نکاتی برای افزایش طول عمر سیم‌های گیتار

نکاتی برای افزایش طول عمر سیم‌های گیتار

چه یک نوازنده گیتار الکتریک باشید و چه یک نوازنده بیس، همواره به یک ست سیم نو و باکیفیت برای ساز خود نیاز دارید تا حداکثر لذت را از نوازندگی ببرید. یک ست سیم گیتار نو، صدایی شفاف، واضح و گوش‌نواز ارائه می‌کند که لازمه تولید موسیقی باکیفیت است؛ اما متأسفانه نو بودن سیم‌ها به معنی دوام همیشگی آنها نیست. هر نوازنده‌ای می‌داند که اگر به‌خوبی از سیم‌های ساز خود نگهداری نکند، حداکثر پس از چند هفته فرسوده خواهند شد و دیگر آن صدای دلنشین سابق را نخواهند داشت. خبر خوب این است که این موضوع چندان جای نگرانی ندارد؛ زیرا در این مقاله، چند نکته کاربردی برای افزایش طول عمر سیم‌های گیتار را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

از سیم‌های پوشش‌دار استفاده کنید

سیم‌های پوشش‌دار (coated) مثل Elixir Nickel Plated Steel With Optiweb Coating، به دلیل برخورداری از یک لایه محافظ، دیرتر از همتایان معمولی خود فرسوده می‌شوند و برای مدت زمان بیشتری کیفیت و حس اولیه خود را حفظ می‌کنند. با اینکه قیمت سیم‌های گیتار پوشش‌دار بالاتر از مدل‌های عادی است، اما اگر دیر به دیر سیم‌های ساز را عوض می‌کنید یا بسیار محکم به سیم‌ها ضربه می‌زنید، هیچ چیز به اندازه سیم‌های پوشش‌دار به درد شما نمی‌خورد.

سیم‌ها را بجوشانید

اگر از آن دسته نوازندگانی هستید که به سیم‌ها محکم ضربه می‌زنند یا تعرق زیادی دارند، احتمالاً در فواصل زمانی کوتاه، هزینه زیادی برای خرید سیم گیتار می‌پردازید. در این شرایط، حتی در کمتر از دو هفته صدای ساز شروع به تغییر می‌کند و سیم‌ها صدایی ملال‌آور و نامطلوب تولید می‌کنند. اما برای خرید سیم جدید عجله نکنید؛ زیرا شاید بتوانید تا حدی صدای شفاف و باکیفیت سیم‌ها را به آنها بازگردانید. بسیاری از افراد عقیده دارند که جوشاندن سیم‌ها در آب می‌تواند کیفیت آنها را تا اندازه‌ای احیا کند. بدین منظور پیشنهاد می‌کنیم برای ۱۰-۱۵ دقیقه سیم‌های فلزی را در آب جوش قرار دهید، سپس آنها را با رعایت احتیاط و به‌خوبی خشک کنید و دوباره بر روی گیتارتان نصب کنید. البته این روش طبیعتاً نمی‌تواند وضعیت سیم‌های شما را به روز اول بازگرداند؛ اما شاید ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

دست‌هایتان را بشویید

یکی از مهم‌ترین دلایل افت کیفی صدای سیم‌های گیتار، کثیفی و جرم انباشته‌شده روی آنهاست و یکی از بزرگترین مقصران این اتفاق، دست‌های شما هستند. تنها راه برای اطمینان از اینکه شما مسئول کثیفی روی سیم‌ها نیستید، این است که قبل از برداشتن و نواختن سازتان، دست‌هایتان را بشویید!

سیم‌ها را تمیز کنید

حتی پس از شستن دست‌ها، ممکن است سیم‌ها چرب و چسبناک شوند؛ به‌خصوص در هنگام استفاده طولانی‌مدت از ساز، این امر اجتناب‌ناپذیر است. شما می‌توانید هر بار که نواختن را تمام کردید، سیم‌های سازتان را از بالا تا پایین و به وسیله یک پارچه تمیز و بدون پرز، تمیز کنید. این کار کوچک و ساده، احتمال افت صدای ساز مورد علاقه‌تان را به شکلی چشمگیر کاهش می‌دهد.

گیتارتان را محفوظ نگه دارید

یکی از اشتباهات رایج گیتاریست‌ها این است که ساز را پس از استفاده، در فضای باز می‌گذارند. ممکن است که ضرر این کار چندان به چشم نیاید؛ اما قرار دادن گیتار‌ در فضای باز، باعث تجمع گرد و غبار و کثیفی بر روی سیم‌ها می‌شود و همین امر سرچشمه فرسودگی سیم‌هاست. نگه داشتن ساز در یک کیس یا کیف محکم، آن را از کثیفی دور نگه می‌دارد و از بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری می‌کند. این کار نه‌تنها مانع فرسودگی زودهنگام سیم‌ها می‌شود، بلکه تمیز کردن آنها را نیز برای شما راحت‌تر می‌کند. گیتار ایران طیف وسیعی از کیف‌ها و کیس‌های گیتار را ارائه می‌کند و اگر به دنبال یک کیف جدید یا کیس محکم هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به این بخش از وب‌سایت ما بزنید.

از پاک‌کننده‌های سیم گیتار استفاده کنید

شما می‌توانید همواره سیم‌های گیتارتان را با استفاده از پارچه تمیز کنید؛ اما اگر به دنبال اجرای بی‌نقص این کار هستید، پیشنهاد می‌کنیم از یک پاک‌کننده سیم گیتار استفاده کنید. یک پاک‌کننده تخصصی نه‌تنها طول عمر سیم‌ها را افزایش می‌دهد، بلکه حس نواختن با آنها را نیز بهبود می‌دهد. متأسفانه تمام برندهای پاک‌کننده سیم موجود در بازار کیفیت یکسانی ندارند؛ بنابراین باید هنگام انتخاب مراقب باشید. به عقیده ما، ProAudioLand

1 thoughts on “نکاتی برای افزایش طول عمر سیم‌های گیتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *