راهنمای خرید گیتار کلاسیک (بخش اول)

خرید گیتار کلاسیک

مقدمه

برای بسیاری از مبتدی‌ها، تشخیص اینکه چه گیتاری مناسب نیازهایشان است، کمی سخت است. حتی اگر فرد مبتدی تصمیم بگیرد که گیتار کلاسیک، سازی مناسب برای اوست، باز هم کار کمی دشوار خواهد بود و باید مشخص کند که قصد خرید کدام گیتار کلاسیک را دارد. این راهنمای خرید جامع که در پنج بخش منتشر می‌شود، شما را گام به گام در انتخاب گیتار کلاسیک همراهی می‌کند و تمام نکاتی که برای خرید این ساز باید در نظر بگیرید را توضیح می‌دهد.

سه نکته کلیدی که در انتخاب گیتار کلاسیک باید آنها را در نظر گرفت، عبارتند از:

 • جنس صدای گیتار بر اساس جنس چوب و طراحی ساز
 • راحتی، اکشن و سهولت نواختن ساز برای مبتدی‌ها
 • ارزش خرید نسبت به قیمت و قابل اعتماد بودن برند

این مطلب تمام این نکات را شامل می‌شود. بسیاری از اصطلاحات دنیای گیتار و وجوه گیج‌کننده خرید گیتار را توضیح می‌دهیم تا آسوده‌خاطر باشید که در زمان انتخاب اولین گیتار خود، تمام اطلاعات لازم را در اختیار دارید. خرید گیتار اشتباه می‌تواند به قیمت از دست دادن ذوق و علاقه خود به این سرگرمی زیبا تمام شود.

مزایا و معایب گیتار کلاسیک در یک نگاه

چرا گیتار کلاسیک بخریم؟ پیش از هر چیز، مهم است که انگیزه خود برای خرید گیتار کلاسیک به‌جای سایر گیتارها را بسنجید. مانند دیگر انواع گیتار، گیتارهای کلاسیک هم مزایا و معایبی دارند.

مزایای گیتار کلاسیک:

  • برای مبتدی‌ها، یکی از نقاط قوت مهم گیتار کلاسیک این است که نواختن سیم‌های نایلونی از سیم‌های فولادی که بر روی گیتارهای آکوستیک استفاده می‌شوند، آسان‌تر است. نواختن سیم‌های نایلونی به قدرت انگشت کمتری برای پرده‌گیری نیاز دارد و احتمال ایجاد پینه بر سر انگشتان با این سیم‌ها کمتر است.
  • گیتار کلاسیک صدای منحصربه‌فردی دارد که ممکن است دقیقاً صدای مورد علاقه شما باشد. سالهای سال است که این گیتارها با موسیقی برزیلی و اسپانیایی عجین هستند و علاقه‌مندان به این موسیقی‌ها را به خود جلب می‌کنند.
  • بسیاری از معلمان گیتار (یا دوره‌های آنلاین)، برای آموزش گیتار از تکنیک‌های نوازندگی با پنجه استفاده می‌کنند که به پیشرفت قدرت و سرعت انگشتان کمک می‌کند.
  • مهارت‌هایی که بر روی گیتار کلاسیک یاد می‌گیرید، بر روی انواع دیگر گیتار هم قابل استفاده هستند؛ زیرا نت‌ها و پرده‌های روی دسته گیتار کلاسیک با گیتار آکوستیک و الکتریک یکسان است.

معایب گیتار کلاسیک:

   • پینه‌هایی که در اثر نواختن گیتار آکوستیک بر سر انگشتان ایجاد می‌شوند، بسیار مفید هستند. اینها باعث محکم‌تر شدن پوست سر انگشتان شده و در آینده برای نواختن انواع دیگر گیتار به شما کمک خواهند کرد. در صورتی که با سیم‌های نایلونی بنوازید، این پینه‌ها ایجاد نخواهند شد.
   • دسته گیتار کلاسیک از گیتارهای دیگر پهن‌تر است. پس اگر به پهنای دسته گیتار آکوستیک و الکتریک عادت کرده‌اید و یا قصد دارید در آینده تغییر ساز بدهید، این پهنای دسته ممکن است در ابتدا کمی مشکل‌ساز شود. همچنین اگر دست‌های شما کوچک باشند، ممکن است برای گرفتن برخی از پرده‌ها دچار مشکل شوید.
   • برای آموختن تکنیک‌ها و دستیابی به صدای سبک‌های موسیقی پاپ و راک، نهایتاً باید ساز خود را عوض کرده و یک گیتار آکوستیک سیم استیل و یا یک گیتار الکتریک بخرید.

هفته آینده، در بخش دوم این مقاله، به چوب‌های مورد استفاده در ساخت گیتار کلاسیک می‌پردازیم.

منبع: Midlife Guitar
نویسنده: Ben Jacklin
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *