۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم‌هایی با گِیج پایین استفاده می‌کنند

۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم هایی با گیج پایین استفاده می‌کنند

می‌توان با قاطعیت گفت که برای دستیابی به یک تُن ایده‌آل در گیتار الکتریک، هیچ مسیر مشخصی وجود ندارد. در واقع، صفت ایده‌آل برای تن گیتار، معنایی دقیق و مشخص ندارد و ممکن است تن مورد علاقه یک گیتاریست، برای نوازنده‌ای دیگر تنی بسیار بد به شمار رود.

اما تن یک گیتار الکتریک، از عناصر متغیر بی‌شماری تشکیل شده است که شامل مواردی کلی همانند پیکاپ‌ها، سیم‌های ساز، امپ و کابینت تا مواردی جزئی‌تر همچون جنس کابل و نوع مدار پدال‌های مورد استفاده می‌شود. یکی از اصلی‌ترین موارد مؤثر در تن گیتار الکتریک، نوع سیم‌های نصب‌شده بر روی آن است. نوع و گیج سیم گیتار علاوه بر تأثیر مشهودی که در تن ساز دارد، در حس نوازندگی گیتار نیز تأثیری بسیار مهم دارد. تأثیر نوع و گیج سیم در تن گیتار مبحثی است که بارها مورد بررسی قرار گرفته است و در صورتی که یک گیتاریست باشید، مطمئناً شاهد بحث در این زمینه میان همکاران خود بوده‌اید. اما امری که واضح است، این است که نوازندگی گیتار الکتریک با سیم‌های نازک‌تر، یعنی دارای گیج پایین‌تر، آسان‌تر است. برخی بر این اعتقادند که سیم‌های دارای گیج بالاتر، صدایی غنی‌تر، همراه با ساستینی بیشتر تولید می‌کنند و در برخی موارد، عملکرد بهتری را برای ساز رقم می‌زند. اما در این مطلب، قصد داریم سیزده نوازنده مشهور را به شما معرفی کنیم که از سیم‌هایی با گیج پایین بر روی گیتار خود استفاده می‌کرده‌اند.

چاک بری

۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم‌هایی با گیج پایین استفاده می‌کنند

چاک بری (Chuck Berry) فقید، سالها پیش و در دوران اوج موسیقی راک اند رول، متوجه شد که می‌تواند از سیم‌های بانجو بر روی گیتار الکتریک خود استفاده کند. سیم‌های بانجو ضخامت یا گیج بسیار کمتری نسبت به سیم‌های متداول گیتار الکتریک دارند و اطمینان نداریم که آیا در آن زمان، ست سیمی با گیجی چنین پایین یعنی در حدود ۰.۰۰۸ اینچ برای گیتار الکتریک نیز تولید می‌شده است یا خیر.

پیتر فرمپتون

۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم‌هایی با گیج پایین استفاده می‌کنند

گیتاریست افسانه‌ای گروه Humble Pie، یعنی پیتر فرمپتون (Peter Frampton) نیز یکی دیگر از نوازندگانی است که در دورانی خاص از فعالیت خود، سیم‌هایی با گیجی بسیار پایین را بر روی گیتار الکتریک خود نصب می‌کرده است.

فرمپتون طی مصاحبه‌ای در اواسط دهه هفتاد میلادی گفته است که از سیم‌هایی با گیج پایین بر روی گیتار الکتریک خود استفاده می‌کند. در همین دوران، وی گاه سیم‌هایی با گیج ۰.۰۰۸ را بر روی ساز خود نصب می‌کرد.

جو ستریانی

جو ستریانی

طبیعی است که نوازنده‌ای خبره همچون جو ستریانی (Joe Satriani) با آثاری مملو از پاساژ‌های لگاتوی بسیار سریع، از سیم‌هایی با گیج پایین بر روی گیتار خود استفاده کند.

ستریانی در سالهای اولیه فعالیت خود به‌عنوان یک گیتاریست حرفه‌ای، از سیم‌هایی با گیج ۰.۰۰۹ اینچ در کوک استاندارد E استفاده می‌کرد؛ اما در سالهای اخیر، این گیتاریست مشهور به استفاده از سیم‌هایی کمی قطور‌تر با گیج ۰.۰۱۰ روی آورده است و آنها را نیم‌پرده پایین‌تر از الگوی استاندارد کوک می‌کند.

استیو وای

۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم‌هایی با گیج پایین استفاده می‌کنند

استیو وای (Steve Vai) نیز به‌عنوان یکی از مشهورترین هنرجویان ستریانی افسانه‌ای، همانند استاد خود از سیم‌هایی با گیج پایین بر روی گیتار خود استفاده کند. وای از جوانی، سیم‌هایی با گیج ۰.۰۰۹ را بر روی گیتار خود نصب می‌کرد و اکنون که یکی از گیتاریست‌های پیشکسوت صحنه موسیقی جهانی محسوب می‌شود نیز به استفاده از این نوع از سیم بر روی سازهای خود ادامه می‌دهد.

او بر روی برخی از گیتارهای خود، سیم‌هایی با گیج کمی بالاتر، یعنی ۰.۰۱۰ اینچ را نیز به کار می‌گیرد؛ اما در کل، این گیتاریست مشهور با سبک نوازندگی ویژه و سریع خود که پر از بِند‌های پیاپی است، مطمئناً استفاده از سیم‌هایی نازک‌تر را در گیتار خود به سیم‌هایی با گیج بالا ترجیح می‌دهد.

فرانک زاپا

۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم‌هایی با گیج پایین استفاده می‌کنند

فرانک زاپا (Frank Zappa) نیز دیگر نوازنده برجسته‌ای است که به استفاده از سیم‌های گیج پایین مشهور بود. با اینکه برخی از شرکت‌ها مثل Optima، ست سیم گیتار سیگنچر زاپا را با گیج‌هایی چون ۰۸-۰۴۶ به بازار عرضه کرده‌اند و وی نیز هیچ‌گاه از ست سیمی با گیج بیش از ۰۰۹. استفاده نکرده است، برخی از منابع ادعا می‌کنند که گیج سیم‌های نصب‌شده بر روی ساز فرانک، عمدتاً گیجی معادل با ۰۰۷. داشته است که گیجی بسیار پایین و غیرمعمول به شمار می‌رود. رویکرد متفاوت زاپا به موسیقی و در کل زندگی، استفاده او از چنین سیم‌های غیرمعمولی را نیز به امری قابل باور تبدیل می‌کند!

مارک نافلر

۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم‌هایی با گیج پایین استفاده می‌کنند

صدای سبک و زنگ‌دار فندر استرتوکستر مارک نافلر (Mark Knopfler) که در آثاری افسانه‌ای نظیر Sultans of Swing شنیده می‌شود را می‌توان یکی از بهترین تن‌های گیتار در تاریخ راک معاصر دانست. نافلر با نوازندگی بی‌نظیر و تن متفاوت ساز خود، جهتی نوین به موسیقی راک بخشید. تن قوی‌تر و نافذتر گیتار گیبسون Les Paul نافلر نیز در برخی دیگر از آثار او همچون Money for Nothing، به‌خودی‌خود در میان طرفداران موسیقی راک بسیار محبوب است. اما مارک بر روی اغلب گیتارهای خود، از سیم‌هایی با گیجی نسبتاً ‌پایین‌ مثل ۰۰۹. استفاده می‌کرده است و یکی از مشهورترین گیتاریست‌هایی به شمار می‌رود که این نوع از سیم گیتار را بر روی ساز خود به کار می‌گیرد.

جو پری

۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم‌هایی با گیج پایین استفاده می‌کنند

جو پری (Joe Perry)، گیتاریست گروه موسیقی اروسمیث (Aerosmith)، در گذشته از سیم‌هایی با گیج ۰۱۰. استفاده می‌کرد؛ اما با گذشت سالها، او ضخامت سیم‌های مورد استفاده خود را کمی کاهش داد و به استفاده از سیم‌های گیج ۰۰۹. بر روی سازهای خود روی آورد. در سالهای اخیر، جو پری در برخی از مواقع، گیج سیم‌های سازهای خود را یک پله دیگر نیز کاهش می‌دهد و اکنون بعضاً سیم‌هایی با گیج ۰۰۸. را بر روی گیتارهای خود نصب می‌کند. البته که ترکیب گیج سیم‌های پری، به شکل معمول نیست و مثلاً برخی اوقات او از ستی ویژه از شرکت ارنی بال (Ernie Ball) استفاده می‌کند که در سیم‌های بم‌تر، گیج بالاتری دارد و ضخامت سیم E بم آن معادل با ۰.۰۴۸ اینچ است.

اینگوی مالمستین

۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم‌هایی با گیج پایین استفاده می‌کنند

احتمالاً اگر از اینگوی مالمستین (Yngwie Malmsteen) بپرسید که چرا از سیم‌هایی با گیج پایین در گیتار الکتریک خود استفاده می‌کند، با جملاتی عجیب و متفاوت به سبک صحبت‌های خود او مواجه خواهید شد! اما او اکنون از سیم‌هایی با گیج ۰۰۸. استفاده می‌کند که سیم ششم در آن گیجی معادل با ۰۴۶. اینچ دارد. مالمستین برای اینکه بتواند در سرعت سرسام‌آوری که به آن مشهور است نوازندگی کند، نیازمند سیم‌هایی با گیج ‌پایین‌تر است. امروزه شرکت فندر یک ست سیم سیگنچر برای مالمستین تولید می‌کند که گیج آن ۸-۴۶ است.

ادی ون هیلن

ادی ون هیلن

ادی ون هیلن (Eddie Van Halen) را می‌توان یکی از مشهورترین شردرهای تاریخ دانست. وی نیز برای نوازندگی آسان با سرعت بالا، به استفاده از سیم‌هایی با گیج نسبتاً پایین روی آورد و معمولاً ست‌هایی با گیج ۰۰۹. را بر روی سازهای خود نصب می‌کرد. ۰۰۹. از گیج سیم بسیاری از افراد این فهرست بالاتر است؛ اما ادی معمولاً سیم ششم خود را با گیج ۰۴۰. ‌انتخاب می‌کرد که پایین‌تر از استاندارد ست‌های دارای گیج ۰۰۹. است.

برایان می‌

۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم‌هایی با گیج پایین استفاده می‌کنند

تن ویژه گیتار برایان می‌ (Brian May) از عناصر بسیاری تشکیل شده است که همگی نیز از مشهورترین محصولات در دسته‌بندی خود هستند. او برای دستیابی به این تن ویژه، علاوه بر استفاده از گیتار شناخته‌شده خود یعنی Red Special، امپ‌های Vox و یک سکه شش پنسی به جای پیک، سیم‌هایی با گیج ۰۰۹-۰۴۲ را نیز بر روی ساز خود به کار می‌گیرد.

تونی آیومی

۱۳ گیتاریست مشهور که از سیم‌هایی با گیج پایین استفاده می‌کنند

تونی آیومی (Tony Iommi) با از دست دادن بَند‌های آخر چند انگشت دست چپ خود، مجبور شد که تکنیک نوازندگی خود را تغییر دهد و همچنین به استفاده از سیم‌هایی نازک‌تر بر روی ساز خود روی بیاورد؛ ولی یافتن سیم‌های گیتار الکتریک با گیج پایین در دهه شصت میلادی در بریتانیا کاری آسان نبود و او مجبور شد تا مدتی از سیم‌های بانجو بر روی گیتار خود استفاده کند. کمی بعد اما آیومی شرکتی را یافت که به‌صورت سفارشی برای او یک ست سیم با گیج ۰۰۸. تولید می‌کرد.

در میان برخی از طرفداران گروه موسیقی بلک سبث (Black Sabbath)، شایعه است که تونی برای آسان‌سازی نوازندگی با توجه به شرایط ویژه خود، مجبور به پایین آوردن کوک ساز خود شده است و به همین دلیل و به‌طور تصادفی، به تن خشن و سنگین ساز خود دست یافته است. اما این شایعه حقیقت ندارد؛ زیرا آیومی انگشتان خود را در سن هفده سالگی از دست داده است، اما تا سال ۱۹۷۱، یعنی پیش از ساخت آلبوم Master of Reality که صدای گیتار داون-تیون‌شده او برای اولین بار در آن شنیده می‌شود، ساز خود را در الگوی استاندارد E کوک می‌کرده است.

بیلی گیبنز

بیلی گیبنز (Billy Gibbons)، گیتاریست گروه ZZ Top در اوایل دوران فعالیت خود، از سیم‌هایی با گیجی عادی بر روی ساز خود استفاده می‌کرد؛ اما پس از یک توصیه ساده توسط اسطوره موسیقی بلوز، یعنی بی.بی. کینگ (B.B. King)، او همواره سیم‌هایی با گیج بسیار پایین ۰۰۷. را بر روی ساز خود نصب کرده است. در واقع، تمام اصوات خشن و نافذی که از ساز گیبنز به گوش می‌رسد، به وسیله سیم‌های بسیار نازک گیج ۰۰۷ آن تولید می‌شود! اگر قصد دارید ست سیم گیتار مورد علاقه بیلی را تجربه کنید، می‌توانید ست سیگنچر او که توسط شرکت دانلوپ تولید می‌شود را تهیه کنید. گیچ این ست، ۷-۳۸ است.

بی.بی. کینگ

بی بی کینگ

و البته شخصی که توصیه کرد گیبنز سیم‌هایی با گیج پایین را بر روی ساز خود به کار گیرد، خود نیز مسلماً از این نوع از سیم‌ها استفاده می‌کرده است. با اینکه بی.بی. کینگ فقید را می‌توان فردی با رویکردی کاملاً متضاد با نوازندگانی همچون اینگوی مالمستین دانست، اما او در زمینه سیم گیتار کاملاً با این دسته از نوازندگان هم‌راستا بوده است. بر اساس نظر کینگ، به‌جای اینکه از سیم‌هایی با گیج بالاتر از ۰۱۰. استفاده کنید و نوازندگی و اجرای تکنیک‌هایی همچون بِند را برای خود به شکلی غیرضروری دشوار سازید، بهتر است که از سیم‌هایی با گیج ‌پایین‌تر استفاده کنید. بی.‌بی. کینگ نیز معمولاً سیم‌هایی با گیج ۰۰۹. را بر روی ساز خود نصب می‌کرد؛ اما بعضاً از سیم‌هایی با ضخامت ‌پایین‌تر نیز استفاده کرده است.

شما چه نوعی از سیم گیتار با چه گیجی را بر روی ساز خود نصب می‌کنید؟ نظر ارزشمند خود را در بخش نظرات همین مطلب، با ما و مخاطبین گیتار ایران به اشتراک بگذارید.

منبع: Ultimate-Guitar
نویسنده: David Slavković
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *