب جهت استفاده در اجراهای زنده و همچنین اتصال مستقیم به تجهیزات استودیویی برای ضبط صدای گیتار تبدیل می‌کنند.

برایان می درباره این دستگاه چنین گفته است: «این امپ برای اجراهای کوچک بسیار مناسب است و اگر یک میکروفون در جلوی آن قرار دهید، می‌توانید از آن در اجراهای بزرگتر نیز به نحوی بسیار بهینه استفاده کنید. به‌شخصه می‌خواهم MV50 را به جای AC30 با خود به یک اجرای زنده بزرگ از کویین ببرم تا عملکرد حقیقی آن را به‌خوبی محک بزنم.»

این نوازنده برجسته همچنین در مورد همکاری خود با شرکت وکس گفته است: «هدف من از طراحی این دو امپ در کنار Vox، این بوده است که نوازندگان بتوانند صدای گیتار من در اجراهای زنده بزرگ را در خانه خود نیز تجربه کنند. این دو محصول می‌توانند به‌خوبی این تجربه را برای کاربرانشان رقم بزنند و امیدوارم که بتوانند منبع الهام بسیار خوبی نیز برای آنها باشند.»

هر یک از این امپ‌ها را می‌توان به‌صورت جداگانه و یا همراه با یک کب ویژه، یک جاسوئیچی و یک کارت پستال جذاب خریداری کرد.

قیمت اعلام‌شده برای amPlug Brian May به‌صورت جداگانه ۵۹ دلار و همراه با کب و سایر وسایل مذکور، ۱۴۹ دلار است. قیمت MV50 نیز به‌صورت جداگانه ۲۴۹ دلار و همراه با لوازم دیگر، ۳۹۹ دلار اعلام شده است. هر دو محصول هم‌اکنون در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *