رونمایی یونیورسال آدیو از سه پدال جدید

چندی پیش، شرکت آمریکایی یونیورسال آدیو (Universal Audio) از سه پدال جدید از سری UAFX پرده برداشت.

این سه پدال که Galaxy ’74 Tape Echo and Reverb ،Max Preamp & Dual Compressor و Del-Verb Ambience Companion نام دارند، هر سه از موتور پردازش دوگانه دیجیتال UAFX و فناوری‌های شبیه‌سازی مدارهای آنالوگ برخوردارند و گفته می‌شود که می‌توانند ماهیت صوتی بسیار نزدیک به پدال‌های آنالوگ را به ارمغان بیاورند.

در ادامه این مطلب، به هر یک از این سه محصول به‌طور مجزا نگاهی اجمالی خواهیم داشت.

Universal Audio Galaxy ’74 Tape Echo and Reverb

پدال ریورب Universal Audio Galaxy ‘۷۴ Tape Echo and Reverb

Galaxy ’74 Tape Echo and Reverb، همانگونه که از نامش پیداست، با هدف شبیه‌سازی صدای یونیت تیپ دیلی مشهور شرکت رولند، یعنی Space Echo طراحی شده است. این پدال، بخش تیپ دیلی مولتی هد، پری‌امپ و اسپرینگ ریورب Space Echo را به‌صورت مجزا و با کمک نرم‌افزار‌هایی پیشرفته شبیه‌سازی می‌کند و طبق گفته شرکت سازنده، می‌تواند نزدیک‌ترین صدای ممکن به این افکت افسانه‌‌ای را در میان دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای شبیه‌ساز آن ارائه کند.

اما افزون بر آن، Galaxy می‌تواند افکت دیلی را با طولی معادل با دو برابر حداکثر مدت زمان دیلی قابل تولید در نمونه اصلی Space Echo تولید کند؛ امری که به خودی خود، قابلیت‌هایی مضاعف به این پدال نسبت به Space Echo می‌بخشد.

به‌علاوه، Galaxy ’74 Tape Echo and Reverb از قابلیت سوییچ سیگنال بدون نویز (silent switching)، بای‌پس سیگنال همراه با بافر (buffered bypass)، پورت through آنالوگ، امکان تبدیل سیگنال به استریو و امکان کار با اپلیکیشن UAFX Control برخوردار است. این امکانات، محصول جدید یونیورسال آدیو را به یک پدال بسیار پیشرفته با انعطاف کاربری کم‌نظیر تبدیل می‌کنند.

Universal Audio Max Preamp & Dual Compressor

پدال کمپرسور یونیورسال آدیو Max Preamp & Dual Compressor

طبق گفته شرکت یونیورسال آدیو، Max به‌گونه‌‌ای طراحی شده است که بتواند صدای سه کمپرسور مشهور و کلاسیک Universal Audio 1176 ،Teletronix LA-2A و Dyna Comp و پری‌امپ لامپی و ایکولایزر افسانه‌‌ای شرکت یونیورسال آدیو، یعنی مدل ۶۱۰ را با دقتی فوق‌العاده شبیه‌سازی کند.

این پدال به کنترل‌هایی مجهز است که به کاربر امکان ترکیب حالت‌های شبیه‌سازی کمپرسور و چینش آنها در قالب یک زنجیره سیگنال داخلی با هر ترتیبی را می‌دهد. همچنین با استفاده از اپلیکیشن UAFX Control، می‌توان به ایکولایزر بخش پری‌امپ این دستگاه نیز دسترسی داشت و آن را تنظیم کرد. قابلیت‌هایی همچون امکان چینش زنجیره سیگنال به‌صورت سری یا موازی و تشکیل یک فیلتر sidechain نیز از طریق اپلیکیشن UAFX Control امکان‌پذیر است.

Universal Audio Del-Verb Ambience Companion

پدال یونیورسال آدیو Del-Verb Ambience Companion

پدال آخر این رونمایی، Del-Verb نام دارد که گفته می‌شود از توانایی شبیه‌سازی بازه‌‌ای وسیع از یونیت‌های ریورب مشهور و کلاسیک برخوردار است. در واقع این محصول قابلیت ارائه صدای چندین دستگاه با جزئیاتی فوق‌العاده در قالب یک پدال واحد را دارد.

از مهم‌ترین دستگاه‌هایی که Del-Verb Ambience Companion می‌تواند صدای آنها را شبیه‌سازی کند، می‌توان به یک یونیت افسانه‌‌ای اسپرینگ ریورب از یک امپلیفایر وینتج آمریکایی ساخت دهه شصت میلادی، یک پلیت ریورب استودیویی وینتج ساخت آلمان، الگوریتم‌های ریورب دیجیتال اولیه و قدیمی، چند تیپ اکوی مشهور و چند دیلی bucket-brigade اشاره کرد. گفته می‌شود که این پدال دقتی فوق‌العاده در بازآفرینی صدای تمامی این یونیت‌ها دارد و می‌تواند ریزترین جزئیات ماهیت صوتی و گرمای ویژه دستگاه‌های آنالوگ را به شکلی بسیار جذاب به کاربر ارائه کند.

Del-Verb نیز همانند دیگر پدال‌های این سری، از قابلیت بای‌پس سیگنال همراه با بافر، پورت through آنالوگ جهت انتقال سیگنال خام به‌صورت موازی و امکان کنترل از طریق اپلیکیشن UAFX Control برخوردار است.

پدال‌های Galaxy ’74 Tape Echo and Reverb ،Max Preamp & Dual Compressor و Del-Verb Ambience Companion، هر سه از امروز و با قیمت ۳۴۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

منبع: Sound On Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *