پنج نکته مهم که تمام تولیدکنندگان موسیقی باید بدانند

تولیدکننده موسیقی تمام روندهای مرتبط با ضبط موسیقی را مدیریت می‌کند. امروزه با پیشرفت فناوری و وجود نرم‌افزارهای کارآمد، شروع به کار تولید موسیقی با تجربه‌ای کم، از هر زمانی ساده‌تر است. موسیقی باکیفیت را می‌توان بر روی یک لپ‌تاپ تولید کرد و تجهیزات مورد نیاز نیز چندان گران‌قیمت نیستند. به‌علاوه، بیشتر ابزارهای یادگیری را می‌توان در اینترنت پیدا کرد. با وجود همه اینها بد نیست که تمام تهیه‌کنندگان، نکاتی را درباره برخی از جنبه‌های مرتبط با موسیقی و تولید آن بدانند.

۱. تولید موسیقی کار ساده‌ای نیست

به‌رغم دسترسی آسان به نرم‌افزارها در فضای منزل، تولید موسیقی کار ساده‌ای نیست. باید گوش ورزیده‌ای داشته باشید تا بتوانید عناصر مختلف از قبیل کوک درست و دینامیک مناسب را شنیده و تفسیر کنید و همچنین باید درکی عملی از روند میکس و تولید دیجیتال داشته باشید. به‌علاوه، باید سبک مورد نظر مشتری را به‌خوبی بشناسید

وقتی مشتری ایده‌آل خود را شناسایی کردید، بد نیست که زمانی را به توسعه توانایی‌های خود اختصاص دهید. باید توان کار با جزئیات ظریف را داشته باشید و روند میکس را بارها تمرین کنید تا بدانید که چه صداهایی بهترین خروجی را ایجاد می‌کنند. به هر حال شما قصد دارید یک حرفه‌ای باشید!

تولید موسیقی نیازمند صبر، زمان، تمرکز حواس و همچنین تجهیزات استودیویی و نرم‌افزار و حتی فضای کافی است.

۲. تئوری موسیقی

اگرچه ضرورتی ندارد که نوازنده ساز باشید، اما باید دانش قابل قبولی از تئوری موسیقی داشته باشید. اصطلاحاتی مانند دینامیک، لهجه و آلگرو، همگی باید به‌خوبی در دامنه واژگان یک تولیدکننده موسیقی تعریف شده باشند.

وینسنت رینا، یک مدرس حرفه‌ای موسیقی و از مدیران Music To Your Home، اذعان می‌کند که «بهترین تهیه‌کنندگان برای همکاری کسانی هستند که درکی عمیق از نحوه کارکرد موسیقی و اجزای آن، خصوصاً در زمینه میکس دارند. به نظر من بهترین تهیه‌کنندگان افرادی هستند که پیش از هر چیز، موسیقی را شناخته باشند.»

پس مهم است که فارغ از سطح تجربه‌تان، درکی عملی از تئوری و واژگان موسیقی داشته باشید.

۳. خلاقیت

خلق آثار منحصر‌به‌فرد می‌تواند به جلوه کردن شما در عالم تولید موسیقی کمک کند. اگر در آهنگسازی و نوشتن ملودی تبحر داشته باشید، می‌توانید مشتری‌های خود را در این زمینه یاری کنید. یا شاید مهارتی ویژه در میکس کردن انواع به‌خصوصی از ترک‌ها داشته باشید که بتوانید آن را به سایر تهیه‌کننده‌ها عرضه کنید. رشد کردن همیشه بخشی اساسی از هر کسب‌وکار است و با ذکر این نکته می‌رسیم به مورد چهارم.

۴. همیشه در حال آموزش و ایجاد ارتباط باشید

با پیشرفت تکنولوژی، همواره چیزهای جدید و بهتر به بازار عرضه می‌شوند؛ پس دانش خود را به‌روزرسانی کنید. به‌خصوص اگر به‌طور انفرادی کار می‌کنید، مهم است که همواره در حال رشد باشید؛ از رشد آشنایان حرفه‌ای و مشتریان گرفته تا رشد درآمد.

همیشه در زمینه ابزارهای مورد استفاده و آثار تولیدشده توسط سایر تولیدکنندگان به‌روز باشید؛ به‌ویژه آن دسته از تولیدکنندگان که مورد تحسین شما هستند و قصد دارید شبیه آنها باشید. اگر برنامه‌ای برای به‌روزرسانی یا نرم‌افزار جدیدی برای دانلود کردن وجود دارد، بهتر است آن را داشته باشید و طرز کار با آن را یاد بگیرید تا بتوانید پیش از هر تهیه‌کننده دیگری، مزایای کار با این ابزار را به مشتریان خود ارائه کنید.

به خاطر داشته باشید که وجهه شما بسیار مهم است. اگر فرصت همکاری با سایر تهیه‌کنندگان برای شما فراهم شد، می‌توانید از آنها هم یاد بگیرید. خوب است که سایرین شما را به چشم نیکو بنگرند. آنها را به چشم رقیب نبینید؛ بلکه با آنها همکاری کرده و ارتباط برقرار کنید تا روابطی را تشکیل دهید که بتوانند در آینده به شما کمک کنند.

شاید شما در یک زمینه ماهرتر باشید و یک تهیه‌کننده دیگر در زمینه‌ای که میل دارید آن را بیاموزید از شما باتجربه‌تر باشد. در این شرایط می‌توانید دانش خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

۵. هدف‌گذاری و اولویت‌بندی کنید

شما باید بدانید از تولید موسیقی چه انتظاری دارید، هدف‌گذاری دقیق داشته باشید و در جهت تحقق اهدافتان تلاش کنید. آیا سبک به‌خصوصی هست که بخواهید آن را تولید کنید؟ ترجیح می‌دهید به‌صورت حضوری کار کنید یا آنلاین؟

حتماً اولویت‌بندی کنید؛ به‌خصوص اگر تازه‌کار هستید. یک فهرست ایمیل تهیه کنید، آن را گسترش داده و بهینه‌سازی کنید، همیشه در مدت زمان مقرر توسط مشتری کار را حاضر کرده، تماس‌های تلفنی و قرارهای حضوری خود را سامان دهید و اصول حرفه‌ای را رعایت کنید. مشتریان خود را در جریان امور قرار دهید، نظرات آنها را بشنوید و این نظرات را در روند کار مد نظر قرار دهید. همه این نکات به شما کمک می‌کنند تا تولیدکننده‌ای شاخص باشید.

با در نظر گرفتن نکات بالا می‌توانید در مسیری درست برای تولید آهنگ‌های خوش‌صدا قدم بردارید.

منبع: Audient
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *