راهنمایی‌هایی برای ضبط و میکس گیتار الکتریک

راهنمایی‌هایی برای ضبط و میکس گیتار الکتریک

آیا از صدای ضبط‌شده گیتار الکتریک خود راضی نیستید؟ این مقاله به شما کمک می‌کند صدای گیتار الکتریک خود را در ضبط و میکس ارتقاء دهید.

اگر در دستیابی به صدای ضبط‌شده گیتار الکتریک مورد علاقه خود ناموفق بوده‌اید، بدانید که تنها نیستید. خود من سالها سعی داشتم با استفاده از کلکسیون پلاگین‌هایم صدای گیتار الکتریک ‌فوق‌العاده‌ای بسازم. تمام راه‌ها را امتحان کردم؛ اما هیچ‌وقت به صدایی که مد نظرم بود دست نیافتم تا اینکه بالاخره بهترین پلاگین ممکن برای میکس گیتار الکتریک را پیدا کردم.

هیچ پلاگینی!!

بله درست خواندید. این پلاگین شفاف‌ترین صدای ممکن را دارد، هیچ دیستورشنی تولید نمی‌کند، مشکلات فاز ایجاد نمی‌کند و صرفاً سیگنال خالص است. شاید حتی متوجه نشوید که این پلاگین روشن است و بهترین نکته این است که استفاده از آن کاملاً رایگان است!

روزی که فهمیدم پلاگین‌ها ابزار مناسبی برای کار من نیستند، روزی بود که صدای گیتار ضبط‌شده من به‌شدت ارتقاء یافت. بخش بسیار مهمی از مهندسی آدیو این است که بدانیم کدام ابزار مناسب کدام کار است. همانطور که اره برقی برای بریدن کیک عروسی مناسب نیست، بیشتر پلاگین‌ها هم برای ایجاد صدای گیتار گیرا مناسب نیستند.

پس اگر در مرحله میکس هستید و از صدای گیتاری که به دست آورده‌اید راضی نیستید، تنها یک راه حل وجود دارد. ابتدا مطمئن شوید که واقعاً از صدای گیتار الکتریک خود ناراضی هستید و صرفاً از شنیدن آن خسته نشده‌اید. سپس اگر مطمئن شدید که از صدای ساز خود ناراضی هستید، بر روی ترک گیتار کلیک کرده و گزینه DELETE TRACK را فشار دهید.

چگونه در هنگام ضبط، صدای گیتاری زیبا به دست آوریم؟

ابزار مناسب برای دستیابی به صدای گیتار زیبا، هد امپلیفایر است. هنوز نمی‌دانم چرا صدها ساعت مشغول تنظیم کردن پلاگین‌ها شدم، در حالی که با تنظیم پیچ‌های روی امپلیفایر نتیجه بسیار بهتری به دست می‌آوردم.

چرا برای از بین بردن فرکانس‌های کدر گیتار الکتریک از اکولایزر پارامتری استفاده کنیم وقتی که تنها کافی است فرکانس‌های بم را بر روی امپلیفایر کاهش دهیم؟ چرا سعی کنیم بعد از ضبط، فرکانس‌های بالای ۱۰ هزار هرتز را به فایل ضبط‌شده اضافه کنیم هنگامی که می‌توانیم پیچ Presence روی امپلیفایر را بازتر کنیم؟ اگر اکولایزر پارامتری در خلق صدا موفق بود، مطمئن باشید حرفه‌ای‌ها گیتار خود را مستقیماً به یک اکولایزر پارامتری وصل می‌کردند و کار به همین جا ختم می‌شد. البته اکولایزر نیز جایگاه خود را دارد. کار اکولایزر این است که ماهیت صدا را کمی تغییر دهد، نه اینکه آن را به‌کلی بازسازی کند. اگر به دنبال یک ترک ضبط‌شده فوق‌العاده هستید، باید تمرکز خود را بر روی منبع صدا بگذارید.

اگر ندانیم که یک ترک گیتار فوق‌العاده چه صدایی دارد، باید چه‌کار کنیم؟

این یک مشکل بسیار شایع است. در واقع تمام چالش مهندسی صدا این است که یاد بگیریم چگونه گوش دهیم. هیچ قانونی برای به دست آوردن صدای گیتار فوق‌العاده وجود ندارد و فقط باید توجه کنیم که صدای گیتار هیچ مشخصه‌ای را بیش‌ازحد نداشته باشد. اگر صدای گیتار الکتریک بیش‌ازحد برّاق، بیش‌ازحد بم یا دارای گین بیش‌ازحد باشد، این مشکل‌ساز است. کافیست برای اصلاح صدای ساز خود سعی کنید صدا بیش‌ازحد برّاق، بم و … نباشد و خواهید دید که خیلی زود صدای گیتار شما به‌مراتب بهتر خواهد شد.

محل جادویی برای قرارگیری میکروفون کجاست؟

اگر انتظار دارید که چند نقطه‌ جادویی برای قرارگیری میکروفون پیدا کنید، بهتر است به شما بگویم که به باور من هیچ کار خارق‌العاده‌ای از دست میکروفون برنمی‌آید.

با جابجایی میکروفون می‌توانید تغییر صدا را به‌خوبی بشنوید. صدا در برخی نقطه‌ها براق‌تر و در برخی نقطه‌ها بم‌تر است. اما همانطور که اشاره کردم، هرگز به نقطه جادویی بر نخواهید خورد.

البته نقاطی وجود دارند که برای دستیابی به صدایی شفاف‌تر یا تیره‌تر می‌توانید میکروفون را در این نقاط قرار دهید.

  • اگر میکروفون را دقیقاً در مرکز دایره اسپیکر امپلیفایر قرار دهید، صدایی با گزش بسیار زیاد دریافت خواهید کرد. اگر میکروفون را تا حد ممکن بر روی لبه دایره اسپیکر امپ قرار دهید، صدایی تیره‌تر خواهید داشت.
  • اگر میکروفون کاندنسر (خازنی) را به امپلیفایر گیتار نزدیک کنید، فرکانس‌های بم افزایش می‌یابند.
  • اگر میکروفون را از امپلیفایر دور کنید، صدای شما نیز دورتر به نظر خواهد آمد.

مادامی که میکروفون را نسبتاً نزدیک به مرکز اسپیکر (ولی نه دقیقاً در وسط) و با فاصله‌ای نه‌چندان دور یا نزدیک (۳ الی ۷ سانتی‌متر) قرار دهید، نمی‌توانید از نتیجه دلخواه خود چندان دور باشید. پس از آنکه صدای امپ خود را به‌صورت دلخواه تنظیم کردید، شاید بخواهید میکروفون خود را چند سانتی‌متر جابجا کنید. این کار تأثیری شبیه به استفاده از اکولایزر خواهد داشت.

امپلیفایر در اتاق

شاید تا کنون در مجلات و وب‌سایت‌های بسیاری خوانده باشید که بهتر است صدای امپ را نسبت به صدای اتاق تنظیم کنیم. معنی این جمله دقیقا چیست؟

این یعنی گوش کردن به صدای گیتار در اتاق ضبط نباید آزاردهنده باشد. باید بتوانیم از گوش کردن به صدای ساز که از امپلیفایر پخش می‌شود لذت ببریم. ضمناً باید به خاطر بسپاریم صدایی که ضبط می‌کنیم قرار است در قالب یک موسیقی به همراه سازهای دیگر شنیده شود؛ پس باید گیتار با سایر سازهای موجود در آهنگ هماهنگ باشد. اگر فرکانس‌های بم بیش‌از‌حد در صدای گیتار داشته باشیم، نتیجه قطعاً ناخوشایند خواهد بود. آیا تا کنون شنیده‌اید که گیتار الکتریک برای فضای فرکانسی موجود در ساب‌ووفر با کیک و باس رقابت کند؟

جمع‌بندی

اگر تمام نکات بالا مؤثر واقع شود و ضبط گیتار به‌صورت دلخواه پیش رود، میکس سیگنال‌های ضبط‌شده نسبتاً ساده خواهد بود. کافیست فیدر ولوم ترک گیتار را جابجا کنید تا به نقطه‌ای برسید که گیتار در قالب میکس خوش بنشیند. در اینجا کار اصلی میکس گیتار تمام شده است. البته می‌توان به صدای ساز خود افکت هم اضافه کرد؛ اما دلیل اضافه کردن افکت باید ارتقای صدا باشد، نه ترمیم آن.

شاید کماکان بر این باور باشید که برای جاگیر شدن صدای گیتار در میکس به کمی تغییرات اکولایزر نیاز است. این کار مشکلی ندارد؛ اما توجه کنید که این تغییرات بیش‌ازحد نباشند. صرفاً کافیست کمی به صدایی که دارید جهت بدهید تا به‌خوبی در قالب میکس نشسته و خودنمایی کند؛ بدون اینکه مزاحم صدای سایر ترک‌ها باشد.

منبع:‌ Home Studio Recordings
مترجم: کیان ایرجی

1 thoughts on “راهنمایی‌هایی برای ضبط و میکس گیتار الکتریک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *