Sphere DLX/LX: میکروفون‌هایی با قابلیت‌های استثنایی از یونیورسال آدیو

میکروفون های یونیور سال آدیو Sphere LX و Sphere DLX

شرکت یونیورسال آدیو (Universal Audio)، در کنار ساخت کارت صداهای بسیار باکیفیت، به تولید نرم‌افزارهای فوق‌العاده‌ای نیز مشهور است که می‌توانند صدای لوازم صوتی مشهور و افسانه‌ای را با جزئیاتی بسیار بالا شبیه‌سازی کنند.

این شرکت آمریکایی، سال گذشته و با رونمایی از مدل L22، به‌صورت رسمی پا به بازار میکروفون‌های استودیویی گذاشت و حال، از دو میکروفون جدید به نام‌های Sphere LX و Sphere DLX رونمایی کرده است که به قابلیت‌ شبیه‌سازی نرم‌افزاری تجهیز شده‌اند و با وجود قیمت نسبتاً بالای خود، گزینه‌هایی بسیار وسوسه‌انگیز برای استفاده در استودیو‌های خانگی هستند.

Sphere DLX، مدلی کمی گران‌قیمت‌تر و پیشرفته‌تر نسبت به Sphere LX است و طبق گفته یونیورسال آدیو، توانایی شبیه‌سازی ماهیت صوتی ۳۸ میکروفون استودیویی مشهور با کارتریج‌های ریبون، کاندنسر و داینامیک را دارد. این پروفایل‌های شبیه‌سازی، شامل محصولاتی از شرکت‌های مشهور همچون سونی، نویمن، ای‌کی‌جی و Telefunken می‌شود.

Sphere LX و Sphere DLX

بر اساس گفته UA، با استفاده از تنها یک میکروفون DLX، می‌توان صدای سازهایی مانند گیتار و درامز را به‌صورت استریو ضبط کرد. همچنین گفته می‌شود که این میکروفون می‌تواند با استفاده از پیش‌فرض‌های صوتی فناوری IsoSphere، ماهیت صوتی اتاق ضبط را از سیگنال ضبط‌شده حذف کند و ضبط‌هایی تمیزتر و حرفه‌ای‌تر را رقم بزند.

Sphere LX، کمی ارزان‌تر و کوچک‌تر از Sphere DLX است و توانایی شبیه‌سازی صدای ۲۰ میکروفون مشهور را دارد. این میکروفون، از دو دیافراگم با روکش طلا برخوردار است و به نسبت اکثر محصولات هم‌رده خود، نویز بسیار پایینی دارد.

یونیورسال آدیو می‌گوید که در هر دو مدل، حتی پس از ضبط محتوا نیز می‌توان عواملی چون نوع میکروفون شبیه‌سازی‌شده، الگوی قطبی و برخی دیگر از مشخصات صوتی را تغییر داد. این امکان، با استفاده از هر کارت صدا و نرم‌افزار آهنگسازی قابل انجام است و قابلیتی بی‌سابقه و شگفت‌انگیز محسوب می‌شود. اما اگر یک کارت صدا از سری Apollo یونیورسال آدیو داشته باشید، امکانات بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت و با ترکیب میکروفون خود با این کارت صدا، می‌توانید به چندین پیش‌فرض صوتی انحصاری جهت ضبط صدا با ماهیتی بسیار حرفه‌ای و تأخیر نزدیک به صفر دسترسی داشته باشید.

Sphere LX و Sphere DLX

Sphere LX و Sphere DLX همراه با یک کیف حمل، یک تبدیل ویژه جهت اتصال به پایه میکروفون و یک کابل عرضه می‌شوند. کابل عرضه‌شده همراه با مدل DLX، حدود هشت متر و کابل مدل LX، سه متر طول دارد. علاوه بر این، یک شاک مانت نیز در بسته‌بندی مدل DLX وجود دارد که در جعبه مدل LX به چشم نمی‌خورد.

میکروفون‌های یونیورسال آدیو Sphere LX و Sphere DLX، هم‌اکنون با قیمت‌های به‌ترتیب ۹۹۹ و ۱۴۹۹ دلار، در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

شکی نیست که قیمت بالای این دو میکروفون، آنها را از دسترس بسیاری از آهنگسازان خارج می‌کند؛ اما باید در نظر داشت که این دو محصول، می‌توانند صدای لوازم بسیار گران‌قیمت را شبیه‌سازی کنند و امکانات آنها نیز بسیاری از تولیدکنندگان محتوای صوتی را از تجهیزات اضافی بی‌نیاز می‌کند. به همین دلیل، معتقدیم که با دو محصول هرچند گران‌قیمت ولی بسیار ارزشمند طرف هستیم.

نویسنده: Will Shanklin
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *